SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja hybrydowa wkracza do Polski

TVN i TVP prowadzą testy telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV, która wzbogacić ma ofertę naziemnej telewizji cyfrowej. TVP planuje jej start już w czasie Euro 2012, TVN na razie poprzestanie na testach. Problemem jest blokada tej usługi w części telewizorów.

HbbTV, czyli hybrid broadcast broadband TV to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej poprzez internet. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv zarówno do anteny z sygnałem naziemnym lub satelitarnym jak i do sieci internetowej. - W strumieniu multipleksu musi być zawarta sygnalizacja HbbTV. Ona mówi telewizorowi, z jakim adresem internetowym ma się połączyć, by pobrać aplikację - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef departamentu technologii TVN Tomasz Berezowski, który prezentował nową usługę na konferencji "Telewizja cyfrowa dziś, jutro i pojutrze", zorganizowanej przez Emitel i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Telewizja w standardzie HbbTV daje dostęp do szeregu interaktywnych usług. Dzięki niej wyświetlać można zaawansowany teletekst z materiałami graficznymi i wideo, EPG z zapowiedziami programów, internetowe serwisy informacyjne i meteorologiczne, serwisy sportowe, w tym np. statystyki meczów na żywo. Umożliwia też dostęp do usług catch-up TV i wideo na żądanie, radia internetowego czy sklepów internetowych. A reklamodawcom daje możliwość pokazywania interaktywnych reklam. O tym, co będzie udostępniane w tej usłudze, decyduje nadawca. Może postawić tylko na własne serwisy lub podpisać umowę z zewnętrznymi firmami, np. sklepami internetowymi.

- HbbTV to europejska odpowiedź na Google TV - uważa Paweł Tutka, wiceprezes firmy 4vod.tv, która zajmuje się wprowadzaniem HbbTV od strony technologicznej. Prace nad standardem zaczęły się 2009 roku, a pierwsze komercyjnie wdrożenia miały miejsce w sierpniu 2010 roku w Niemczech i we Francji. Tylko ostatnie dni przyniosły kolejne informacje o rozwoju tej usługi: HbbTV pojawi się w Danii, a Skandynawia zastąpi nią telewizję hybrydową w starszym standardzie MHP.


HbbTV w niemieckiej stacji ARD1, statystyki sportowe i EPG

Tuż przed Wielkanocą wprowadzenie HbbTV w Polsce zapowiedziała Telewizja Polska (więcej na ten temat). Jeśli wszystko się uda, będzie pierwsza na naszym rynku, bo chce uruchomić tę usługę przed Euro 2012. To dobry moment, bo za sprawą powiększenia zasięgu pierwszego multipleksu i rozpoczęcia emisji kanałów TVP1 i TVP2 w HD, spodziewany jest boom na naziemną telewizję cyfrową. Usługa ma pojawić się na kanałach TVP1 HD (ruszy na MUX-1) i TVP2 HD (MUX-3). - W tej chwili prowadzone są testy na kanale TVP1 nadawanym z satelity Astra - mówi nam Paweł Tutka. 4vod.tv jest partnerem technologicznym TVP, a także TVN we wdrażaniu HbbTV.

Stacja TVN rozpoczęła testy tej usługi 12 marca br. Prowadzone są one w ramach kanału TVN HD nadawanego naziemnie testowo z nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tomasz Berezowski wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że testy mają dwa cele. Chodzi o nauczenie się przygotowywania wersji serwisów internetowych TVN w standardzie CE-HTML, który identyfikują telewizory oraz sprawdzenie czy serwisy te działają prawidłowo w telewizorach różnych marek i typów.

Berezowski podczas konferencji  przyznał, że naturalnym byłoby uruchomienie przez TVN w ramach HbbTV dostępu do serwisów informacyjnych tvn24.pl i tvnmeteo.pl oraz do serwisu VoD tvn player. Jednak termin, w którym HbbTV pojawi się w sygnale kanału TVN nadawanego naziemnie cyfrowo, nie został jeszcze określony. - Wszystko zależy od rozwoju sytuacji na rynku - tłumaczy Tomasz Berezowski. Problemem w ekspansji nowej usługi  jest fakt, że tylko najnowsze odbiorniki telewizyjne przystosowane są do jej odbioru. Co więcej, część producentów telewizorów nie chce odblokować HbbTV w swoich odbiornikach w Polsce, podczas gdy np. działa ona bez przeszkód w tych samych modelach sprzedawanych np. w Niemczech. Firmy wolą wzbogacać telewizory o kolejne aplikacje connected TV, bo udostępniając serwisy nadawców jak ipla czy tvn player zarabiają na tym. - Modele telewizorów do testów sprowadziliśmy z Berlina - przyznaje Berezowski. - Rozmawiamy z producentami, by odblokowali usługę HbbTV, ale nie są zbyt chętni - dodaje.

Paweł Tutka informuje jednak, że udało się już skłonić koncern Sony do udostępnienia odbioru HbbTV w swoich telewizorach. Firma odblokowała go w modelach z 2012 roku. - Funkcja ta jest jednak standardowo wyłączona, ponieważ na etapie produkcji nie było nic wiadomo o planach HbbTV w Polsce. Użytkownik może sobie tę funkcję włączyć w menu. Po aktualizacji oprogramowania będzie ona standardowo włączona - informuje nas Piotr Papaj, rzecznik prasowy Sony Central and Southeast Europe. HbbTV działa w Polsce także w części telewizorów firmy Panasonic z tegorocznej linii.

Po tym, jak na rynku pojawią się działające serwisy HbbTV, również kolejni producenci powinni udostępnić użytkownikom tę usługę. Zdaniem Pawła Tutki HbbTV może stać się usługą masową w okresie od trzech do pięciu lat. 

Dołącz do dyskusji: Telewizja hybrydowa wkracza do Polski

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
a jak ja do latopa z netem
wetkne dekoder tivi na usb
to bede mial to samo ?
hybryde - net i tivi cyfrowa ?
odpowiedź
User
Pawel
Potwierdzona lista telewizorów odbierających HbbTV można znaleźć na stronie http://hbbtv.pl - są tam też przykłady pierwszych hybrydowych reklam interaktywnych, które to zostały udostępnione na rynku niemieckim.

HbbTV ma olbrzymi potencjał, który bardzo zmieni telewizję na przestrzeni kolejnych lat. Teraz od nadawców telewizyjnych będzie zależało, z jaką dynamiką będzie rozwijał się nasz rynek i co ciekawego w zakresie interakcji zostanie zaoferowane widzom.
odpowiedź
User
ekspert
znakomity artykuł, dzięki!!!
odpowiedź