SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Programy Kuby Wątłego na stałe spadły z anteny Superstacji. „Przyszedł moment, w którym PiS nie jest pewien wygranej”

Superstacja w trybie nagłym zdecydowała o zdjęciu z anteny autorskich programów Jakuba Wątłego „Krzywe Zwierciadło” i „Suma Tygodnia”. - Przyszedł jednak moment, w którym PiS nie jest pewien swojej wygranej w jesiennej elekcji i w związku z tym, tam gdzie w mediach może, gdzie sięgają jego wpływy, „wycina” wszystko i wszystkich, którzy, bez względu na skalę, zagrażają jego pozycji - informuje Wątły w swoim oświadczeniu.

Jakub Wątły, fot. SuperstacjaArticle

„Krzywe Zwierciadło” na antenie Superstacji w ostatnim czasie oglądać można było od poniedziałku do soboty o godz. 21.15. Formuła programu polegała, że Jakub Wątły razem ze swoimi gośćmi ostro komentował bieżące wydarzenia, przede wszystkim z polskiej sceny politycznej. Z kolei w niedziele o tej samej porze oglądać można było „Sumę Tygodnia”.

W sobotę, 29 czerwca Superstacja w trybie nagłym zrezygnowała z emisji zaplanowanego na ten dzień „Krzywego Zwierciadło” z udziałem Ziemowita Szczerbka. Odcinek ten został nagrany wcześniej, a Wątły ze swoim gościem rozmawiał o polityce - o wszystkich partiach.

Dzień później stacja według planu pokazała „Sumę Tygodnia”, a w poniedziałek widzowie mogli oglądać kolejny odcinek „Krzywego Zwierciadło”.

Programy Wątłego zastąpiły powtórki rozmów z „Raportu”

Następnie podjęta została decyzja o zdjęciu z anteny obu programów Jakuba Wątłego. Od wtorku w byłym paśmie audycji dziennikarza nadawane są powtórki magazynu „Raport - analizy i komentarze”.

W środę po południu na swoim profilu na Facebooku swoje oświadczenie opublikował  Jakub Wątły. - Moje programy telewizyjne, czyli „Krzywe Zwierciadło” i „Suma Tygodnia”, nieodwołalnie zniknęły z anteny Telewizji Superstacja. Odbyło się to szybko i sprawnie, niczym pod nożem dobrego chirurga. Tyle, że on leczy, a tu mamy zejście - informuje dziennikarz. - Nie jest ono jednak dla mnie zaskoczeniem, wszak wszystko co działo się do tej pory, jednoznacznie zmierzało do takiego właśnie rozwiązania - dodaje.

W dalszej części oświadczenia Wątły przedstawia kulisy jego współpracy z Superstacją, w którym informuje o rezygnacji z emisji jego programów na żywo, a także zaprzestaniu publikacji ich w sieci. - Potem przyszła decyzja o rezygnacji przez stacje z polityki, odejście Elizy Michalik, wstrzymanie emisji zeszłosobotniego programu z Ziemowitem Szczerkiem, aż po definitywne rozejście się dróg moich i telewizji Superstacja - informuje.

- To wszystko co działo się dotąd było swoistą próbą pogodzenia ognia z wodą, bo zarząd telewizji podejmował szereg działań, byle tylko utrzymać emisję moich programów w tej lub innej formie, za co szczerze i naprawdę serdecznie Mu dziękuje - komentuje Jakub Wątły. - Przyszedł jednak moment, w którym PiS nie jest pewien swojej wygranej w jesiennej elekcji i w związku z tym, tam gdzie w mediach może, gdzie sięgają jego wpływy, „wycina” wszystko i wszystkich, którzy, bez względu na skalę, zagrażają jego pozycji. Tak też stało się właśnie teraz: przyszło „polecenie z góry” i jakiekolwiek zabiegi zarządu stacji przestały mieć znaczenie. Wszystko przestało mieć znaczenie - dodaje.

Jakub Wątły z Superstacją współpracował przez ostatnich 10 lat, ale od maja do grudnia 2016 roku nie pojawiał się na wizji (dziennikarz był wówczas zawieszony - po tym jak nie porozumiał się z Superstacją co do warunków dalszej współpracy).

Aktualnie Wątły wraz z prof. Adamem Grzegorczykiem, dr Tomaszem Kowalczukiem i dr Andrzejem Polaczkiewiczem pracuje nad stworzeniem obywatelskiego medium. Fundusze na ten projekt zbierane są na platformie patronite.pl (na stronie www.patronite.pl/fundacjaobywatelska). Dotychczas zebrano 195 tys. zł (celem jest 250 tys. zł).

Superstacja bez polityki

Jak wcześniej informowaliśmy, kierownictwo stacji planuje zmianę strategii Superstacji, która zakłada ograniczenie polityki. Już od końca maja dziennikarze nie zajmują się tematami politycznymi (poza nielicznymi materiałami), a gośćmi nie są politycy.

- Zamierzamy przeznaczyć więcej czasu na informacje z różnych sfer życia, a nie na dyskusje polityczne. Jak wynika z badań oglądalności, w Superstacji najlepiej oglądały się pozycje niezwiązana z polityką - uzasadniał w rozmowie z nami Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.

Z ramówki zniknął „Salon Polityczny” (prowadzony przez Sylwię Madejską i Tomasza Grzelewskiego), a także programy Elizy Michalik, której zaproponowano prowadzenie formatów o niepolitycznej tematyce, ale nie zgodziła się na tę propozycję i zdecydowała się odejść z redakcji. W programie została na razie "Debata Grzegorza Łaguny”, „Bez Ograniczeń” oraz audycja prowadzona przez Marka Czyża i Jacka Żakowskiego („Rozmowa dnia”, a także „Polska w kawałkach Grzegorza Jankowskiego”.

Superstacja kupiona przez Polsat za 13 mln zł

Superstacja jest obecnie trzecim kanałem informacyjnym w portfolio Grupy Polsat, po Polsat News i Polsat News 2. Tę pierwszą przejęła ostatecznie w czerwcu 2018 roku, kiedy dokupiła pozostałe udziały kanału. Nadawca 100 proc. udziałów kanału kupił za 13 mln zł od firm Ster (należy do Heronima Ruty, wieloletniego współpracownika Zygmunta Solorza) oraz Karswell Limited i Sensor Overseas Limited (obie należą do Zygmunta Solorza).

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. Superstacja miała 0,154 proc. udziału w rynku oglądalności, po wzroście o 8,4 proc. w skali roku.

Według sprawozdania finansowego złożonego do KRS w 2017 roku Superstacja zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 4,9 proc. do 12,8 mln zł oraz 142,7 tys. zł zysku netto (w 2016 roku miała 670,7 tys. zysku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Programy Kuby Wątłego na stałe spadły z anteny Superstacji. „Przyszedł moment, w którym PiS nie jest pewien wygranej”

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LG
Jak bardzo trzeba mieć zryty beret, by przy niemal zerowej oglądalności uważać, że się ma wpływ na wybory :)
odpowiedź
User
j
Bdb decyzja!
odpowiedź
User
XYZ
Oby padła ta pseudo telewizja na smyczy politycznej
odpowiedź