SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Światowa branża muzyczna z wyższymi przychodami, streaming w górę o 34 procent

W 2018 roku światowa branża muzyczna zanotowała przychody w wysokości 19,1 mld dolarów. Za rosnące wpływy odpowiedzialny jest głównie segment cyfrowy, który obecnie stanowi ponad 58 procent wszystkich dochodów twórców i wytwórni muzycznych. W ub.r. najchętniej słuchanym wykonawcą był Drake, zaś najpopularniejszym albumem została płyta „The Greatest Showman”.

Article

Informacje na temat kondycji branży muzycznej na całym świecie dostarczył coroczny raport International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) – organizacji non-profit reprezentującej interesy przemysłu muzycznego.

W 2018 r. branża muzyczna osiągnęła łączne przychody w wysokości 19,1 mld dol., co oznacza wzrost o 9,7 proc. w porównaniu z rokiem 2017.

W całości wpływów największy udział miał segment serwisów streamingowych, który przyniósł 8,9 mld dol. i zanotował wzrost rok do roku o 34 proc. Na 2. miejscu znalazła się sprzedaż fizycznych nośników z muzyką przynosząc 4,7 mld dol. przy spadku rok do roku o 10,1 proc. Podium w zakresie rocznych przychodów zamykają wpływy ze sprzedaży praw autorskich, której wartość osiągnęła poziom 2,7 mld dol., co oznacza wzrost o 9,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W 2018 r. największy udział w przychodach przemysłu muzycznego miały wpływy z płatnych subskrypcji w serwisach streamingowych (37 proc.), 25 proc. stanowiła sprzedaż fizycznych płyt, zaś za 14 proc. rynku odpowiadała sprzedaż praw autorskich. Zestawienia IFPI oznaczają, że udział segmentu cyfrowego we wpływach branży muzycznej stanowi obecnie 58,9 proc. Z kolei największymi rynkami muzycznymi były w ub.r. USA, Japonia i Wielka Brytania.

W raporcie IFPI opublikowano także zestawienia najpopularniejszych wykonawców i wydawnictw muzycznych w ub.r. Najchętniej słuchanym artystą w ub.r. okazał się Drake, który wyprzedził grupę BTS oraz Eda Sheerana. Z kolei wśród płyt najpopularniejsza trójka albumów to „The Greatest Showman”, „Love Yourself Answer” oraz „Love Yourself Tear”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Światowa branża muzyczna z wyższymi przychodami, streaming w górę o 34 procent

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Żałosne
A w Europie Acta 2
0 1
odpowiedź
User
UK
A w Europie Acta 2

Dokładnie temu służy ta dyrektywa: żeby m.in. branża muzyczna mogła czerpać przychody ze sprzedaży tego, co produkuje w legalnych serwisach w internecie (czy w subskrypcyjnym czy reklamowym modelu).
1 0
odpowiedź