SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska krytykuje Polsat za zakodowanie siatkarskiego mundialu

- Pozbawienie milionów widzów dostępu do siatkarskiego mundial jest świadomą i samodzielną decyzją Polsatu - ocenia Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP. Przypomina jednocześnie, że w 2008 roku, kiedy Polsat zakupił prawa do transmisji mistrzostw, nie zorganizowano oficjalnego przetargu.

Article

Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn rozpoczęły się 30 sierpnia i są transmitowane w czterech płatnych kanałach Polsat Volleyball, rozpowszechnianych przez operatorów w płatnych pakietach (cena od 79 zł do 99,90 zł - przeczytaj o tym). Polsat zdecydował się na taką formę transmisji, ponieważ nie mógł dojść do porozumienia ze sponsorami.

Kibice krytykują nadawcę za zakodowanie mistrzostw. Pojawiają się jednak komentarze i takie, że Telewizja Polska - jako nadawca publiczny - nie stanęła na wysokości zadania w walce o prawa do transmisji.

TVP przypomina, że decyzja o tym, że wszystkie możliwe prawa do telewizyjnej transmisji mistrzostw posiadać będzie wyłącznie Polsat, zapadła już we wrześniu 2008 roku. Odbyło się to na skutek trójstronnego porozumienia Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) i Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Polsatu. - Telewizja Polska, choć chciała, nie mogła nawet złożyć oferty, bowiem nie było oficjalnego przetargu - tłumaczy Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP.

- Kiedy na miesiąc przed mistrzostwami Telewizja Polsat oficjalnie ogłosiła - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - że mistrzostwa mogą okazać się dla niej deficytowe i zaapelowała do nadawców telewizyjnych w Polsce o odkupienie od niej praw do transmisji, TVP była jedyną stacją, która natychmiast taką ofertę złożyła - przypomina Rakowiecki.

Polsat przyznał, że na jej ofertę sprzedaży praw do meczów polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w siatkówce mężczyzn odpowiedziała jedynie Telewizja Polska. Nie przyjął jednak propozycji publicznego nadawcy. - Nie wchodząc w szczegóły, propozycja TVP była nie do zaakceptowania, ponieważ była poniżej kosztów produkcji sygnału telewizyjnego - argumentował Maciej Stec, członek zarządu Polsatu (przeczytaj o tym).

- Telewizja Polska głęboko ubolewa, że miliony polskich widzów nie mają w efekcie takich decyzji organizacji siatkarskich i Polsatu dostępu do tak ważnego sportowego wydarzenia lub dostęp ten jest płatny i to w znacznej wysokości. Ze swej strony jednak TVP uczyniła absolutnie wszystko, co możliwe, by do takiej sytuacji nie doszło - mówi rzecznik prasowy TVP.

Rakowiecki zauważa również, że niektórzy dziennikarze i komentatorzy „powielają legendę” o winie TVP za brak transmisji Mistrzostw Świata w otwartych kanałach. Wskazuje tutaj na prowadzących wtorkowe wydanie „Szkła kontaktowego”. Mieli oni podczas rozmowy o trwających siatkarskich rozgrywkach przyznać, że TVP powinna się była lepiej postarać w walce o prawa do telewizyjnej transmisji.

W organizowanych w Polsce Mistrzostwach Świata w siatkówce mężczyzn rywalizują 24 drużyny z całego świata, które rozegrają w sumie 103 mecze. Rozgrywki odbędą się w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy i Katowicach. Impreza potrwa do 21 września.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska krytykuje Polsat za zakodowanie siatkarskiego mundialu

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
TVP nie chciało kupić tych mistrzostw dlatego dało taką cenę. Gdyby kupiło nie byłoby pod koniec roku kasy na premie dla pracowników. To była świadoma decyzja. Po stratach jakie poniosła TVP przy transmisjach ZIO i Mundialu nie mogli sobie pozwolić na kolejne.
23 17
odpowiedź
User
mundial
Odezwali sie misjonarze z Woronicza ! Cale szczescie ze jest Polsat bo juz widze Kurzajewskiego w studio pod palmą ha ha ha.
28 21
odpowiedź
User
mayorus
Polsat zawsze byl telewizją dla plebsu i to słabo wykształconego -teraz jest tv dla bogatego plebsu.To taki odpowiednik obrazkowego FAKTU czy ostatnio portalu WP.Same obrazki -po co czytać drukowane...
13 25
odpowiedź
User
Janek
A niech się udławią. I tak Polska przepadnie na tych mistrzostwach...
11 28
odpowiedź
User
Staszek
TVP jakoś nie szkoda kasy na kupowanie meczów reprezentacji Niemiec w Piłce nożnej! Na kupowanie Mundialu w Brazylii, czy IO w SOczi na których to imprezach stracili. Ale już zapłącić odpowiednią cenę za wydarzenie w Polsce to ich nie stać.
18 10
odpowiedź