SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska musi ujawnić zarobki czołowych dziennikarzy, sąd przyznał rację szefowi Nowoczesnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do skargi szefa Nowoczesnej Adama Szłapki na odmowę przekazania przez Telewizję Polską danych m.in. o zarobkach czołowych dziennikarzy programów informacyjnych i publicystycznych oraz kosztach organizacji Sylwestra Marzeń w Zakopanem. Według sądu są to informacje publiczne.

- Sąd uwzględniając skargę powołał się w pierwszej kolejności na art. 61 Konstytucji RP. Zgodnie z nim, obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. A do takich zalicza się również TVP - poinformował Adam Szłapka w piątek na swoim fanpage’u facebookowym.

- Sprawę ich wydatków będziemy drążyć dalej! - zapowiedział.

Szłapka o zarobki gwiazd TVP spytał Kurskiego

Adam Szłapka pytania dotyczące kwestii finansowych Telewizji Polskiej skierował do prezesa nadawcy Jacka Kurskiego w drugiej połowie stycznia br. w ramach dostępu do informacji publicznej. Uzasadnił, że firma uzyskała ok. 1,1 mld zł w ramach rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa.

- Jakie są wynagrodzenia czołowych prezenterów TVP: Samuela Pereiry, Michała Rachonia, Danuty Holeckiej i Michała Adamczyka? Tych wszystkich, których wysłuchujemy codziennie w „Wiadomościach” oraz w takich programach publicystycznych jak „Woronicza 17”, „Minęła 8”, „Minęła 20” i inne - wyliczył Szłapka. Spytał również, ile wyniosły koszty organizacji przez TVP koncertu sylwestrowego w Zakopanem.

- Uważamy, że pieniądze publiczne na TVP są pieniędzmi przeznaczanymi na nielegalne finansowanie partii politycznych. W tych wszystkich programach PiS jest promowane w sposób oczywisty. A to jest niezgodne z kodeksem wyborczym i ustawą o partiach politycznych - ocenił Szłapka. Równocześnie skierował w tej sprawie do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa.

- Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie dostaniemy rzetelnej odpowiedzi od prezesa Kurskiego, to skierujemy sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. A przypomnę, że już raz wniosek o udostępnienie informacji publicznej wysłałem na Nowogrodzką i PiS ze mną przegrał. Radzę prezesowi Kurskiemu, by w terminie na ten wniosek odpisał - zaznaczył polityk Nowoczesnej.

 

To kolejna sytuacja, w której sąd przyznaje rację pytającemu o sprawy finansowe Telewizji Polskiej. Pod koniec września br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że TVP musi w trybie dostępu do informacji publicznej przekazać Kampanii Przeciw Homofobii dane o kosztach realizacji filmu dokumentalnego „Inwazja”.

Jakie są zarobki w Telewizji Polskiej?

Nieoficjalne informacje o zarobkach czołowych dziennikarzy informacyjno-publicystycznych Telewizji Polskiej we wrześniu 2017 roku ujawnił „Dziennik Gazeta Prawna”. Podał, że Danuta Holecka i Michał Adamczyk zarabiają w TVP po 40 tys. zł, a Krzysztof Ziemiec, Michał Rachoń i Adrian Klarenbach - po ok. 30 tys. zł miesięcznie. Podobnie byli wynagradzani czołowi dziennikarze firmy za jej poprzednich władz.

Natomiast wiosną 2017 roku Leszek Kraskowski ujawnił, że na wniosek Jacka Kurskiego nagrody z Funduszu Popierania Twórczości za poprzedni rok otrzymało 19 osób z Telewizji Polskiej, głównie dziennikarze „Wiadomości” i TVP Info. Najwyższą nagrodę - 40 tys. zł - dostał Jacek Łęski, 20 tys. zł przyznano Michałowi Adamczykowi, 15 tys. zł - Marcinowi Tulickiemu, a kilku osobom po 10 tys. zł.

W ub.r. liczba etatowych pracowników Telewizji Polskiej zwiększyła się o 95 do 2 825. Na wynagrodzenia firma przeznaczyła 513,27 mln zł, o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Z zeszłorocznego zysku pracownikom zostanie wypłacone do podziału 17,8 mln zł brutto.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

W pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, w przeważającej części pochodziły one z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, co zasiliło budżet TVP kwotą prawie 1,8 mld zł. Natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska musi ujawnić zarobki czołowych dziennikarzy, sąd przyznał rację szefowi Nowoczesnej

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Telewidz
A Klarenbach na opzycję pluje za darmo ?
odpowiedź
User
money
Toć od dawna wiadomo, że te szczekaczki partyjne koszą po 30-40 tysięcy zł miesięcznie. Nie licząc nagród za lizanie kaczej d...
odpowiedź
User
TheBill
Ziobro poratuje skargą nadzwyczajną i nikt niczego nie będzie musiał ujawniać.
odpowiedź