SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apeluje o tarczę antykryzysową dla dziennikarzy. Postulat wsparcia regionalnych i lokalnych wydawców oraz freelancerów

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaapelowało do rządu o wprowadzenie tarczy antykryzysowej dla mediów i dziennikarzy. Zakładałaby ona m.in. subsydiowanie prasy drukowanej, pomoc dla dziennikarzy (także freelancerów) oraz ulgi podatkowe dla prenumeratorów. SDP deklaruje też gotowość udziału w pracach zespołu antykryzysowego, działającego przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego.

Krzysztof Skowroński, prezes SDP i Radia WnetArticle

SDP przygotowało już projekt głównych założeń tarczy antykryzysowej dla mediów. Zakłada on subsydiowanie papierowych wydań dzienników i tygodników oraz specjalne wsparcie dla mediów regionalnych i lokalnych oraz dla dziennikarzy i – co ważne – także dla freelancerów. Wstępne założenia tarczy nie precyzują jednak, na czym pomoc ta miałaby konkretnie polegać.

Stowarzyszenie apeluje także, by w specjalnej pomocy dla mediów znalazł się też zapis o uldze podatkowej dla prenumeratorów prasy - zarówno wersji papierowych jak i e-wydań. Ten punkt zbieżny jest z apelem Izby Wydawców Prasy do premiera, w którym organizacja zawnioskowała o możliwość odpisywania 300 zł od podatku dla osób, które prenumerują prasę. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/izba-wydawcow-prasy-apeluje-o-zerowy-vat-i-nizsze-oplaty-za-prenumerate-chce-ogloszen-rzadowych-w-gw-i-prasie-lokalnej

Ponadto Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich sugeruje, by pomoc państwa zakładała finansowe wsparcie niekomercyjnych portali i projektów medialnych w internecie oraz utworzenie przez Skarb Państwa specjalnej Fundacji Dziennikarskiej, która zajmowałaby się koordynacją działań związanych ze wsparciem środowiska dziennikarskiego.

- W czasie pandemii, jak w każdym stanie zagrożenia, dostęp do rzetelnej informacji jest kluczowy dla podejmowania właściwych decyzji. Tymczasem presja ekonomiczna sprawia, że kolejne redakcje ogłaszają plany redukcji zatrudnienia. W ich konsekwencji liczba dziennikarzy pracujących w mediach będzie o wiele mniejsza niż dotychczas, co będzie miało negatywny wpływ na jakość mediów w Polsce, a co za tym idzie, wpłynie na wszystkie dziedziny życia społecznego - argumentują władze SDP.

Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stoi na stanowisku, że w dobie zagrożenia pandemią konieczne są dodatkowe rozwiązania ekonomiczne dedykowane mediom i dziennikarzom, gdyż ze względu na swoją rolę w społeczeństwie media nie mogą i nie powinny działać jak zwykłe przedsiębiorstwa. Muszą przede wszystkim działać w interesie wszystkich obywateli. - Przez to jest praktycznie niemożliwe, by bez straty na swojej jakości samodzielnie pokonały kryzys, w jakim się wszystkie znalazły - ocenia organizacja.

Zarząd SDP zadeklarował też gotowość do włączenia się do prac zespołu antykryzysowego, działającego przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego, by wspólnie wypracować sposoby pomocy środowisku dziennikarskiemu i medialnemu w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

To już kolejny apel środowiska dziennikarskiego o pomoc dla mediów na czas pandemii. Na początku kwietnia pismo w sprawie osłony rynku prasy do premiera Mateusza Morawieckiego wysłali członkowie Izby Wydawców Prasy. Zaproponowali w nim m.in. możliwość odpisania sobie od podatku 300 zł zarówno dla prenumeratorów prasy drukowanej, jak i internetowej, rekompensatę za utratę wpływów reklamowych, wprowadzenie zerowej stawki VAT na prasę, wsparcie dla dystrybutorów dostarczających prasę na znacznych odległościach, czy nisko oprocentowane pożyczki dla wydawców.

W odpowiedzi minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zasugerował wydawcom skorzystanie z rozwiązań tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców na ogólnych zasadach. W liście do IWP podkreślił też, iż zdaje sobie sprawę, że prasa spełnia ważną rolę w tych szczególnych dniach. Minister zadeklarował też „otwartość na rozmowy z przedstawicielami środowiska i dyskusję o rozwiązaniach i konkretnych narzędziach wspierających lokalne media. Do takich rozmów jednak nie doszło.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apeluje o tarczę antykryzysową dla dziennikarzy. Postulat wsparcia regionalnych i lokalnych wydawców oraz freelancerów

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
katon
Cud . Ta organizacja jeszcze istnieje , podobnie jak ZZ Solidarność ? Byłem pewien ,że zostali wchłonięci przez PiS.
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Wnet tarcza będzie funkcjonariuszu Skowroński.
Partia nie zapomni o was.
odpowiedź
User
Kropka
No po prostu niemozliwe! SDP zainteresowało się losem dziennikarzy. Wszystkich? Czy tylko członków SDP? Aby ubiegac sie o pomoc trzeba bedzie podpisac jakąś lojalkę?
odpowiedź