SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP chce uruchomić kanały TVP Muzyka, TVP Nauka, TVP Dokument i TVP 4K

Telewizja Polska ma w planach - oprócz zapowiadanego już wcześniej kanału TVP Dokument i TVP 4K - stworzenie jeszcze dwóch propozycji dla widzów: TVP Muzyka i TVP Nauka - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Zgodnie z obowiązującymi przepisami media publiczne mają obowiązek ustalać z przewodniczącym KRRiT Kartę Powinności określającą projekty, które będą realizowane w ramach misji publicznej oraz plan ich finansowania na kolejne 5 lat. Telewizja Polska przekazała już swoją Kartę Powinności radzie nadzorczej na drodze uchwały zarządu i przede wszystkim przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Karta Powinności określa sposób realizowania misji publicznej przez TVP oraz szczegółowy zakres powinności wynikających z tej misji wraz ze wskazaniem sposobu finansowania w latach 2020-2024. Dotyczy ona m.in. tego, jakie programy realizuje Telewizja Polska, jakie ma cele do 2024 roku oraz w jaki sposób je sfinansuje (zarówno ze środków publicznych, jak i działalności komercyjnej).

To efekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych w 2018 roku. Przepisy zmieniły m.in. definicję misji publicznej oraz wprowadziły karty powinności oraz zasadę, że środki publiczne mogą pokrywać tylko koszty netto tej misji.

Z dokumentu przekazanego KRRiT z którym się zapoznaliśmy wynika, że publiczna telewizja ma w planach stworzenie czterech nowych kanałów: TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Muzyka oraz TVP 4K.

O idei stworzenia TVP Dokumentu pisaliśmy już jako pierwsi w lutym br. - miałby to być kanał z filmami dokumentalnymi, reportażami i telenowelami dokumentalnymi. - Prace trwają bardzo intensywnie, jest na to pomysł, również związany z możliwościami technicznymi, jakie pojawią się po wprowadzeniu nowego standardu DVBT2 - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, wtedy prezes TVP.

Publiczny nadawca już w 2015 roku zapowiadał uruchomienie nowego kanału pod nazwą TVP Dokument. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesję w tej sprawie w 2013 roku, z zastrzeżeniem, że musi on zostać uruchomiony 18 miesięcy od daty przyznania koncesji. Stacja miała wystartować w sierpniu 2014 roku, ale ówczesny prezes Juliusz Braun miał zdecydować się na przesunięcie tej kwestii na czas, kiedy będzie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany multipleks ósmy. Wtedy wiadomo było, ze w kanale miałyby się znaleźć dokumenty i seriale o tematyce społecznej, reportaże, telenowele dokumentalne oraz programy edukacyjne i poradnikowe. Kanał miałby być stworzony tylko wtedy kiedy – jak podał nadawca – „pozwolą na to dodatkowe środki ze źródeł”.

Oprócz tego w planach jest stworzenie TVP 4K - kanału, który miałby mieć profil sportowo-filmowo-rozrywkowy. Program zawierałby audycje w standardzie 4K, do kluczowych należałyby transmisje i relacje sportowe, filmy fabularne i formaty rozrywkowe. Telewizja Polska nadawała już w 4K podczas ostatniego, piłkarskiego Mundialu.

Nowością w ofercie programowej miałby być również kanał TVP Muzyka o charakterze muzyczno-rozrywkowym. Miałby prezentować różnorodne gatunki muzyczne, teledyski, koncerty oraz filmy dokumentalne i fabularne obejmujące tematyką muzykę artystów i kompozytorów oraz transmisje z koncertów. Oprócz programów muzycznych miałyby się w nim pojawiać również filmy dokumentalne.

Kolejną propozycją - jeśli „znalazłyby się dodatkowe środki” - miałaby być TVP Nauka o charakterze edukacyjnym. Oprócz takich programów miałyby się w nim pojawiać formaty publicystyczne, filmy dokumentalne, treści o tematyce medycznej, technologicznej, biologicznej czy badawczo-kulturowej. Program miałby się też skupiać na „promowaniu polskiej myśli technicznej oraz dorobku i potencjału polskiej nauki”.

Docelowo na TVP 4K publiczny nadawca wydałby w 2021 roku 36 mln zł i tyle samo w kolejnych latach (do 2024 roku). Na TVP Dokument planuje wydać 19 mln 200 tys. zł w 2021 roku, 22 mln 800 tys. zł w 2022 roku, 25 mln 100 tys. zł w 2023 roku, a 25 mln 100 tys. zł w 2024 roku. Z kolei na TVP Muzyka chce przeznaczyć w 2022 roku 20 mln zł – podobnie jak w 2023 roku i 2024 roku. Natomiast TVP Nauka miałaby kosztować 40 mln zł począwszy od 2022 roku (taki sam koszt w kolejnych latach).

Z informacji portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że pomysłodawcą TVP Muzyka jest Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu TVP i były dyrektor TVP Kultura.

Na podstawie przedstawionych planów KRRiT ma przekazywać nadawcom publicznych środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Środki te nie będą mogły być wyższe niż koszt netto misji publicznej (czyli nakłady poniesione na projekty realizowane w ramach tej misji pomniejszone o wpływy z tych projektów, np. przychody reklamowe).

W portfolio Telewizji Polskiej - oprócz TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info i TVP Polonia - są TVP ABC, TVP Sport, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP HD, Biełsat TV, TVP Wilno i internetowy projekt Poland In.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej

W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł. Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne.

W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm. Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.

Z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl w całym 2019 roku wiceliderem rynku telewizyjnego była TVP1, której udział zmniejszył się o 0,51 proc. do 9,68 proc. Czwartą lokatę w zestawieniu (pierwszy był Polsat, a trzeci TVN) zajęła TVP2 – ta stacja miała 8,34 proc. udziału w rynku, co stanowi wzrost o 2,21 proc.

Łącznie daje to niemal połowę (dokładnie 18,02 proc. udziałów) Telewizji Polskiej z 36,32 proc., jakie posiada tzw. wielka czwórka w rynku oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP chce uruchomić kanały TVP Muzyka, TVP Nauka, TVP Dokument i TVP 4K

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Ten projekt nalezy zwijać, a nie mnożyć króliki w kapeluszu na koszt suwerena. Zresztą to jest tylko przykrywka.
65 43
odpowiedź
User
Seba
Powrót Kurski ego trzeba czymś przykryć.
Ramowka 4K
Msza św z Torunia, Wykłady Ojca Dyrektora, Wiadomości, Alarm,....
58 30
odpowiedź
User
walter
Jeżeli historia, nauka, muzyka, dokument mają być na oddzielnych kanałach, to co będzie na jedynce i dwójce?
Ziemiec, Korona królów i paradokumenty.
57 17
odpowiedź
User
marketer
Jeszcze niech uruchomią TVP GAME OVER
53 26
odpowiedź
User
Swordfish
Nie ma co tworzyć na siłę nowe twory. Chyba, że są adresowane dla reklamodawców. TVP Historia zmienić w TVP Dokument, TVP HD zmienić w TVP 4K, w TVP Kultura zwiększyć liczbę programów muzycznych, a pasmo naukowo-edukacyjne (np. filmy przyrodnicze wrzucić do TVP 1 o 19:30 - "Wiadomości" przesunąć lub utworzyć nowy program informayjny nadawany o innej porze).
49 14
odpowiedź