SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stabilne ceny paliw na stacjach benzynowych

Najbliższe dni nie powinny odwrócić kierunku zmian cen paliw, a nasze wydatki na paliwa będą w przyszłym tygodniu porównywalne do obecnych. Ceny detaliczne paliw nie powinny rosnąć, wynika z komentarza tygodniowego Biura Maklerskiego Reflex.

Stabilne ceny paliw na stacjach benzynowych

 Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw.

 

  Euro 95 Superplus 98 ON LPG
PKN Orlen 4,67 4,90 4,41 2,18
St. Lotos 4,68 4,92 4,42 2,18
Koncerny 4,67  4,42 2,19
prywatni 4,67 4,87 4,41 2,15
średnia 22-07-2010 4,67 4,88 4,41 2,16

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Ceny ropy naftowej na giełdach zbliżyły się w rejon 80 USD. Sierpniowa seria kontraktów na ropę Brent przekroczyła dziś poziom 78 USD i jest to najwyższy poziom cen od 28 czerwca. Notowania amerykańskiej WTI w piątek rano osiągnęły rejon 79,60 USD. W skali tygodnia rynek jest około 3% wyżej i wzrost cen w najbliższych tygodniach do poziomu 80-82 USD może stać się faktem.

Wbrew oczekiwaniom spadku zapasów ropy w USA rzędu 1-2 mln bbl Amerykański Departament Energii poinformował o ich wzroście w minionym tygodniu 0,4 mln bbl/d. Wzrost zapasów ropy to wynik przede wszystkim zwiększenia poziomu importu ropy do USA o prawie 7,5% (0,7 mln bbl/d) w skali tygodnia. Wolumen eksportu ropy na poziomie 10 mln bbl/d jest najwyższy od 18 czerwca. Do najwyższego poziomu od sierpnia 2007 roku zwiększył się natomiast poziom mocy przerobowych amerykańskich rafinerii - 91,5%.Konsumpcja produktów ropopochodnych w minionym tygodniu wzrosła 3,2% do poziomu 19,38 mln bbl/d. Prawie 4% zwiększył się również popyt na benzyny. W ostatnich czterech tygodniach poziom konsumpcji benzyn w USA był 2% wyższy niż przed rokiem.

W Zatoce Meksykańskiej pojawił się nowy sztorm tropikalny Bonnie. Kieruje się on ku wybrzeżom Texasu i Luizjany, a na jego drodze jest platforma BP Deepwater Horizon i szyb naftowy, z którego wyciekała ropa do Zatoki Meksykańskiej. Mimo, że tankowce do których przepompowywana jest ropa najprawdopodobniej odpłyną przed nadejściem sztormu, to cały proces zatrzymania wycieku i dalszego przepompowywania ropy nie powinien ucierpieć i będzie kontynuowany po przejściu sztormu.

Międzynarodowa Agencja Energii poinformowała , że 2010 roku był historycznym dla światowego rynku energii momentem kiedy największym konsumentem energii na świecie stały się Chiny po ponad 100-letniej dominacji USA. Konsumpcja energii w Chinach w 2009 roku osiągnęła poziom równy ekwiwalentowi 45,04 milionów baryłek ropy naftowej dziennie i była 3,8% wyższa niż konsumpcja energii w USA. Łącznie na te dwa kraje przypada ponad 40% udział w ogólnoświatowej konsumpcji energii. Różna natomiast jest struktura zużycia energii. W Chinach podstawowym źródłem energii pierwotnej pozostaje węgiel, którego udział w strukturze konsumpcji przekroczył 70%, na ropę przypada 20%. Obecnie udział Chin w ogólnoświatowej konsumpcji węgla wynosi 45% i w najbliższych latach wzrośnie do 55%. Nic więc dziwnego, że już od 2007 roku Chiny emitują najwięcej dwutlenku węgla - prawie dwa razy więcej niż cała Europa. USA i Chiny to ponad 43% ogólnoświatowej emisji dwutlenku węgla.

W USA natomiast podstawowym źródłem energii jest ropa naftowa (42%), gaz ziemny (24%) i węgiel (22%).Podkreślenia wymaga fakt, że w najbliższych latach tempo wzrostu konsumpcji węgla na świecie będzie prawie dwukrotnie wyższe od tempa wzrostu popytu na ropę i w roku 2035 światowa konsumpcja węgla będzie niewiele niższa od konsumpcji ropy.

USA nadal pozostaną największym konsumentem ropy naftowej i paliw płynnych na świecie. Do 2035 roku popyt na ropę w Chinach wzrośnie z obecnych 9,2 mln bbl/d do około 16 mln bbl/d i będzie 27% niższa od amerykańskiej konsumpcji ropy - 22 mln bbl/d.

Czy wakacyjny szczyt cen paliw mamy za sobą? Po dwóch tygodniach korekt cen paliw w dół rośnie szansa, aby w te wakacje ceny nie biły kolejnych rekordów. W dalszym ciągu jednak zagrożeniem dla pozytywnego scenariusza pozostaje sezon huraganów nad Zatoka Meksykańską, które mogą wpłynąć na zakłócenie ciągłości dostaw surowca lub produkcji paliw w USA.

Dzisiaj umacniający się złoty hamuje wzrost cen na krajowym runku hurtowym, a tym samym wpływa na poprawę sytuacji na rynku detalicznym.

W sprzedaży hurtowej w okresie od 16 do 23 lipca ceny benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o 8 - 10 PLN/1000 l, natomiast ceny diesla spadły o 9 - 10 PLN/1000 l.

Z kolei w detalu średnio o 3 grosze na litrze potaniała benzyna Eurosuper 95 i olej napędowy. Przypadku benzyny bezołowiowej 98 i LPG zapłacimy na stacji odpowiednio 2 i 1 grosz na litrze mniej niż przed tygodniem.

Najbliższe dni nie powinny odwrócić kierunku zmian cen paliw. Nasze wydatki na paliwa będą w przyszłym tygodniu porównywalne do obecnych. Ceny detaliczne paliw nie powinny rosnąć.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stabilne ceny paliw na stacjach benzynowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl