SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O. Rydzyk na ławie oskarżonych. Nadawca TV Trwam nie ujawnił wydatków z publicznych pieniędzy

9 kwietnia zacznie się proces karny z subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko zarządowi fundacji Lux Veritatis, nadawcy Telewizji Trwam. Proces wszczęła Sieć Obywatelska Watchdog Polska, ponieważ fundacja nie przekazała jej spisu wydatków finansowanych ze środków publicznych. Na ławie oskarżonych zasiądą o. Tadeusz Rydzyk, o. Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk.

Subsydiarny akt oskarżenia to taki, który wnoszony jest do sądu przez osobę prywatną lub organizację bez pośrednictwa prokuratury. Watchdog zarzuca członkom zarządu fundacji Lux Veritatis popełnienie przestępstwa z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej w zbiegu z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego, za co grozi do 10 lat więzienia.

W czerwcu 2016 roku prawnicy Watchdog wysłali do Lux Veritatis wniosek o ujawnienie wydatków czynionych z publicznych pieniędzy, zaś odpowiedź (częściowa i niewystarczająca) przyszła niemal po roku. 

- Po naszej skardze na bezczynność i ponownym wysłaniu wniosku, którego fundacja rzekomo nie otrzymała. Oczekując udostępnienia wszystkich żądanych informacji oraz chcąc pokazać, że niepełna realizacja wniosku o informację niemal rok po jego złożeniu jest pogwałceniem prawa do informacji, kontynuowaliśmy postępowanie na drodze sądowej - opisała Sieć Obywatelska.

Prokuratura odmawiała dochodzenia

Mimo tych działań organizacja nadal nie ma wszystkich żądanych informacji, w związku z czym najpierw złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Prokuratura za każdym razem odmawiała zajęcia się tą sprawą, uzyskaliśmy jednak korzystne orzeczenia sądu, który nakazał prowadzenie postępowania i przesłuchanie członków zarządu Fundacji - opisała organizacja.

Ponieważ kilkumiesięczne nakłanianie prokuratur różnego szczebla do przesłuchania zarządu Fundacji Lux Veritatis skończyło się niczym, prawnicy Watchdog Polska złożyli subsydiarny akt oskarżenia. - Niedawno sąd nadał sprawie sygnaturę (III K 555/20), a teraz poznaliśmy datę rozprawy – wyznaczono ją na 9 kwietnia 2021 roku na godzinę. 12 w sali 43 przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Woli - poinformował sieć Obywatelska.

Członkami zarządu fundacji Lux Veritatis są ojciec Tadeusz Rydzyk, ojciec Jan Król i Lidia Kochanowicz-Mańk.

 

Pieniądze publiczne dla Lux Veritatis
W latach 2015-2020 Fundacja Lux Veritatis zanotowała 428,5 tys. zł przychodów od Lasów Państwowych, m.in. za działania w TV Trwam. Natomiast Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu ostatnich pięciu lat na przedsięwzięcia związane z o. Tadeuszem Rydzykiem przekazał 40 mln zł.

W latach 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia zapłaciło Fundacji Lux Veritatis 1,5 mln zł za usługi promocyjne w ramach programów dotyczących walki z chorobami nowotworowymi, w samym 2020 roku te wydatki wyniosły 421,9 tys. zł.  Na początku lutego z kolei napisaliśmy, że w 2020 roku z dwóch ministerstw: Rodziny i Polityki Społecznej oraz Spraw Zagranicznych –media o. Tadeusza Rydzyka otrzymały 413 zł. 

To nie koniec: w latach 2016-2020 Fundacja Lux Veritatis otrzymała też 223,9 tys. zł w ramach czterech dotacji od podmiotów nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowo w ub. roku powiązana z o. Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis oraz spółki: Nasz Przyszłość i Bonum uzyskały łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

We wrześniu 2020 roku media ujawniły też, że Fundacja Lux Veritatis dostała w ciągu czterech lat ponad 6 mln zł. dotacji z Fundacji PZU.

„Strategiczne cele państwa”
W lutym br. Radio Maryja wydało oświadczenie, w którym bierze w obronę o. Tadeusza Rydzyka przed mediami. - W ostatnich tygodniach różnego rodzaju media usiłują przedstawić o. Tadeusza Rydzyka CSsR jako człowieka działającego ponad prawem, bardzo bogatego, otrzymującego od państwa Polskiego wielomilionowe dotacje, realizującego jakieś prywatne cele. Dotacje, które otrzymały WSKSiM, Fundacja Lux Veritatis, czy Geotermia były poprzedzone konkursami, w których jako podmioty zarejestrowane w Polsce miały prawo uczestniczyć (startować) i dzięki którym Państwo Polskie realizuje swoje strategiczne cele - czytamy w dokumencie, podpisanym przez o. Jana Króla.

W 2019 roku przychody Fundacji Lux Veritatis zmalały o 5,2 proc. do 45,53 mln zł, zysk netto z 3,33 do 1,3 mln zł. Przychody z darowizn spadły o 10 proc., z Telewizji Trwam zwiększyły się o 2 proc., a ze sprzedaży książek i płyt wzrosły prawie czterokrotnie.

Dołącz do dyskusji: O. Rydzyk na ławie oskarżonych. Nadawca TV Trwam nie ujawnił wydatków z publicznych pieniędzy

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hf
Chciałbym coś napisać, ale władza zaczęła rządać danych komentujących ( casus Gazeta.pl) To napiszę tylko: Niech będzie pochwalony!
odpowiedź
User
YKK
Ciekawe czym się zajmą jak już przywłaszczą sobie wszystkie nasze pieniądze...
odpowiedź
User
Stefan
Poczekajmy na proces jednak...
odpowiedź