SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacjonarne konferencje prasowe wciąż rzadkością

Ponad 70 proc. konferencji prasowych w ostatnim roku odbywało się online - wynika z badania dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej i Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dziennikarze najczęściej narzekają na brak określenia ram czasowych konferencji.

Podczas drugiego dnia Kongresu Profesjonalistów Public Relations wyniki badania na temat organizacji konferencji prasowej prezentował Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej. PAP przeprowadził badanie we współpracy z Instytutem Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Dziennikarze chętnie wróciliby na konferencje offline

Z badania wynika, że większość dziennikarzy po konferencji prasowej przygotowuje tylko jeden materiał prasowy (47,6 proc.). W ocenie prezentującego wyniki Łukasza Świerżewskiego, świadczy to o obecności na konferencjach głownie dziennikarzy newsowych. Tylko 18 proc. respondentów zna podstawi materiałów z konferencji prasowej przygotowuje przynamniej cztery artykuły.

W tym roku aż siedem na dziesięć konferencji prasowych odbywało się zdalnie. Dziennikarze biorą udział średnio w dwóch spotkaniach prasowych. Łukasz Świerżewski z PAP ocenił, że badani dziennikarze w większości chętnie wróciliby do formy spotkań na żywo, ponieważ są ona świetnym sposobem budowania relacji.

Co wpisywać na zaproszeniu na konferencję prasową?

Polska Agencja Prasowa pytała respondentów, jaka jest kluczowa informacja w zaproszeniu na konferencję prasową. Dziennikarze najbardziej cenią informacje praktyczne - kontakt do organizatorów (90,3 proc. odpowiedzi), przewidywany czas trwania konferencji (80,6 proc.), opis celu konferencji, jej harmonogram i listę uczestników. Dla przedstawicieli mediów to o wiele ważniejsze niż informacje o press roomie, bio uczestników czy zapowiedź wideo spotkania.

Przewidywany czas trwania konferencji to także najczęściej wskazywana brakująca informacja od organizatorów - pokazuje badanie PAP. Dziennikarze narzekają także na brak harmonogramów i opisów spotkań i informacji o możliwości przygotowania ekskluzywnych materiałów.

Jakie braki w konferencjach dostrzegają jeszcze dziennikarze? Aż 63 proc. respondentów wskazuje brak możliwości dopytywania w przypadku braku odpowiedzi na zadawane pytania. Prawie połowie dziennikarzy brakuje na konferencjach osób kompetentnych w temacie spotkania. 35 proc. przedstawicieli mediów widzi problem w braku dostępu do internetu i dodatkowych elementów spotkania (np. oprowadzania po zakładzie, warsztaty itp.).

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie sierpnia i września 2021 roku wśród dziennikarzy znajdujących się w zasobach PAP. Wynik badania opracowano na podstawie 103 odpowiedzi w formie ankiet CAWI.

Dołącz do dyskusji: Stacjonarne konferencje prasowe wciąż rzadkością

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
A ktoś czytał to arcydzieło przed publikacją?
odpowiedź