SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada UE zawiesiła działalność Sputnika i RT w Unii. "Usprawiedliwiają wojnę Putina"

Rada UE wprowadziła w środę kolejne środki ograniczające wobec Rosji i w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą prokremlowskich mediów Sputnik i RT w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców w Unii Europejskiej. Martyna Bildziukiewicz - Polka, która jest szefową East Stratcom Task Force, specjalnej komórki Unii Europejskiej skoncentrowanej na walce z rosyjską dezinformacją - oświadczyła, że te media zostały zablokowane w UE, ponieważ "usprawiedliwiają wojnę Putina na Ukrainie".

"Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla jest wykorzystywana jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę. Stanowi także istotne i bezpośrednie zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego Unii. Dziś (w środę - red.) robimy ważny krok przeciwko operacjom manipulacyjnym Putina i zakręcamy kurek rosyjskich mediów państwowych w UE. Już wcześniej nałożyliśmy sankcje na kierownictwo RT, w tym na redaktora naczelnego, i logiczne jest, że podejmujemy dalsze działania" - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że w czasie wojny słowa mają znaczenie.

"Jesteśmy świadkami masowej propagandy i dezinformacji na temat tego ohydnego ataku (Rosji - red.) na wolny i niezależny kraj. Nie pozwolimy apologetom Kremla wylewać toksycznych kłamstw usprawiedliwiających wojnę Putina ani wywoływać podziałów w naszej Unii" - powiedziała.

UE: szefowa zespołu ds. walki z rosyjską dezinformacją: RT i Sputnik usprawiedliwiają wojnę Putina

Martyna Bildziukiewicz - Polka, która jest szefową East Stratcom Task Force, specjalnej komórki Unii Europejskiej skoncentrowanej na walce z rosyjską dezinformacją - oświadczyła w środę na Twitterze, że rosyjska państwowa sieć medialna Russia Today oraz kanał Sputnik zostały zablokowane w UE, ponieważ "usprawiedliwiają wojnę Putina na Ukrainie".

"Sankcje Unii Europejskiej dotyczące dezinformacji są teraz prawem. RT (Russia Today - red.) w języku angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim oraz Sputnik nie są już dostępne w UE - zarówno w telewizji, na portalach i w mediach społecznościowych" - oznajmiła.

Jak dodała, podjęto tę decyzję, ponieważ stacje te "zachęcają do militarnej agresji wobec Ukrainy i usprawiedliwiają #PutinsWar (Wojnę Putina -red. PAP)".

Sankcje będą obowiązywać, dopóki Rosja nie zakończy agresji na Ukrainę oraz nie zaprzestanie działań dezinformacyjnych i manipulacyjnych wobec UE i jej państw członkowskich.

Google zablokował w Europie aplikacje związane z RT i Sputnikiem

W sklepie internetowym Google Play w Europie mobilne aplikacje związane z prokremlowskimi mediami rosyjskimi RT (Russia Today) i Sputnik zostały zablokowane - poinformował koncern Alphabet Inc.

Wcześniej przedsiębiorstwo zaprzestało publikowania informacji pochodzących od rosyjskich mediów państwowych - zauważa agencja Reutera.

Również należący do Alphabetu serwis YouTube przekazał, że zablokował kanały RT i Sputnika z powodu sytuacji na Ukrainie.

Podobne działania podjął serwis Twitter, który oświadczył, że będzie stosował się do sankcji UE. Poza Europą serwis zamierza zmniejszać widoczność prokremlowskich treści, a także odpowiednio je oznaczać.

Dostęp do RT i Sputnika w Europie blokują także Facebook i TikTok.

W niedzielę Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA) poinformowało o zawieszeniu członkostwa rosyjskiej państwowej agencji TASS w oczekiwaniu na decyzję o jej ewentualnym wykluczeniu, którą może podjąć tylko Zgromadzenie Ogólne EANA. Posunięcie uzasadniono drastycznym ograniczeniem wolności mediów wprowadzonym przez rosyjski rząd i tamtejszego regulatora rynku mediów Roskomnadzor.

Dołącz do dyskusji: Rada UE zawiesiła działalność Sputnika i RT w Unii. "Usprawiedliwiają wojnę Putina"

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gfdsa
Mam cyfrowy polsat. Caly czas mam Rosija24 oraz ORT international (dodane ręcznie) RT - czarno. Ale wymienione kanały są jeszcze gorsze niż RT. Nie da się zablokować kanałów FTA?
odpowiedź
User
Mądry
Wolne media! Wolne media! Wolne media!
No chyba że nie mówią tego co my chcemy to wtedy się je likwiduje
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Warto obserwować, jak zareaguje RT DE. Rosyjska telewizja nadaje bez koncesji z Berlina. Regulator rynku MABB wezwał stację, aby zakończyła nadawanie do 4. marca. Wyznaczono grzywnę w celu przymuszenia w normalnej kwocie przewidzianej do tego celu w wysokości 25.000 Euro. Można już dzisiaj oczekiwać, że nadawca będzie próbował nadawać dalej. RT DE nie otrzymało koncesje w Niemczech a zwróciło się o przydzielenie koncesji do Luksemburga, gdzie otrzymało odmowę. W końcu nadawca otrzymał koncesję w Serbii. Po tygodniu wymuszono na operatorowi satelity wyłączenie sygnału. Nadal nadają w internecie.
odpowiedź