SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacje telewizyjne zmieniają ramówki w związku z koronawirusem. Programy śniadaniowe nadal z gośćmi

Nadawcy w związku z epidemią koronawirusa postawili przede wszystkim na więcej serwisów informacyjnych i poradnikowych. Część programów została zawieszona, przesunięto także zdjęcia do filmów i seriali. Redakcje pracują zdalnie lub w trybie rotacyjnym, nie zaprasza się gości do studia, a prowadzi rozmowy online. Jednak zarówno w "Pytaniu na śniadanie", jak i w "Dzień Dobry TVN" w audycjach pojawiają się eksperci. Nadawcy podkreślają, że w takim przypadku stosują szczególne środki ostrożności.

Fot. PixabayArticle

Programy śniadaniowe nadal z gośćmi

Od ubiegłego tygodnia rząd stopniowo wprowadzał ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce oraz na świecie – najpierw zamknął ośrodki kulturalne, kina, szkoły czy teatry, a następnie kilka dni później podjął decyzję o zamknięciu klubów, restauracji oraz galerii handlowych (otwarte są w nich tylko punkty spożywcze i apteki).

Nadawcy telewizyjni, radiowi i prasowi również zdecydowali się na ograniczenia kontaktu bezpośredniego do minimum. Redakcje pracują zdalnie lub jeśli to niemożliwe - w trybie rotacyjnym, w mniejszych zespołach. Zawieszane są audycje publicystyczne z udziałem gości zewnętrznych, odbywają się z nimi łączenia online.

Jednymi z nielicznych programów obecnych na antenie, gdzie nadal obecni są eksperci, aktorzy, publicyści i celebryci są programy śniadaniowe. Część rozmów odbywa się poprzez połączenia online, prowadzone są ze studia oraz z domu rozmówcy. W niektórych przypadkach jednak goście są fizycznie zapraszani do programu.

Spytaliśmy Telewizję Polską oraz TVN, z czego wynika taka decyzja. Centrum Informacji TVP zapewniło nas, że „program realizowany jest z rygorystycznym zachowaniem wyznaczonych przez GIS zasad bezpieczeństwa epidemicznego”.

Z kolei Agata Mularczyk z biura prasowego TVN Discovery Polska odpowiedziała nam, że „produkcja >>Dzień Dobry TVN<< reaguje na bieżąco i wprowadza szereg zmian, które mają służyć maksymalnemu zabezpieczeniu pracowników i gości”. - Program już teraz zmienił swoją formułę, dzięki czemu wiele tematów jest realizowanych za pomocą połączeń online. Ograniczono także znacznie ilość gości zapraszanych do samego studia. Co równie ważne, redakcja programu pracuje zdalnie, a ekipy odpowiedzialne za wydania pracują wedle specjalnie opracowanego systemu rotacyjnego, który pozwala na odseparowanie w studiu poszczególnych zespołów - podkreśliła Mularczyk w odpowiedzi dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Liczba pracowników obecnych przy wydaniu ma być również ograniczana do niezbędnego minimum. Zapewniono nas, że sprzęty i pomieszczenia są na bieżąco dezynfekowane.

W okresie od 2 do 12 marca 2020 roku średnia oglądalność „Pytania na śniadanie” wyniosła 446 tys. osób przy 9,37 proc. udziału w rynku telewizyjnym w grupie 4+ - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Mediacom. Magazyn TVP2 miał o 76 tys. widzów mniej niż rok wcześniej.

Drugie miejsce zajęło konkurencyjne „Dzień dobry TVN”, które w analizowanym okresie przyciągało przed telewizory średnio 431 tys. osób, co przełożyło się na 8,36 proc. udziału. Rok wcześniej magazyn TVN śledziło 507 tys. widzów (przy udziale wynoszącym 10,05 proc.), co oznacza spadek o również 76 tys. oglądających.

Telewizja TVN od 2 marca emituje „Dzień dobry TVN” o 30 minut później niż w ostatnich miesiącach. Program zaczyna się o godz. 8.00 (przeniesienie z godz. 7.30), a jego koniec zaplanowano tuż przed 11.30 (11.00). Do grona gospodarzy magazynu w najbliższym czasie dołączyli prezenter Radia ZET Damian Michałowski i modelka Paulina Krupińska-Karpiel.

Stacje telewizyjne zmieniają ramówki w związku z koronawirusem

Telewizja Polska zaprzestała prac na planie takich seriali jak: „Klan”, „Korona królów” i „Komisarz Alex”. W ostatni wtorek ogłoszono, że na 2-tygodniową przerwę uda się ekipa „Leśniczówki”.

Zawieszono nadawany na żywo w piątkowe wieczory w TVP2 nowy talent-show „Star Voice. Gwiazdy mają głos”.

Ta sama decyzja dotyczy także zdjęć do „Dance Dance Dance”, ale wyemitowane zostaną dotychczas zrealizowane odcinki. Na razie nie podjęto decyzji o terminie wznowienia produkcji nowych epizodów.

Natomiast w TVP Info pokazywany jest od ubiegłego tygodnia program „Koronawirus poradnik”. Od wtorku, 17 marca ma nową formułę - codziennie o godz. 16.30 i 21.00 pytania widzów będą udostępnione na antenie podczas programu. Odpowiadać na nie będą eksperci medyczny, format prowadzi Adam Giza.

Do tej pory pytania do programu trafiały wyłącznie drogą mailową na adres twoje@tvp.info. Obecnie uruchomiona została automatyczna sekretarka, na którą można nagrać pytanie. Dzwonić należy pod numer: 22 50 70 410.

TVP Info w ogóle zrezygnowało z zapraszania gości z wyjątkiem ekspertów i lekarzy, którzy biorą udział w programie "Koronawirus Poradnik".  Ze względu na okoliczności Telewizyjna Agencja Informacyjna, która odpowiada za pion informacyjni i publicystyki w publicznej telewizji wstrzymała również realizację: „Wstaje dzień”, „Info Raport”, „Teleexpress na deser”, „Panorama opinii”, „O co chodzi”, „Warto rozmawiać”, „Debata TVP INFO”, „Debata Senior”, „Jedziemy” oraz „Jedziemy dalej”, „Nie da się ukryć” i „Nie da się ukryć Extra”, „W akcji”, „Studio Wschód”, „Studio Zachód”, „Studio Polska”, „Kobiecym okiem”, „W pełnym świetle”, „Strefa starcia”, „Kasta”, „AGROpogoda” (o godzinie 5.50 i 7.55), „AGRObiznes” o 7.50, „Głębia ostrości”.

Z kolei nadal są realizowane: „Info Poranek”, „Info Dzień”, „Info Wieczór”, „Pogoda Info”, „Wiadomości”, „Gość Wiadomości”, „Teleexpress”, „Teleexpress Extra”, „Panorama”, „Minęła 8”, „Minęła 20”, „Forum”, „W tyle wizji” oraz „W tyle wizji Extra”, „Salon dziennikarski”, „O tym się mówi”, „Woronicza 17”.

Z racji, że na okres dwóch tygodni odwołane zostały zajęcia w szkołach i na uczelniach, Telewizja Polska na swoje tematyczne anteny wprowadziła specjalne codzienne kilkugodzinne pasma dedykowane dzieciom, młodzieży oraz ich rodzicom, które nie są przerywane blokami reklamowymi. Emitowane są przede wszystkim w TVP ABC i TVP Kultura.

TVN z pasmem newsowym na głównej antenie

Z kolei od soboty poranne pasmo „Wstajesz i wiesz” jest emitowane w TVN24 w godz. 6-10, od godz. 6 do 8 można je oglądać także w TVN. Natomiast od poniedziałku „Fakty po południu” w godz. 16-17 są pokazywane w TVN24 i TVN.

Ponadto od poniedziałku po głównym wydaniu „Faktów” jest emitowany specjalny program „Uwaga! koronawirus” - raport, w którym eksperci odpowiadają na najważniejsze pytania o zdrowie, dementują nieprawdziwe doniesienia i podpowiadają jak najskuteczniej chronić się przed zakażeniem. Każde wydanie będzie trwało ok. 10 minut. Wszystkie te trzy programy są emitowane codziennie.

Na razie wprowadzono je do ramówki do 29 marca. Ponadto w sobotę o godz. 18:00 TVN pokaże specjalne, godzinne wydanie programu „36,6” o tematyce zdrowotnej.

Od ubiegłego wtorku TVN24 nie pokazuje też cyklu „Rozmowa Piaseckiego - kampania 2020”, emitowanego od 24 lutego o godz. 8:30.

We wtorek, 17 marca TTV rozpoczęło emisję specjalnego programu „DeFacto Bosacka. Raport”, który będzie poświęcony epidemii koronawirusa. Cykl Katarzyny Bosackiej będzie można oglądać w dni codzienne o godz. 18.05, a dotychczas emitowana w tym paśmie „Sędzia Anna Maria Wesołowska” zostanie przeniesiona na 10.50.

Telewizja TVN zawiesiła realizację m.in. „Na Wspólnej”, czy „19+”

Polsat zawiesza programy rozrywkowe, duże zmiany w Polsat News

Telewizja Polsat w sobotę wieczorem poinformowała o zawieszeniu emisji kolejnych odcinków nowego talent-show „The Four. Bitwa o sławę” oraz 13. sezonu programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. W piątek zdecydowano o zawieszeniu show „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”.

Od poniedziałku 16 marca Polsat zdecydował się na emisję „Wydarzeń 12:50” na głównej antenie. Do tej pory było ono obecne tylko w Polsat News, będzie to trzecie wydanie „Wydarzeń” w tygodniu na obydwu antenach, emitowane są o 12.50, 15.50 oraz główny serwis – o 18.50. Poprowadzą je zamiennie: Bartosz Kurek, Agnieszka Mosór i Małgorzata Kaliniak. W Polsat News można też zobaczyć „Wydarzenia Wieczorne” o 21.50.

Kolejną zmianą w ramówce jest obecność specjalnego programu od poniedziałku do piątku o 20.00 w Polsat News – „Wszystko o koronawirusie”. Zadebiutował on w piątek, 12 marca o 20.30, jednak szefostwo stacji zdecydowało, że na czas epidemii pojawi się w ramówce częściej. To interaktywna audycja z udziałem ekspertów w ramach której widzowie mogą zadawać pytania mailowo, telefonicznie lub poprzez media społecznościowe na temat koronawirusa. Będzie go prowadzić na zmianę Agnieszka Gozdyra i Grzegorz Jankowski.

Zespół Polsat News - podobnie jak inne redakcje - od poniedziałku przeszedł na rotacyjny tryb pracy. Oznacza to, że ci sami dziennikarze prowadzą przykładowo dwa wydania "Wydarzeń", aby ograniczyć liczbę osób obecnych w stacji ich bezpośredni kontakt. Ograniczono też zapraszanie gości zewnętrznych do studia (to zarządzenie dotyczy także Superstacji, która należy do Grupy Cyfrowy Polsat), rozmowy odbywają się przez łączenia online. "Nowy Dzień w Polsat News" tymczasowo nie będzie prowadzić Joanna Górska, a zastąpi ją Joanna Racewicz. Powodem tej decyzji jest fakt, że dziennikarka nie tak dawno przebyła chorobę nowotworową i nie powinna być narażana na potencjalne zarażenie. Tymczasowo nie będzie też emisji „Polityki na ostro” Agnieszki Gozdyry (w miejsce tego programu będzie emisja „Wszystko o koronawirusie” oraz „Punktu widzenia” Grzegorza Jankowskiego, ponieważ wydłużone zostanie wydanie „Godzin szczytu”.

Natomiast w weekendy dominować będą serwisy informacyjne, zawieszono programy publicystyczne z udziałem gości w studiu. W niedzielę – podobnie jak w ostatnią – będzie można zobaczyć transmisję z mszy świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godzinie 9.00. W niedzielę o 18:00 obecny będzie program "Koronawirus - Raport Dnia", w całości poświęcony tematyce koronawirusa. Będzie zawierać najnowsze informacje z kraju i ze świata, relacje reporterskie, łączenia z gośćmi na żywo.

Canal+ z archiwum sportowych wydarzeń

Kanał Canal+ wprowadził audycję „Dobry Wieczór Sport”, emitowana od poniedziałku do soboty o godz. 20.00. Ma to być raport podsumowujący codzienne wydarzenia w świecie sportu - w obliczu walki z koronawirusem. Program jest emitowany na żywo, z licznymi łączeniami telefonicznymi ze sportowcami, trenerami i dziennikarzami.

Ponadto od poniedziałku do piątku o godz. 21.00 jest emitowana „Klasyka Premier League”. Przypomniane zostaną kultowe starcia angielskiej Premier League. Od poniedziałku do piątku od 21.00 kibice obejrzą skróty dwóch spotkań. W poniedziałek wyemitowano powtórki meczy Blackburn - Norwich i Liverpool - Tottenham z sezonu 1992/1993. O meczach weekendowych będą decydowali kibice w specjalnym głosowaniu na stronie tv.pl.canalplus.com.

Kolejnym cyklem jest „Dawno temu w Canal+” (emisja od poniedziałku do soboty o godz. 22.00 i w niedziele o godz. 19.30 w Canal+ Sport). Jest to program, w którym redakcja przypomina kibicom archiwalne wydania „Ligi+” i „Ligi+ Extra”, prowadzone przez Andrzeja Twarowskiego i Pawła Zarzecznego. Na początek - program z 25 marca 2000 roku.

Sportowe wspominki na Canal+ uzupełnia też cykl „NBA. Mecze, których nie widziałeś” (emisja w soboty o 23.00 i niedziele o 21.30). W tym paśmie pokazane zostaną najciekawsze mecze koszykarskiej ligi NBA z sezonu 2019/2020.

Eleven Sports z programami na temat Formuły 1

Od poniedziałku na antenie Eleven Sports 1 i na fanpage'u stacji na Facebooku jest emitowany specjalne program „Eleven Call Live”. Codzienny, godzinny magazyn rozpoczyna się zawsze o godz. 20.00.

W każdy poniedziałek o godz. 21.00 w Eleven Sports 1 oraz na fanpage'u na Facebooku można też oglądać program „#ElevenF1 Live”. Z niego widzowie dowiedzą się o wszystkim, co dzieje się w świecie Formuły 1. Również w tym wypadku kibice będą mogli porozmawiać telefonicznie z dziennikarzami stacji.

Stacja zaczęła też emitować codzienne powtórki najciekawszych w historii stacji meczów i wyścigów Formuły 1. W poniedziałek, 16 marca przypomniano m.in. mecz Real Madryt - FC Barcelona (z 23 kwietnia 2017 r.), oraz wyścig Formuły 1 o Grand Prix Australii z 2019 roku.

Onet prowadzi rozmowy ze studia, HBO wstrzymało produkcje

W związku z zagrożeniem koronawirusem w Polsce i zaleceniami, by ograniczać kontakt bezpośredni, Onet (Ringier Axel Springer Polska) zdecydował o czasowej zmianie formuły programu Onet Rano. Prowadzący będzie rozmawiać z gośćmi poprzez połączenia online ze stacjonarnego studia.

HBO wstrzymało produkcję do nowego serialu „Odwilż”, a Canal+ Polska do serialu „Klangor”.

Zespół dziennikarzy Red Carpet TV będzie odpowiadać teraz za specjalny program "Kryzysowy Czerwony Dywan". Będzie on nadawany codziennie o godz. 19.45, pojawią się w nim relacje ze świata gwiazd i informacje, jak epidemia wpływa na ich codzienne życie. Pokazywane będą też alternatywne formy twórczości, dostosowane do ograniczeń wynikających z zagrożenia koronawirusem.

Transmisje mszy świętej w telewizji i internecie

W ostatnią niedzielę serwis Onet.pl (Ringier Axel Springer Polska) oraz Wirtualna Polska - za pośrednictwem specjalnego kanału w WP Pilot oraz na stronie głównej - ze względu na rosnące zagrożenie zakażenia koronawirusem transmitowali msze święte w internecie, by ograniczyć liczbę wiernych w kościołach.

Transmisja z mszy była emitowana także w TVN24.pl, Polsat News, Polsat Rodzina, TVP1, TVP Polonia oraz Wyborcza.pl. Msze święte są też obecne na antenie Jedynki Polskiego Radia.

Dołącz do dyskusji: Stacje telewizyjne zmieniają ramówki w związku z koronawirusem. Programy śniadaniowe nadal z gośćmi

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co wiedzial Kurski?
Korona królów? =)
odpowiedź
User
walter
żenujące
odpowiedź
User
Seba
A ludzie rzucili się do ogrodów i swoje warzywniaki reaktywują kosztem trawników.
odpowiedź