SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile wyłączył sieć 3G w paśmie 2100 MHz, rozwija LTE i 5G

T-Mobile Polska zakończył proces wyłączania swojej sieci 3G na częstotliwościach z pasma 2100 MHz. Zwolnione częstotliwości przeznacza na rozwój sieci w standardach LTE i 5G.

Article

Proces wyłączania sieci 3G na częstotliwościach 2100 MHz został zakończony przez T-Mobile Polska pod koniec wakacji. Telekom informuje, że ten standard jest jeszcze obsługiwany jedynie przez kilkadziesiąt stacji bazowych w wybranych lokalizacjach, gdzie jest to szczególnie potrzebne.

Rezygnację z 3G w paśmie 2100 MHz firma zapowiedziała w ub.r.

3G w T-Mobile nadal w innym paśmie

Obecnie T-Mobile oferuje klientom w całym kraju dostęp do sieci 3G z wykorzystaniem częstotliwości 900MHz. Operator planuje, że zupełnie zrezygnuje z 3G w 2023 roku.

Firma zwraca uwagę, że zapotrzebowanie klientów na korzystanie z sieci 3G maleje stopniowo od kilku lat w związku z wdrożeniem internetu mobilnego w technologii LTE i rozwijaniem od ub.r. sieci 5G.

- Także w zakresie usług głosowych sieć 3G ma coraz mniejsze znaczenia i jeszcze w tym roku można się spodziewać, że VoLTE będzie odpowiedzialne za realizowanie ponad 50 proc. połączeń głosowych. W efekcie tego technologicznego rozwoju częstotliwości przeznaczone na sieć 3G nie były wykorzystywane optymalnie, a sieć pozostawała w dużej mierze pusta - uzasadnia telekom.

- Optymalne wykorzystanie posiadanych częstotliwości jest kluczowe dla zapewnienia klientom oczekiwanej jakości usług. Realizacja tego projektu pozwoliła nam nie tylko utrzymać, a nawet podnieść średnie prędkości osiągane przez klientów i to pomimo stale rosnącego zapotrzebowania na usługi. Jednocześnie pozostawienie 3G na częstotliwościach 900 MHz gwarantuje odpowiednie zasoby sieciowe do obsłużenia klientów, którzy nadal korzystają z usług w tej technologii - dodaje Petri Pehkonen, członek zarządu T-Mobile Polska odpowiedzialny za obszar technologii i innowacji.

T-Mobile rozwija zasięg 5G

Równocześnie T-Mobile poinformował, że obecnie sieć 5G obsługuje już 3 122 jego stacji bazowych, w ciągu ostatniego tygodnia ich liczba wzrosła o 147. Nowe stacje zainstalowano m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Zielonej Górze, Trójmieście, Wrocławiu, Głogowie, Polkowicach i Łodzi.

W lipcu br. telekom ogłosił strategię rozbudowy sieci 5G zakładającą uruchamianie tygodniowo 120-140 nowych stacji obsługujących ten standard.

- Nowe stacje uruchomiliśmy zarówno w nowych miejscowościach, jak i w tych, w których sieć piątej generacji była już dostępna. Dzięki temu możemy budować duże i spójne klastry z ciągłym zasięgiem - podkreśla T-Mobile.

Na koniec czerwca br. T-Mobile miał 11,29 mln klientów, o 269 tys. więcej niż w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Przychody operatora wyniosły 1,58 mld zł, co oznacza spadek o 2,3 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile wyłączył sieć 3G w paśmie 2100 MHz, rozwija LTE i 5G

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maniakasp
Rozwój sieci 5 G to duża przyszłość, dla nas między innymi stabilniejsze połączenie i dużo różnych ułatwień w urządzeniach w życiu codziennym :)
odpowiedź