SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szefowie Amazona, Apple, Facebooka i Google zeznawali przed Kongresem (wideo)

Jeff Bezos, Tim Cook, Mark Zuckerberg i Sundar Pichai złożyli swoje zeznania na przesłuchaniu podkomisji ds. konkurencji w amerykańskim Kongresie. Szefowie Amazona, Apple, Facebooka i Google tłumaczyli się m.in. ze swoich praktyk rynkowych mogących naruszać zasady zdrowej konkurencji oraz prywatność użytkowników.

To pierwszy taki przypadek w historii kiedy przed amerykańskim Kongresem zostali jednocześnie przesłuchani CEO czterech największych za oceanem firm technologicznych. Podkomisja bada czy Amazon, Apple, Facebook i Google nie wykorzystują swojej dominującej pozycji rynkowej do tłumienia konkurencji.

Na początku kilkugodzinnego przesłuchania każdy z CEO wygłosił swoje przemówienie. Po tym nastąpiła seria pytań zadawanych przez kongresmenów, dotyczących wielu różnych aspektów działalności poszczególnych firm.

Jeff Bezos był przede wszystkim pytany o praktyki stosowane przez jego firmę w stosunku do tzw. third-party sellers - podmiotów trzecich oferujących swoje produkty na platformie Amazona.

Zarzucono mu m.in., że firma wykorzystywała ich pomysły do tworzenia i promowania własnych produktów.

Pytania zadawane Timowi Cookowi dotyczyły w przeważającej mierze sklepu z aplikacjami App Store. Zarzuty członków podkomisji dotyczyły regulaminu usługi, zasad dotyczących opłat oraz nierównego traktowania mniejszych i większych deweloperów.

CEO Apple musiał się także tłumaczyć m.in. z usunięcia z platformy konkurencyjnych produktów oferujących narzędzia kontroli rodzicielskiej, po tym jak firma wprowadziła własną funkcję Screen Time.

Mark Zuckerberg odpowiadał na pytania dotyczące m.in. praktyk Facebooka w zakresie przejmowania konkurencyjnych produktów, jak to miało miejsce w przypadku WhatsAppa czy Instagrama.

Nie zabrakło oczywiście tematów politycznych, jak chociażby słynnej sprawy Cambridge Analytica w kwestii wpływania na wynik ostatnich wyborów prezydenckich w USA.

Pod adresem Facebooka padł również zarzut zbyt późnego reagowania na pojawiające się w portalu społecznościowym fake newsy.

Sundar Pichai, CEO Google, został zapytany m.in. o stosowanie monopolistycznych praktyk polegających na wykorzystywaniu firmowej wyszukiwarki do promowania własnych produktów i usług.

Zarzucono mu też, że Google nielegalnie zbiera dane małoletnich użytkowników, a następnie wykorzystuje je do targetowania reklam.

Podobnie jak Zuckerberg, Pichai pytany był też o kwestie polityczne, w tym negatywne nastawienie kierowanej przez niego firmy do Donalda Trumpa i partii republikańskiej, stosunek do projektów amerykańskiej armii oraz relacje z Chinami i działalność na tamtym rynku.

Dołącz do dyskusji: Szefowie Amazona, Apple, Facebooka i Google zeznawali przed Kongresem (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl