SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Szwecji dalej można oglądać rosyjskie kanały państwowe

Ze szwedzkiej wieży nadawczej drogą satelitarną nadawanych jest kilka rosyjskich kanałów państwowych. Szwedzki regulator rynku mediów tłumaczy, że nie może zakazać ich transmisji ze względów proceduralnych.

Article

Szwedzki urząd regulujący rynek MPRT (Myndigheten för press, radio och tv) w ostatnich dniach otrzymuje zapytania o wstrzymanie emisji rosyjskich kanałów państwowych, zakłamujących rzeczywistość o wojnie w Ukrainie. Urząd wyjaśnia, że "nie może ograniczać prawa firm rosyjskich do nadawania programów".

"Do nadawania telewizji ze Szwecji drogą satelitarną nie jest wymagana żadna koncesja. Zasady określające, które z państw stosują się do nadawania programów telewizyjnych, są wspólne dla całej UE i zostały uregulowane w tzw. dyrektywie AV. Firma korzystająca ze szwedzkiego łącza satelitarnego, która nie ma siedziby w innym kraju EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), podlega szwedzkim przepisom i w związku z tym musi zarejestrować się w MPRT" - przekazano w komunikacie.

Zobacz: Rosyjskie kanały znikają z całego świata. Co pokazują?

Szwecja nadaje rosyjskie kanały z satelity

W Szwecji zarejestrowany jest na przykład rosyjski kanały Rossija RTR, skąd przekaz kierowany jest do Estonii, Łotwy i Litwy. Sygnał rosyjskiej TVCI płynie do Polski, Bułgarii, Cypru, Estonii, Finlandii, Grecji, Włoch, Chorwacji, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Czech, Niemiec, Węgier, Austrii i innych krajów.

Ponadto szwedzka wieża telewizyjna emiuje sygnał satelitarny TBN-Ukraina, którego nadawcą jest Russian Broadcasting Network Inc. Kanał dociera na Ukrainę i do krajów Unii Europejskiej.

Istnieje jednak przepis pozwalający na zawieszenie prawa do emisji rosyjskojęzycznego kanału. Zgodnie ze szwedzkim prawem, żaden kanał satelitarny nie może w swoim przekazie zawierać "treści nawołujących do przestępstw terrorystycznych, przemocy lub nienawiści". Za złamanie tego przepisu grozi zawieszenie prawa do emisji.

Zobacz: Wybuchy na Ukrainie obiegły telewizje z całego świata

Świat zrywa z rosyjską telewizją

Przypomnijmy, że bałtyckie firmy telekomunikacyjne, Telia i Elisa, w dniu inwazji Rosji na Ukrainę podjęły decyzję o wykreśleniu z oferty rosyjskojęzycznych kanałów telewizyjnych, m.in. PBK Estonia, REN TV Estonia, NTV Mir Estonia, Dom Kino Baltic, Carousel, Music in Pervo, Rosja: Jamnik w Moskwie, Telecom, Telefonia, Bank NTV Stiil, NTV Pravo, О !, Poekhali!, KinoMińsk, Nashe Novoe Kino, Rodnoe Kino, Indiiskoyo Kino, KinoKomedia, KinoSeria, КVH TV, М-1 Global, Кukhnaya ТВ, Box TV Plus oraz HD Life.

Zobacz: TVP World zamiast Russia Today w sieciach kablowych

W Polsce Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie podjęła decyzję o wykreśleniu z rejestru sieci kablowych i platform satelitarnych rosyjskich kanałów telewizyjnych.

- KRRiT podjęła uchwałę w sprawie wykreślenia z rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych następujących programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Rossija 24 - informowała portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Dołącz do dyskusji: W Szwecji dalej można oglądać rosyjskie kanały państwowe

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kalina
W UK tez ruskie kanaly dzialaja i gdzie te blokady 😒👎
odpowiedź
User
Tyle
Tak. Jeszcze poczekajcie
odpowiedź
User
Tyle
Tak. Jeszcze poczekajcie
odpowiedź