SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stabilna wartość polskiego rynku kinowego

W październiku wartość polskiego rynku kinowego spadła o ok. 7 proc. r/r a w listopadzie wzrosła o ok. 5 proc. r/r dzięki premierze nowej częsci serii "Harry Potter", wynika z raportu analityków Beskidzkiego Domu Maklerskiego, którzy powołują się na własne szacunki.

Stabilna wartość polskiego rynku kinowego

Ogółem w okresie październik-listopad wartość rynku liczona w złotych była podobna co przed rokiem a liczona w euro - wzrosła o ok. 6% r/r/

"Wg naszych szacunków październik pod względem wpływów (w PLN) był słabszy o ok. 7% r/r, z kolei listopad okazał się lepszy o ponad 5% r/r (głównie dzięki premierze nowej części Harry Pottera). Ogółem wartość krajowego rynku w okresie październik-listopad 2010 wyrażona w złotym jest na podobnym poziomie co w okresie październik-listopad 2009 roku. W przeliczeniu na euro wartość krajowego rynku w tym okresie wzrosła o ok. 6% r/r" - czytamy w raporcie analitycznym datowanym na 8 grudnia.

Analitycy zwracają uwagę, że rynek kinowy w Polsce po słabym okresie II kwartale uległ ożywieniu w III kwartale (dobre wyniki sprzedażowe zwłaszcza w lipcu i sierpniu, wrzesień okazał się jednak już słabszy r/r). Ogółem sprzedaż biletów do kin wyniosła 9.2 mln szt., z czego na Cinema City przypadało 3.67 mln szt, a na Helios 2.0 mln szt. Wg szacunków BDM, wartość polskiego rynku kinowego w III kwartale 2010 r. wyrażona w euro wzrosła o prawie 8% r/r.

Według szacunków BDM najbliższe dwa kwartały przyniosą spadek frekwencji w ujęciu r/r (szczególnie grudzień 2010 i styczeń 2011). Ma to być m.in. efekt wysokiej bazy porównawczej.

"Bardziej optymistycznie patrzymy jednak na przełom 2/3Q 2011 i końcówkę 2011 roku szczególnie w porównaniu r/r. W Polsce zwiększyliśmy prognozowaną frekwencję głównie dzięki filmowi: „Bitwa Warszawska 1920" (3D), którego premiera planowana jest na wrzesień 2011 roku. Dodatkowo
uwzględniliśmy podział ostatniej części Harry Pottera na 2 odcinki (premiera ostatniego odcinka w 3D planowana jest na III kw. 2011 r.).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stabilna wartość polskiego rynku kinowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl