SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja analogowa znika z kolejnych 379 gmin

W drugiej połowie kwietnia br. wyłączona zostanie telewizja analogowa m.in. w Częstochowie, Opolu, Tarnowie, Wrocławiu oraz Zakopanem. Od tego momentu w tych miastach dostępny będzie tylko sygnał cyfrowy. Ruszy też emisja trzeciego multipleksu z kolejnych nadajników.

Czwarty etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych DVB-T obejmie łącznie obszar 379 gmin, należących do województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz wielkopolskiego. Nadajniki analogowe na tych obszarach wyłączone zostaną 22 i 23 kwietnia br. o godz. 10.00, a po kilku godzinach rozpocznie się na tam emisja kanałów z trzeciego multipleksu (MUX-3)

Sygnał cyfrowy emitowany będzie z nadajników w następujących lokalizacjach: Częstochowa, Gorlice, Kłodzko Krynica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Międzybrodzie Bialskie, Olesno, Opole, Rabka, Szczawnica (dwie stacje), Tarnów, Wałbrzych, Wrocław (dwie stacje) oraz Zakopane. Łącznie to 16 stacji głównych oraz 40 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).

Przed całą operacją ekipy pomiarowe z Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokonały sprawdzenia w terenie warunków odbioru sygnału DVB-T. Przeprowadzono także szereg symulacji, których celem było dokonanie analizy warunków odbioru sygnału cyfrowego MUX-3 po uruchomieniu nadajników głównych oraz stacji doświetlających. Wyniki pomiarów i symulacji potwierdziły, że na obszarze objętym czwartym etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych kanałów TVP będzie dostępny dla ponad 95 proc. mieszkańców.

Poprzednie wyłączenia telewizji analogowej miały miejsce 7 listopada ub.r. w Zielonej Górze i Żaganiu, 28 listopada ub.r. w Gdańsku, Iławie i Poznaniu oraz 19 marca br. w okolicach Elbląga, Szczecina, Rzeszowa, Warszawy i Wisły.

Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest 18 kanałów. Na MUX-1 nadają takie stacje jak TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV, w ofercie MUX-2 są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, zaś na MUX-3 oglądać można TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia.

Kolejne kanały w naziemnej telewizji cyfrowej mają pojawić się w pierwszej połowie 2014 roku. Obecnie trwa konkurs na zagospodarowanie czterech miejsc na MUX-1, które opuści TVP. Zgłosiło się do niego 16 stacji (więcej na ten temat).

Dołącz do dyskusji: Telewizja analogowa znika z kolejnych 379 gmin

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ani grosza
22 kwietnia TVP będzie tam miała jednocyfrową oglądalność- koniec analogowego monopolu TVP i Polsatu, bo TVN miał tylko 2 słabiutkie nadajniki na sam Wrocław i kawałek Wałbrzycha.
Wyłączenie Ślęży będzie dotkliwym ciosem w zakonserwowany monopol.
odpowiedź
User
jan sebastian bach
widać że nie doinformowanie pokutuje a przez to powoduje jedynie chaos. Po za tym 31.07.2013 za kończy się nadawanie sygnału analogowego . A do tej pory owszem sygnał analogowy wyłączono dla indywidualnych odbiorców sygnału a ci co mają telewizje kablowe czy cyfrowego operatora np cyfrowy polsat ,nc+ za kupują tylko dekoder dvb t mp4 i oglądają dalej .
odpowiedź