SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sylwia Spurek z szokującym spotem na 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. „Powiedziałbyś tak do swojej matki, żony, córki?”

Dr Sylwia Spurek, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, a obecnie wiceprzewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, angażuje się w kampanię 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. W tym roku jej kampania koncentruje się na problemie cyberprzemocy wobec kobiet.

16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet to globalna kampania poświęcona nagłaśnianiu i przeciwdziałaniu zjawiska przemocy ze względu na płeć organizowana na całym świecie od 1991 r. Symbolicznie odbywa się między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet), a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka), aby podkreślić, że prawa kobiet to prawa człowieka i zwrócić uwagę na związek pomiędzy przemocą wobec kobiet, a naruszaniem praw człowieka.

Co roku na całym świecie organizacje pozarządowe, aktywiści i aktywistki, ludzie nauki i biznesu wykorzystują ten czas, aby nagłośnić problem, dotrzeć do mediów, wywierać presję na rządzących.

Sylwia Spurek o cyberprzemocy wobec kobiet

Podczas tegorocznej edycji 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, dr. Sylwia Spurek zwraca uwagę na problem cyberprzemocy. Wszyscy doświadczamy przemocy w internecie, ale przemoc wobec kobiet ma inny charakter. - Komentarze dotyczące wyglądu, życia rodzinnego i seksualnego, wulgarne wpisy, groźby przemocy seksualnej, w tym gwałtów, to codzienność wielu kobiet i dziewczyn na całym świecie - podkreśla Sylwia Spurek.

Spurek przedstawia spot, w którym użyte zostały prawdziwe komentarze spod jej postów w social mediach.

- Hejt „towarzyszy mi” przez większą część mojej zawodowej kariery. Był obecny, kiedy w 2003 r. pracowałam nad pierwszym projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i do projektu wprowadziłyśmy przepis o zakazie bicia dzieci, kiedy w 2014 r. koordynowałam rządowe prace nad ratyfikacją Konwencji Stambulskiej, kiedy jako Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich powiedziałam, że przemoc ma płeć i to jest płeć męska. Ale prawdziwa agresja, nienawiść, festiwal hejtu zaczął się, kiedy zaczęłam bezkompromisowo mówić o prawach tzw. zwierząt hodowlanych. Czasami mam wrażenie, że sprawcy to te same osoby, najczęściej ci sami mężczyźni, których boli moja walka z przemocą wobec kobiet i dzieci oraz walka o prawa zwierząt - zaznacza Sylwia Spurek.

Akcja spotu wyprodukowanego na potrzeby tegorocznej kampanii dzieje się w Wigilię. Rodzina rozpakowuje prezenty. I wtedy bohater spotu zaczyna obraźliwie atakować swoją partnerkę oraz własną córkę. Waga wypowiedzianych na głos słów przeraża - nagle oprawca i ofiara mają twarz. Słowa przemocowca to prawdziwe komentarze, na których oparto scenariusz spotu, to wpisy, które Twitter uznał za dopuszczalne i nie usunął ich po zgłoszeniu tych wpisów jako naruszających regulamin.

Spot zwieńcza pytanie retoryczne do widza: czy skierowałbyś słowa wypowiedziane w spocie do swojej matki, żony, córki?

Zgodnie z badaniami cyberprzemocy doświadcza co czwarta użytkowniczka internetu. Kobiety stanowią największą grupę doświadczającą tej formy przemocy - według raportu Thomson Foundation, aż 85 proc. ofiar hejtu w internecie to kobiety.

- Cyberprzemocy najczęściej doświadczają kobiety aktywne w sieci: biznesmenki, polityczki, aktywistki, artystki, dziennikarki. Jest stosowana, żeby je uciszyć. Przemoc w sieci to po prostu nowa twarz starego wroga, czyli przemocy, jakiej kobiety doświadczają, ze względu na swoją płeć, w domu, na ulicy, w pracy - mówi Sylwia Spurek.

62 proc. kobiet, które doświadczają przemocy w internecie, boi się o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Wiele kobiet wycofuje się pod wpływem cyberprzemocy z aktywności w internecie. To zatem także kwestia jakości demokracji i debaty publicznej.

W grudniu 2021 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą zwalczania cyberprzemocy, której sprawozdawczynią była dr. Sylwia Spurek. Parlament wezwał w niej Komisję Europejską i państwa członkowskie do wprowadzenia rozwiązań mających na celu eliminację cyberprzemocy ze względu na płeć. Przyczyniło się to do powstania i ogłoszenia

W marcu 2022 r. projektu dyrektywy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, nad którą aktualnie pracują komisje parlamentarne. W projekcie Komisja zawarła uznanie różnych form cyberprzemocy za przestępstwa karne.

Dołącz do dyskusji: Sylwia Spurek z szokującym spotem na 16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. „Powiedziałbyś tak do swojej matki, żony, córki?”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
A co z przemocą wobec mężczyzn? Czemu ta pani dyskryminuje jedną płeć?
odpowiedź
User
Aron
Powiedziałbym tak tylko do skrajnej lewaczki, która chce mi urządzać życie wg. swoich chorych zlewaczałych ideałów
odpowiedź
User
Flew
Ta Pani skompromituje każdą nawet słuszną inicjatywę
odpowiedź