SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stopy procentowe poszły w górę

Na zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. ”To pierwsza, ale nie ostatnia podwyżka stóp w tym roku” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Stopy procentowe poszły w górę

„RPP nie czekała do kolejnego posiedzenia z podwyżką stóp procentowych, bowiem inflacja znacząco się nasiliła. Rada zapewne obawia się dalszych wzrostów cen w wyniku wzrostu podatku VAT, a także wzrostu cen regulowanych. Ponadto od dłuższego czasu znacznie bardziej dynamicznie niż ceny dóbr konsumpcyjnych rosną także ceny dóbr produkcyjnych (PPI), które będą w 2011 r. przekładały się na inflację (CPI). Ciągle do końca nie wiemy, w jaki sposób przełoży się na koszty pracy pełne otwarcie rynku niemieckiego dla polskich pracowników. I jeszcze rosnące ceny surowców. Inflacja w pierwszej połowie roku pewnie będzie balansować na granicy 3,5 proc.

Nie wydaje się jednak, aby podniesienie stóp procentowych przez RPP wpłynęło na  ograniczenie inflacji, wpłynie natomiast na umocnienienie się złotego, co negatywnie odbije się na polskich eksporterach i wpływach z eksportu. A już czwarty kwartał 2010 r. pokazał, że wzrost gospodarczy może być osłabiony przez ujemną kontrybucję eksportu netto do PKB. W 2011 r. na pewno z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stopy procentowe poszły w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl