SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Świąteczne zagrożenia wg McAfee

Święta to czas podwyższonej aktywności cyberprzestępców. Firma McAfee przygotowała przewodnik po zagrożeniach, które mogą nam grozić w tym roku.

1. Oszukańcze oferty sprzedaży iPadów – laboratoria McAfee wykryły rosnącą ilość spamu proponującego iPady jako bezpłatne upominki dla nowych klientów. Również wielu użytkownikom mediów społecznościowych proponowano iPady w zamian za wzięcie udziału w ankiecie lub podanie numeru telefonu komórkowego. Najczęściej były to oszustwa prowadzące do kradzieży numeru karty płatniczej lub nieświadomego uruchomienia na telefonie płatnych usług dodatkowych.

2. Oszukańcze karty podarunkowe - są często oferowane za pośrednictwem mediów społecznościowych. W rzeczywistości często są to pułapki umożliwiające pozyskanie informacji, które mogą następnie zostać sprzedane marketerom lub wykorzystane do kradzieży tożsamości.

3. Fałszywe okazje – superatrakcyjne oferty na serwisach aukcyjnych, fałszywych stronach sklepów itp. znacznie poniżej cen konkurencji najprawdopodobniej są oszukańcze. Korzystając z nich nie kupimy niczego atrakcyjnego w super cenie – bo ich jedynym celem jest wyłudzenie pieniędzy i informacji na temat ofiary.

4. Oszukańcze e-kartki – elektroniczne kartki świąteczne to bardzo wygodny i atrakcyjny, a przy tym coraz bardziej popularny sposób wysyłania życzeń świątecznych. Zdarzają się też kartki oszukańcze, które w miejsce odnośnika do zabawnego filmu lub grafiki zawierają odnośniki do stron rozsiewających wirusy komputerowe i inne szkodliwe oprogramowanie. Mogą one spowodować wyświetlenie obscenicznych obrazów, wyskakujących okienek z reklamami, a nawet rozesłanie mailem kartek elektronicznych w imieniu ofiary.

5. Świąteczne motywy – świąteczne wygaszacze, klipy muzyczne i animacje są bardzo atrakcyjne. Jest to również znakomita okazja dla przestępców. Włamania na komputer może dokonać nie tylko program – również pliki multimedialne i strony internetowe można tak spreparować, żeby spowodowały uruchomienie złośliwego programu na niechronionym komputerze.

6. Oszustwa "recesyjne" – laboratoria McAfee zauważyły wzrost ilości spamu oferującego niskooprocentowane pożyczki i karty kredytowe, a w wielu krajach także pracę dorywczą – oczywiście po opłaceniu z góry kosztów manipulacyjnych.

7. Podejrzane oferty wyjazdowe – wiele osób spędza okres świąteczno-noworoczny poza domem. Skorzystanie z wielu atrakcyjnych ofert może się skończyć przykrym rozczarowaniem - w rzeczywistości są to oszustwa mające na celu wyłudzenie przedpłat.

8. Ostrożnie z bezpłatnym internetem
– podczas wyjazdów chętnie korzystamy z bezpłatnego dostępu do internetu na lotniskach, w hotelach i innych miejscach publicznych. Jest to dla hakerów znakomita okazja do dokonania włamania na nasze komputery.

9. Oszustwa dobroczynne – okres Bożego Narodzenia tradycyjnie sprzyja dobroczynności i dzieleniu się z potrzebującymi. Te szlachetne odruchy serca również są bezwzględnie wykorzystywane. W ubiegłych latach pojawiały się oszukańcze maile wysyłane rzekomo przez rozmaite fundacje, fundusze na rzecz ofiar jakiejś głośnej katastrofy czy w imieniu ciężko chorych dzieci. W tym roku może być podobnie.

W związku z powyższymi zagrożeniami firma McAfee zaleca:

- korzystanie tylko ze znanych sklepów internetowych, najlepiej zawierających certyfikaty zaufania, których prawdziwość i aktualność można sprawdzić przed dokonaniem zakupu;
- nie odpowiadanie na oferty, które przychodzą mailem, SMS-em lub przez komunikator;
- sprawdzanie, czy odnośnik prowadzi do znanej i zaufanej strony internetowej;
- unikanie sprzedawców, którzy oferują towary znacznie poniżej ceny rynkowej. Jeśli coś wygląda zbyt dobrze żeby było prawdziwe – prawdopodobnie nie jest uczciwe;
- używanie tylko zaufanych sieci bezprzewodowych. Nie łączenie się z bankiem i nie realizowanie zakupów, jeżeli ma się jakiekolwiek obawy dotyczące bezpieczeństwa sieci;
- używanie kompleksowego oprogramowania bezpieczeństwa, które skutecznie wykrywa i eliminuje próby włamania na komputer – oraz dużą dozę ostrożności, żeby nie dać się nabrać na sztuczki socjotechniczne.

Dołącz do dyskusji: Świąteczne zagrożenia wg McAfee

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl