SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich apeluje do prezesa Polskiego Radia o więcej literatury w Dwójce

"Od dłuższego czasu obserwujemy proces powolnych, ale jednokierunkowych zmian w kierunku ograniczenia roli literatury na antenie najważniejszej dla wyrobionej publiczności kulturalnej" - stwierdza Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w liście do prezesa Polskiego Radia Andrzeja Rogoyskiego, do którego treści dotarliśmy. Stowarzyszenie domaga się poświęcenia literaturze więcej uwagi na antenie Dwójki.

Article

W liście podpisanym przez Annę Nasiłkowską, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich do szefa publicznej rozgłośni Andrzeja Rogoyskiego możemy przeczytać: - Polskie Radio od swego powstania jest instytucją cieszącą się ogromnym zaufaniem i spełniającym ważną rolę społeczną. Wśród zadań, jakie realizuje Polskie Radio jest wspieranie kultury słowa, popularyzacja wiedzy o polskiej literaturze, wspieranie twórczości w dziedzinie dramatu radiowego, bieżąca informacja kulturalna, przypominanie o ważnych rocznicach pisarskich oraz dyskusje o nowych książkach i wydarzeniach kulturalnych. Te wszystkie sprawy żywo obchodzą środowisko Stowarzyszenia Pisarzy Polskich; szczycimy się zresztą tym, że nasi członkowie byli i są pracownikami i  współpracownikami Polskiego Radia - podkreślono w piśmie do którego treści dotarliśmy.

Dalej Stowarzyszenie zaznacza: - Drugi Program Polskiego Radia pełni funkcje szczególne, gdyż adresowany jest do grupy wyrobionych odbiorców, do których trafia także muzyka poważna. Niestety, od dłuższego czasu obserwujemy proces powolnych, ale jednokierunkowych zmian w kierunku ograniczenia roli literatury na antenie najważniejszej dla wyrobionej publiczności kulturalnej. II Program Polskiego Radia mniej aktywnie podejmuje tematy literackie, mniej jest bieżących omówień, mniej audycji monograficznych poświęconych pisarzom, od dawna nie wzbogaca się archiwum radiowego o materiały z imprez literackich i nie ma już na przykład wspaniałych dyskusji, jakie kiedyś prowadziła Iwona Smolka z Tomaszem Burkiem i Piotrem Matywieckim (członkowie SPP). To naturalne, że dawne, wielkie indywidualności odchodzą, ale nie powstała w to miejsce nowa, równie wyrazista propozycja programowa, a zadania wobec polskiego słowa – pozostają. Literaturze poświęca się coraz mniej czasu. Zniknęły „Zagadki literackie” – audycja podtrzymująca kontakt z radiosłuchaczami, odcinki czytania książek i audycje są krótsze, rzadko pojawiają się dłuższe rozmowy z poetami czy pisarzami, choć krąg odbiorców Programu II jest do takich form przyzwyczajony, pobieżnie i pospieszne sygnalizowanie tematów nie jest tu wymogiem programowym, słuchacz oczekuje raczej wysokiego poziomu i dogłębnego omówienia tematu – uważa organizacja.

Według niej „sztuka słowa nie jest już traktowana priorytetowo, a przecież media publiczne, realizując swoją misję, powinny wspierać zainteresowanie literaturą”.

- Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w tym roku obchodzi swoje trzydziestolecie istnienia. Jako organizacja twórców, powstała na fali wolnościowych przemian 1989 roku, upominamy o sprawy ważne dla całej kultury narodowej. Są wśród nich: polska książka, rozwój literatury, kultywowanie języka, propagowanie polskiej poezji dawnej i najnowszej, podtrzymywanie pulsu dyskusji nad ważnymi tematami. Liczymy na więcej uwagi dla literatury - zakończono list, podpisany przez Annę Nasiłkowską, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Herdzin i Sztaba z nowymi programami w Dwójce

Pisaliśmy o tym, że w jesiennej ramówce Dwójki znajdą się nowości: "Znacie, to posłuchajcie" i "Muzyczny wieczór", autorskie cykle Krzysztofa Herdzina i Adama Sztaby. W "Dwójka na miejscu" nadawane będą audycje z sal koncertowych, muzeów i galerii, a w związku z 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena stacja przygotuje więcej programów poświęconych artyście.

Z kolei z przedstawionego układu ramowego Dwójki wynika, że w kolejnym sezonie miałoby nie być takich audycji jak „Rozmowy Jerzego Kisielewskiego”, „Wariacje z muzyką” oraz „Klub ludzi ciekawych wszystkiego”. Ostatni z programów od 1995 roku prowadziła Hanna Maria Giza, który najpierw był emitowany w Trójce, a następnie w Dwójce. Jak udało się nam dowiedzieć, z dziennikarką nikt wcześniej nie rozmawiał o ściągnięciu „Klubu…” z anteny. O decyzji kierownictwa miała dowiedzieć się od dziennikarzy obecnych na kolegium redakcyjnym.

W ubiegłym tygodniu rada programowa Polskiego Radia zajmowała się opiniowaniem ramówek poszczególnych stacji. Przyjęła propozycje dotyczące Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24, w tym tygodniu ma zająć się Dwójką. Jesienna ramówka stacji będzie obowiązywać od 16 września br. do 21 czerwca 2020 roku.

Szefową Dwójki Polskiego Radia jest Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, a zastępcą dyrektora i wicenaczelnym stacji - Jacek Hawryluk.

Udział Dwójki pod względem słuchania w okresie od maja do lipca 2019 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 0,4 proc. (to wzrost o 0,1 pkt. proc.).

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich apeluje do prezesa Polskiego Radia o więcej literatury w Dwójce

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
słuchacz
Zgadzam się ze Stowarzyszeniem. Dwójka to niestety radiowęzeł dla garstki melomanów muzykologów. Audycje literackie powodują senność, zero dynamiki w prowadzeniu. Najlepsze radio kulturalne to teraz RMF Classic. Ale im też spada słuchalność. Kultura coraz mniej ma odbiorców...
odpowiedź
User
mon
Kultura w Polsce jest robiona bez ambicji i ciekawości. Po jednym, dwóch odcinkach, które słuchacz ocenia i okazują się nudne jak flaki z olejem to nie czeka już na następny odcinek. Nie wiem dla kogo robi się te programy. Potem wszyscy jęczą, że nikt ich nie słucha i zdejmują z anteny. Książki do słuchowisk też wybierają takie, których nikt nie przeczyta, a tym bardziej nie posłucha. Znienawidzona przez Polaków klasyka literatury polskiej nikogo nie przyciąga skoro Polska szkoła ją skutecznie zniszczyła. Będąc dorosłym już się do niej nie wraca i nie chce jej się słuchać. Literaturę Polskich klasyków w mojej biblioteczce mogę policzyć na jednej ręce, a klasykę zagranicznych autorów mam 2-3 półki. Za poezją nie przepadam.
odpowiedź
User
Mol
Audycje Iwony Smolki były fajne. Szkoda, że już ich nie ma ;(
odpowiedź