SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stopy procentowe w Polsce - RPP znowu je podniosła

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła (zgodnie z oczekiwaniami rynku) stopy procentowe w czerwcu, aby ograniczyć ryzyko utrzymania oraz utrwalenia się inflacji powyżej celu inflacyjnego, wynika z komunikatu banku centralnego, opublikowanego po posiedzeniu Rady. W ocenie RPP, pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu, więc kolejne podwyżki są możliwe.

Stopy procentowe w Polsce - RPP znowu je podniosła

"Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt proc. do poziomu:

* stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;

* stopa lombardowa 6,00% w skali rocznej;

* stopa depozytowa 3,00% w skali rocznej;

* stopa redyskonta weksli 4,75% w skali rocznej" - czytamy w komunikacie po czerwcowym posiedzeniu władzy pieniężnej.

W ocenie Rady, podwyższony poziom bieżącej inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych, a także ryzyko nasilenia się presji płacowej w warunkach istotnego wzrostu zatrudnienia uzasadniają podwyższenie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu.

"Rada ocenia przy tym, że dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu" - czytamy dalej.

Według RPP, w I kw. 2011 r. aktywność w gospodarce światowej utrzymała się na relatywnie wysokim poziomie. Szczególnie silny wzrost PKB odnotowano w Niemczech, które są głównym partnerem handlowym Polski. W ostatnim okresie pojawiły się jednak sygnały wskazujące na możliwość osłabienia koniunktury gospodarczej na świecie, a także wyhamował wzrost cen części surowców na rynkach światowych. Ponadto, ponownie nasiliły się obawy o stabilność finansów publicznych niektórych peryferyjnych krajów strefy euro, co przyczyniło się do wzrostu awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych.

"W Polsce, dane o PKB w I kw. potwierdziły, że na początku br. utrzymało się relatywnie wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Do wzrostu PKB przyczyniał się głównie rosnący popyt krajowy, a stabilną dynamikę spożycia indywidualnego zaczął wspierać wzrost inwestycji. W kwietniu natomiast nastąpiło pewne obniżenie dynamiki produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej, przy jednoczesnym utrzymaniu tendencji wzrostowych sprzedaży detalicznej" - podkreślono w komunikacie.

RPP zauważa, że w kwietniu roczna inflacja CPI wzrosła do 4,5%, pozostając wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5%). Przyspieszenie wzrostu cen, choć było związane głównie z dalszym wzrostem cen żywności i energii, dotyczyło także inflacji bazowej, co widoczne jest w szybszym wzroście cen w większości pozostałych kategorii towarów i usług. Na relatywnie wysokim poziomie pozostała dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych.

"W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych" - ostrzega Rada.

Ośmiu z trzynastu ankietowanych przez agencję ISB analityków - oczekiwało podwyższenia stóp procentowych o 25 pb (trzeciego z rzędu). Od maja 2011 r. główna stopa procentowa (referencyjna) wynosiła 4,25%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stopy procentowe w Polsce - RPP znowu je podniosła

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl