SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telefony komórkowe wyposażone w zmysły

Pierwszy telefon komórkowy z sensorami opracowany przez firmę Siemens

Siemens Communications zaprezentował pierwszy model telefonu wyposażonego w czujniki dotykowe, naciskowe i wibracyjne. Model CX70 EMOTY można delikatnie pogłaskać lub gwałtownie nim potrząsnąć - czujniki zintegrowane z obudową odzwierciedlą nastrój użytkownika na obrazkach, które można przesłać w postaci MMS-ów. Naukowcy z laboratoriów Siemens pracują obecnie nad innymi miniaturowymi układami — czujnikami gazowymi, które będą ostrzegać przed zbyt wysokim stężeniem ozonu, poinformują alergików o wysokim stężeniu pyłków, a także ostrzegą przed pożarem.
 
Zamontowane w telefonie czujniki to tranzystory polowe (FET) o wymiarach 1 mm2. Zobaczenie ich gołym okiem jest niemal niemożliwe, ale wykonywane przez nie pomiary są bardzo dokładne. Opracowane przez nanotechnologów układy zużywają nieznaczne ilości energii, dzięki czemu mogą być wykorzystane w telefonach komórkowych. Umożliwiają skuteczne wykrywanie nawet śladowych ilości gazów na podstawie pomiarów napięcia elektrycznego, które powstaje wskutek zbierania się cząsteczek gazu na receptorach umieszczonych na powierzchni czujnika — i zaalarmować w razie potrzeby.
 
Naukowcy z firmy Siemens uważają, że rozwiązanie to znajdzie wiele zastosowań. Telefony komórkowe wyposażone w czujniki stałyby się jeszcze bardziej wszechstronne i mogłyby służyć np. jako stacja meteorologiczna, mierząca ciśnienie atmosferyczne i informująca sportowców, czy w ciągu najbliższych godzin pogoda nadal będzie słoneczna, czy też należy spodziewać się opadów. Gdy stężenie ozonu w powietrzu będzie wysokie, czujniki mogłyby ostrzegać przed nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Układy mogłyby także ostrzegać przed pożarem oraz wykrywać wydobywanie się łatwopalnych gazów z nieszczelnych instalacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telefony komórkowe wyposażone w zmysły

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl