SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

34 proc. polskich internautów kupiło leki w sieci, DOZ.pl najpopularniejszą e-apteką

Blisko połowa konsumentów kupuje leki w tradycyjnych aptekach po uprzednim sprawdzeniu informacji w internecie - wynika z badania Gemiusa.

Shutterstock.com Article

Co trzeci polski e-konsument (34 proc.) deklaruje, że kupował w sieci produkty farmaceutyczne, a co czwarty (24 proc.) planuje takie zakupy w przyszłości. Do zakupu farmaceutyków przez zagraniczne strony WWW przyznaje się 7 proc. badanych.

Markami e-aptek najczęściej przychodzącymi na myśl kupującym przez internet są DOZ – Dbam o Zdrowie (wymienia ją 9 proc. osób), Apteka Gemini (4 proc.) oraz Ziko (1 proc.).

Farmaceutyki wiodą prym wśród produktów doświadczających tzw. efektu ROPO, czyli zakupu w tradycyjnym sklepie poprzedzonego sprawdzeniem informacji o produkcie w sieci. Tego typu zachowanie w odniesieniu do artykułów farmaceutycznych deklaruje 48 proc. e-konsumentów. Jest to najwyższy wskaźnik wśród wszystkich badanych produktów e-handlu.

Kupującymi produkty farmaceutyczne przez internet są częściej kobiety (41 proc. z nich wskazało na zakup tego typu towarów w porównaniu z 27 proc. wskazań wśród mężczyzn), osoby w wieku powyżej 50 lat (44 proc., w porównaniu z 16 proc. dla grupy wiekowej 15–24 lata) oraz z wyższym wykształceniem (46 proc., w porównaniu z 21 proc. wśród osób z wykształceniem niższym).

Badanie, na podstawie którego powstał raport "E-Commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska", zostało zrealizowane w dniach 7-14 kwietnia 2017 r., przy pomocy dynamicznych ankiet CAWI (Computer-Assisted Web Interview) losowo emitowanych na witrynach o łącznym zasięgu pokrywającym ponad 90% polskich internautów. Analizie poddane zostały wywiady pochodzące od 1500 internautów w wieku 15 i więcej lat. W analizie uwzględnione zostały tylko ukończone ankiety. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze polskich internautów w wieku 15 i więcej lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek oraz wykształcenie, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 34 proc. polskich internautów kupiło leki w sieci, DOZ.pl najpopularniejszą e-apteką

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janek
wszystko w najlepszym porządku, czekałem co prawda na odbiór 2 dni, ale miałem na bieżąco info co i jak, polecam taką formę zakupów online
8 8
odpowiedź
User
Ignac
Jak najbardziej polecam taką internetową formę zakupów na doz.pl, szybko, sprawnie i bez problemów. Na pewno jeszcze nie raz skorzystam :-)
8 8
odpowiedź
User
Ewka
Super pomysł na ominięcie kolejek w aptekach.
Szybko, sprawnie i bez problemów.
Fajnie że można zamówić też leki na receptę.
8 8
odpowiedź
User
Hania
Bardzo polecam aptekę internetową. Szybka realizacja zamówienia, duża sieć aptek, więc jeśli komuś zależy na czasie można odebrać towar w aptece.
8 8
odpowiedź
User
Eliza
Atrakcyjne ceny, dobry kontakt, ekspresowa realizacja zamówienia. Dla mnie super.
8 8
odpowiedź