SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stres i zmęczenie wrogiem intymnych spotkań

Według badania TNS OBOP, przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS, 66% badanych Polaków wieku 15-49 lat przyznaje, że spotkało się z obawami związanymi z pożyciem intymnym lub napotkało na trudności w czasie jego trwania. Do obaw lub trudności związanych ze współżyciem przyznaje się 69% badanych kobiet i 63% badanych mężczyzn.

Liczba wskazanych trudności i obaw jest różna w zależności od płci badanych - kobiety wskazywały średnio na większą liczbę trudności (2,26) niż mężczyźni (1,90). Wśród najważniejszych czynników wpływających na powstawanie obaw i trudności seksualnych wskazywano: zmęczenie i stres (31%), złe samopoczucie i choroba (29%), jak również obecność innych osób w domu (19%).

Co ciekawe, trzy najważniejsze przyczyny pojawienia się trudności zmieniają się również w zależności od płci. Czynniki wymieniane na pierwszym i drugim miejscu (zmęczenie i stres oraz złe samopoczucie i choroba) są zgodnie wskazywane zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, ale już trzeci z czynników zmienia się w zależności od płci badanych. Podczas gdy kobiety na trzecim miejscu wskazują obecność innych osób w domu jako czynnik wpływający na pojawienie się trudności, mężczyźni wskazują tu na zupełnie inną przyczynę, określoną w badaniu jako "nowy partner".

Z badania TNS OBOP wynika ponadto, że 28% respondentów (w tym 31% kobiet i 25% mężczyzn) przyznaje się do trudności związanych z pożyciem intymnym, ale nie potrafi wskazać konkretnych powodów.

"Badania potwierdzają powszechnie znaną opinię, że dla kobiety podczas współżycia najważniejszy jest komfort. Od mężczyzny, tradycyjnie, wymaga się większej sprawności seksualnej, dlatego nowa partnerka niewątpliwie może wpływać stresująco na mężczyznę, który dba o swój dobry wizerunek." - mówi dr Zbigniew Izdebski, seksuolog

Wyniki badania wskazują także, że obawy związane z seksem w innym stopniu dotyczą grup o różnym wykształceniu. Generalnie wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia, coraz większy wpływ ma zmęczenie, stres, czy fizyczne złe samopoczucie, co można łączyć z bardziej dynamicznym trybem życia.

Zmęczenie i stres ma najczęstszy wpływ na problemy seksualne u osób z wykształceniem wyższym. Aż 40,4% osób z tej grupy miewa dni, w których jest tak przemęczona, że wpływa to na jakość ich życia seksualnego. Natomiast u osób z wykształceniem zawodowym do takich problemów przyznaje się tylko 25% respondentów. Wraz ze wzrostem wykształcenia badani w większym stopniu przejmują się również obecnością innych osób w domu, podobnie na życie intymne wpływa również złe samopoczucie i choroba.

Badanie "Wiedza, postawy społeczne wobec HIV/AIDS i zachowania seksualne", autorstwa dr hab. Zbigniewa Izdebskiego, przeprowadzono w grudniu 2001 na 3200-osobowej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieki 15-49 lat na zlecenie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stres i zmęczenie wrogiem intymnych spotkań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl