SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Studenci z pozytywnym nastawieniem do banków, ale niechętnym do kredytów

70 proc. studentów stojąc przed koniecznością pożyczenia pieniędzy chętniej zaciągnęłoby kredyt bankowy, czyli skorzystało z oferty banków niż innych instytucji finansowych. Pomimo tego obecnie tylko 14,4 proc. osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia korzysta z kredytu konsumpcyjnego, karty kredytowej czy linii debetowej, w porównaniu do 48,8 proc. wszystkich dorosłych Polaków posiadających zobowiązania kredytowe - wynika z raportu MillwardBrown i BIK.

fot. Shutterstock.comArticle

W momencie poszukiwania dodatkowego źródła finansowania w postaci kredytu lub pożyczki, 70 proc. studentów zdecydowałoby się na współpracę z bankiem komercyjnym, 19 proc. z bankiem spółdzielczym, a 10 proc. ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo Kredytową. Jedynie 5 proc. byłoby skłonnych skorzystać z oferty firmy pożyczkowej.

60 proc. studentów twierdzi, że nigdy nie zdecydowałoby się wziąć kredytu przez internet. Połowa zadeklarowała natomiast chęć skorzystania z tradycyjnej formy kontaktu z bankiem, czyli wizyty w placówce bankowej.

Duże zaufanie młodych ludzi do banków nie przekłada się w sposób wyraźny na ich aktywność kredytową. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, wśród 3,7 mln Polaków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, 14,4 proc. posiadało na koniec czerwca br. zadłużenie na średnią kwotę 11 630 zł. Dla porównania, 48,8 proc. wszystkich dorosłych Polaków jest zadłużonych średnio na 35 316 zł.

Ostrożne podejście do kredytowania tej grupy wiekowej jest widoczne szczególnie wśród studentów - trzy czwarte z nich twierdzi, że zdecydowałoby się na ten krok tylko jeśli nie miałoby innego wyjścia. Niemal tyle samo jest zdania, że wolałoby się zadłużyć u rodziny niż wziąć kredyt.

Z danych BIK wynika również, że to młode kobiety ostrożniej korzystają z kredytów - 12,7 proc. zdecydowało się na skorzystanie z zewnętrznego źródła finansowania, w porównaniu do 16,1 proc. mężczyzn.

Z kolei studenci, którzy korzystają z kredytów lub pożyczek, przeznaczają środki niemal w równym stopniu na naukę, codzienne wydatki oraz na opłaty za mieszkanie. Tylko 20 proc. przeznacza pozyskane fundusze na wakacje, realizację swoich zainteresowań oraz dodatkowe kursy, w tym naukę języków obcych.

Młodzi Polacy - jak sami twierdzą – nie lubią mieć długów (93 proc.) oraz wolą odkładać pieniądze na realizację wyznaczonego celu, niż pożyczać je od innych (79 proc.).

Raport "Finanse studentów" z lipca 2015 r. został oparty na badaniu przeprowadzonym przez MillwardBrown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Studenci z pozytywnym nastawieniem do banków, ale niechętnym do kredytów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl