SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sterowanie urządzeniami przez umysł staje się rzeczywistością

Nowa technologia opracowana przez naukowców z Australii umożliwia bezdotykowe i bezgłosowe sterowanie urządzeniami przez umysł.

fot. Shutterstock.comArticle

Naukowcy z University of Technology w Sydney (Australia) opracowali technologię biosensorów, która pozwala człowiekowi obsługiwać maszyny wyłącznie poprzez kontrolę myśli. Czujniki umieszczone są z tyłu głowy, aby wykrywać fale mózgowe z kory. Użytkownik nosi zamontowany na głowie obiektyw rzeczywistości rozszerzonej, który wyświetla białe migoczące kwadraty. Koncentrując się na określonym kwadracie, fale mózgowe operatora są wychwytywane przez biosensor, a dekoder przetwarza sygnał na polecenia.

„Nasza technologia może wydać co najmniej dziewięć poleceń w ciągu dwóch sekund. Oznacza to, że mamy dziewięć różnych rodzajów poleceń, a operator może wybrać jedno z tych dziewięciu w tym okresie” – powiedział współautor projektu prof. Chin-Teng Lin.

„Technologia bez użycia rąk i głosu działa poza laboratorium, zawsze i wszędzie. Sprawia, że interfejsy, takie jak konsole, klawiatury, ekrany dotykowe i rozpoznawanie gestów dłoni stają się zbędne. Wykorzystując najnowocześniejszy materiał grafenowy w połączeniu z krzemem, udało nam się przezwyciężyć problemy związane z korozją, trwałością i odpornością na kontakt ze skórą, aby opracować suche czujniki do noszenia” – powiedziała współautorka projektu, profesor Wydziału Inżynierii i Informatyki Uniwersytetu w Sydney, Francesca Iacopi.

Czujniki są odporne na warunki otoczenia (zmiany temperatur, wilgoć, zapylenie, itp.), dzięki czemu mogą być używane w ekstremalnych środowiskach. Te cechy są szczególnie ważne, gdyż pierwszą instytucją, która zainteresowała się tym wynalazkiem, była armia australijska.

Technologia została zademonstrowana specjalistom wojskowym. Próba polegała na sterowaniu psem-robotem. Żołnierze obsługiwali czworonożnego robota Ghost Robotics za pomocą interfejsu mózg-maszyna. Urządzenie pozwalało na dowodzenie psem-robotem bez użycia rąk i głosu z dokładnością do 94 procent.

Badanie zostało opisane w czasopiśmie "ACS Applied Nano Materials".

Oprócz zastosowań wojskowych technologia ma także duży potencjał w cywilny dziedzinach, jak: produkcja przemysłowa, lotnictwo i opieka zdrowotna (np. umożliwiając osobom niepełnosprawnym kontrolowanie wózka inwalidzkiego).

Dołącz do dyskusji: Sterowanie urządzeniami przez umysł staje się rzeczywistością

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl