SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polityka przejmuje wydawanie „Świata Nauki”, Prószyński skupi się na książkach

Spółka Polityka podpisała umowę licencyjną na wydawanie miesięcznika „Świat Nauki” - jednej z kilkunastu edycji zagranicznych magazynu „Scientific American”. Miesięcznik przestaje wydawać oficyna książkowa Prószyński Media, która (z niewielkimi przerwami) publikowała go niemal przez ćwierć wieku. To drugi po „Wiedzy i Życiu” tytuł przejęty od Prószyńskiego przez Politykę.

Article

Numer kwietniowy „Świata Nauki”, będący obecnie w sprzedaży, jest ostatnim wydanym przez spółkę Prószyński Media. Wydanie majowe, które trafi do kiosków i prenumeratorów pod koniec kwietnia, ukaże się już pod szyldem Polityki.

Elżbieta Wieteska, która od ponad 10 lat jest redaktor naczelną „Świata Nauki”, pozostaje na stanowisku. Nowy wydawca nie informuje póki co o innych zmianach w redakcji.  

Baczyński: tytuł dzisiaj bardzo potrzebny

- Nasze wydawnictwo powiększa się o renomowany i - co więcej: bardzo potrzebny w obecnych czasach tytuł - komentuje Jerzy Baczyński, prezes spółki i redaktor naczelny tygodnika „Polityka”, przejęcie „Świata Nauki”.

- „Scientific American” to gwarancja wysokiej jakości merytorycznej, możliwość współpracy z wydawcą amerykańskim w obszarze cyfrowym, a także - dzięki umowie licencyjnej - dostęp do stale i na bieżąco uzupełnianej bazy wiedzy, know-how redakcyjnego i wydawniczego. Jesteśmy przekonani, że „Świat Nauki” dzięki wsparciu naszego wydawnictwa będzie się rozwijał się na polskim rynku pozyskując nowych czytelników i użytkowników - dodaje.

„Scientific American” to najstarsze amerykańskie pismo wydawane bez przerwy, w ub. roku świętowało jubileusz 175-lecia.

Prószyński koncentruje się na rynku książek

Maciej Makowski, prezes Prószyński Media podkreśla, że kierowane przez niego wydawnictwo wydawało „Świat Nauki”, z krótkimi przerwami, przez ostatnie niemal 30 lat.

Magazyn ukazuje się po polsku od 1991 roku, jego pierwszym wydawca była spółka Science Press, ale już w 1993 roku wydawanie przejął Prószyński. W 2002 roku miesięcznik przejęły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, lecz w 2005 licencję znów wydawnictwu Prószyński Media. Od końca 2005 roku aż do teraz magazyn nie zmianie wydawcy.

- Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy tworzyć polską edycję „Scientific American”. Już przy ubiegłorocznym przejęciu przez Politykę „Wiedzy i Życia” podkreślaliśmy, że jesteśmy przede wszystkim wydawcą książkowym. I jako jeden z największych w Polsce wydawców książek chcemy skupić się na dalszej ekspansji na tym rynku. Bardzo nas cieszy, że nowym wydawcą będzie akurat Polityka, która już udowodniła, że posiada odpowiednie zasoby i know-how do wydawania pism popularnonaukowych – komentuje Maciej Makowski.

W sierpniu 2020 roku Polityka przejęła już od Prószyński Media magazyn „Wiedza i Życie”. Po kolejnym przejęciu portfolio papierowych tytułów wydawcy będzie składało się z: tygodnika „Polityka”, dwutygodnika „Forum”, miesięcznika „Wiedza i Życie”, nieregularnie ukazujących się: „Niezbędnika Inteligenta”, „Poradnika Psychologicznego Ja My Oni”, „Pomocnika Historycznego” oraz cyklicznych wydawnictw specjalnych „Polityki”: „Salonu” i „Omnibusa wakacyjnego”.

Spółka wydawnicza Polityka w 2019 roku zanotowała wzrost przychodów o 1,4 proc. do 37,29 mln zł, a przy spadku kosztów operacyjnych o 5,5 proc. zysk netto poszedł w górę z 388,7 tys. zł do 1,44 mln zł. Średnie zatrudnienie w firmie wynosiło 94 etaty, o cztery mniej niż rok wcześniej. Liczba etatów dziennikarskich zmalała o jeden do 58, a etatów w administracji - o trzy do 37.

Dołącz do dyskusji: Polityka przejmuje wydawanie „Świata Nauki”, Prószyński skupi się na książkach

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Johnny
Zdarzało się, że kupowałem "Wiedzę i Życie", "Świat Nauki" czy "Świat Wiedzy". Musiał zaciekawić główny temat z okładki czy któryś z pozostałych, wtedy kupowałem i czytałem. Ostatnio przerzuciłem się na "Sieci" i "Gazetą Polską".
odpowiedź
User
Julcia
13,99zł za miesięcznik?
odpowiedź
User
Julcia
Zdarzało się, że kupowałem "Wiedzę i Życie", "Świat Nauki" czy "Świat Wiedzy". Musiał zaciekawić główny temat z okładki czy któryś z pozostałych, wtedy kupowałem i czytałem. Ostatnio przerzuciłem się na "Sieci" i "Gazetą Polską".

Bardzo dobrze!
odpowiedź