SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sprzedaż smartfonów w dół w III kw. Liderem Samsung, Apple przed Xiaomi

342,3 mln smartfonów zostało sprzedanych na świecie w III kwartale 2021 roku - wynika z danych firmy badawczej Gartner. Rynek zanotował blisko 7-proc. spadek, co wynikło z opóźnionej dostępności produktów spowodowanej niedoborami komponentów.

Samsung Galaxy A50Article

W III kwartale 2021 roku globalna sprzedaż smartfonów sięgnęła 342,3 mln sztuk i była o 6,8 proc. mniejsza w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej (366,3 mln).

"Pomimo dużego popytu wśród konsumentów, sprzedaż smartfonów spadła z powodu opóźnionych premier produktów, dłuższego harmonogramu dostaw i niewystarczających zapasów. Ograniczenia w dostawach znacznie bardziej wpłynęły na harmonogram produkcji podstawowych i użytkowych smartfonów niż smartfonów premium." - powiedział Anshul Gupta, senior research director w firmie Gartner.

Analitycy firmy badawczej podkreślają, że obecne niedobory komponentów opóźniły produkcję smartfonów na całym świecie. To zakłóciło równowagę w relacji podaż-popyt i w efekcie konsumenci mieli ograniczony wybór przy zakupie. Pomimo ogólnego spadku, wzrost sprzedaży zaobserwowano w segmencie smartfonów premium.

Samsung liderem, Apple pokonało Xiaomi

Pozycję lidera, pomimo spadku udziału w rynku o 1,9 pkt. proc. rok do roku, utrzymał Samsung. Koreańska firma sprzedała w III kwartale 69 mln smartfonów, czyli o blisko 12 mln mniej niż dwanaście miesięcy wcześniej. Zanotowała natomiast wzrost sprzedaży swoich smartfonów klasy premium, głównie dzięki urządzeniom składanym.

Zmiana nastąpiła na drugim miejscu. Awansowało na nie Apple, które sprzedało 48,5 mln iPhone'ów, wobec 40,6 mln rok wcześniej. Dało to koncernowi z Cupertino wzrost udziału w rynku z 11,1 proc. do 14,2 proc.

Na najniższy stopień podium spadło Xiaomi, z 44,5 mln sprzedanych smartfonów. To wynik podobny do zeszłorocznego. TOP 5 rankingu uzupełniły kolejne chińskie marki - Vivo i Oppo.

Wszyscy trzej producenci z Państwa Środka zwiększyli w ujęciu rocznym swój udział w rynku - kolejno o 0,9 pkt. proc., 2,4 pkt. proc. i 1,7 pkt. proc. Vivo mogło się pochwalić najwyższym w czołowej piątce wzrostem sprzedaży swoich smartfonów - o 20,9 proc. r/r.

 

Dołącz do dyskusji: Sprzedaż smartfonów w dół w III kw. Liderem Samsung, Apple przed Xiaomi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl