SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sukces oferty akcji ITV

Udany debiut największej brytyjskiej prywatnej sieci telewizyjnej na giełdzie w Londynie

W poniedziałek, w pierszym dniu handlu na londyńskiej giełdzie, kurs akcji ITV zbliżył się do górnej granicy prognoz analityków. Rynek wycenił wartość firmy na 5,87 mld funtów. To prawie o 2 mld więcej niż szacowana suma wartości sieci Carlton i Granada, z połaczenia których powstała nowa firma.

Do końca ubiegłego roku ITV była jedynie federacją naziemnych telewizji regionalnych mających wspólne pasma programowe: Granady - która posiadała 7 koncesji regionalnych - i Carlton Communications z 8 koncesjami. Fuzja i prywatyzacja obu nadawców zostały zapisane w przyjętej w ubiegłym roku nowelizacji brytyjskiego prawa medialnego.

ITV jest łakomym kąskiem dla inwestorów, bo kontroluje ponad połowę telewizyjnego rynku reklamowego na Wyspach. W związku z tym na połączenie musiał wyrazić zgodę brytyjski urząd antymonopolowy (urząd w październiku zgodził się, by fuzja objęła także biura reklamy Carltona i Granady).

Według analityków na dobry debiut ITV mają także wpływ ostatnie kłopoty publicznego nadawcy BBC. Spowodował je raport lorda Huttona w sprawie samobójczej śmierci rządowego eksperta od broni masowego rażenia. Raport oczyścił z zarzutów premiera Tony'ego Blaira, za to obciążył winą BBC. Po jego opublikowaniu do dymisji podał się prezes rady nadzorczej BBC Gavyn Davies oraz dyrektor generalny stacji Greg Dyke.

Ten ostatni jest typowany przez media na nowego prezesa ITV. Stanowisko to jest wolne po odejściu piastującego je przez krótki czas szefa Carltona Michaela Greena.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sukces oferty akcji ITV

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl