SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP chce uruchomić kanały TVP Muzyka, TVP Nauka, TVP Dokument i TVP 4K

Telewizja Polska ma w planach - oprócz zapowiadanego już wcześniej kanału TVP Dokument i TVP 4K - stworzenie jeszcze dwóch propozycji dla widzów: TVP Muzyka i TVP Nauka - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Zgodnie z obowiązującymi przepisami media publiczne mają obowiązek ustalać z przewodniczącym KRRiT Kartę Powinności określającą projekty, które będą realizowane w ramach misji publicznej oraz plan ich finansowania na kolejne 5 lat. Telewizja Polska przekazała już swoją Kartę Powinności radzie nadzorczej na drodze uchwały zarządu i przede wszystkim przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Karta Powinności określa sposób realizowania misji publicznej przez TVP oraz szczegółowy zakres powinności wynikających z tej misji wraz ze wskazaniem sposobu finansowania w latach 2020-2024. Dotyczy ona m.in. tego, jakie programy realizuje Telewizja Polska, jakie ma cele do 2024 roku oraz w jaki sposób je sfinansuje (zarówno ze środków publicznych, jak i działalności komercyjnej).

To efekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych w 2018 roku. Przepisy zmieniły m.in. definicję misji publicznej oraz wprowadziły karty powinności oraz zasadę, że środki publiczne mogą pokrywać tylko koszty netto tej misji.

Z dokumentu przekazanego KRRiT z którym się zapoznaliśmy wynika, że publiczna telewizja ma w planach stworzenie czterech nowych kanałów: TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Muzyka oraz TVP 4K.

O idei stworzenia TVP Dokumentu pisaliśmy już jako pierwsi w lutym br. - miałby to być kanał z filmami dokumentalnymi, reportażami i telenowelami dokumentalnymi. - Prace trwają bardzo intensywnie, jest na to pomysł, również związany z możliwościami technicznymi, jakie pojawią się po wprowadzeniu nowego standardu DVBT2 - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, wtedy prezes TVP.

Publiczny nadawca już w 2015 roku zapowiadał uruchomienie nowego kanału pod nazwą TVP Dokument. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję w tej sprawie w 2013 roku, z zastrzeżeniem, że musi on zostać uruchomiony 18 miesięcy od daty przyznania koncesji. Stacja miała wystartować w sierpniu 2014 roku, ale ówczesny prezes Juliusz Braun miał zdecydować się na przesunięcie tej kwestii na czas, kiedy będzie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany multipleks ósmy. Wtedy wiadomo było, ze w kanale miałyby się znaleźć dokumenty i seriale o tematyce społecznej, reportaże, telenowele dokumentalne oraz programy edukacyjne i poradnikowe. Kanał miałby być stworzony tylko wtedy kiedy – jak podał nadawca – „pozwolą na to dodatkowe środki ze źródeł”.

Oprócz tego w planach jest stworzenie TVP 4K - kanału, który miałby mieć profil sportowo-filmowo-rozrywkowy. Program zawierałby audycje w standardzie 4K, do kluczowych należałyby transmisje i relacje sportowe, filmy fabularne i formaty rozrywkowe. Telewizja Polska nadawała już w 4K podczas ostatniego, piłkarskiego Mundialu.

Nowością w ofercie programowej miałby być również kanał TVP Muzyka o charakterze muzyczno-rozrywkowym. Miałby prezentować różnorodne gatunki muzyczne, teledyski, koncerty oraz filmy dokumentalne i fabularne obejmujące tematyką muzykę artystów i kompozytorów oraz transmisje z koncertów. Oprócz programów muzycznych miałyby się w nim pojawiać również filmy dokumentalne.

Kolejną propozycją - jeśli „znalazłyby się dodatkowe środki” - miałaby być TVP Nauka o charakterze edukacyjnym. Oprócz takich programów miałyby się w nim pojawiać formaty publicystyczne, filmy dokumentalne, treści o tematyce medycznej, technologicznej, biologicznej czy badawczo-kulturowej. Program miałby się też skupiać na „promowaniu polskiej myśli technicznej oraz dorobku i potencjału polskiej nauki”.

Docelowo na TVP 4K publiczny nadawca wydałby w 2021 roku 36 mln zł i tyle samo w kolejnych latach (do 2024 roku). Na TVP Dokument planuje wydać 19 mln 200 tys. zł w 2021 roku, 22 mln 800 tys. zł w 2022 roku, 25 mln 100 tys. zł w 2023 roku, a 25 mln 100 tys. zł w 2024 roku. Z kolei na TVP Muzyka chce przeznaczyć w 2022 roku 20 mln zł – podobnie jak w 2023 roku i 2024 roku. Natomiast TVP Nauka miałaby kosztować 40 mln zł począwszy od 2022 roku (taki sam koszt w kolejnych latach).

Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że pomysłodawcą TVP Muzyka jest Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP i były dyrektor TVP Kultura.

Na podstawie przedstawionych planów KRRiT ma przekazywać nadawcom publicznych środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Środki te nie będą mogły być wyższe niż koszt netto misji publicznej (czyli nakłady poniesione na projekty realizowane w ramach tej misji pomniejszone o wpływy z tych projektów, np. przychody reklamowe).

W portfolio Telewizji Polskiej - oprócz TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info i TVP Polonia - są TVP ABC, TVP Sport, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP HD, Biełsat TV, TVP Wilno i internetowy projekt Poland In.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl w całym 2019 roku wiceliderem rynku telewizyjnego była TVP1, której udział zmniejszył się o 0,51 proc. do 9,68 proc. Czwartą lokatę w zestawieniu (pierwszy był Polsat, a trzeci TVN) zajęła TVP2 – ta stacja miała 8,34 proc. udziału w rynku, co stanowi wzrost o 2,21 proc.

Łącznie daje to niemal połowę (dokładnie 18,02 proc. udziałów) Telewizji Polskiej z 36,32 proc., jakie posiada tzw. wielka czwórka w rynku oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP chce uruchomić kanały TVP Muzyka, TVP Nauka, TVP Dokument i TVP 4K

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Ten projekt nalezy zwijać, a nie mnożyć króliki w kapeluszu na koszt suwerena. Zresztą to jest tylko przykrywka.
odpowiedź
User
Seba
Powrót Kurski ego trzeba czymś przykryć.
Ramowka 4K
Msza św z Torunia, Wykłady Ojca Dyrektora, Wiadomości, Alarm,....
odpowiedź
User
walter
Jeżeli historia, nauka, muzyka, dokument mają być na oddzielnych kanałach, to co będzie na jedynce i dwójce?
Ziemiec, Korona królów i paradokumenty.
odpowiedź