SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za ponad 3,5 mln zł powstanie Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych

Telewizja Polska rozstrzygnęła przetarg w sprawie Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych. Za jej wdrożenie będzie odpowiadać firma Studiotech Poland. Realizacja zamówienia pochłonie prawie 3,566 mln zł. Serwis streamingowy z archiwaliami TVP i Polskiego Radia ma ruszyć na przełomie 2023 i 2024 roku.

Serwis cyfrowa.tvp.pl Article

Przetarg na BCMP Online ruszył jesienią. TVP oczekiwała od firm zainteresowanych udziałem w postępowaniu, doświadczenia w ciągu trzech ostatnich lat we wdrożeniu projektów wartych co najmniej 2 mln zł. W szczególności w zakresie obsługi serwisów streamingowych, portali z wideo na żądanie (VOD) czy stron internetowych agencji prasowych.

Studiotech Poland wcześniej wygrała przetargi m.in. na dostawę urządzeń dla TVP3 Gorzów, rozbudowy systemu grafiki czasu rzeczywistego w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, rozbudowę przestrzeni danych redakcji TVP World, dostawę kart światłowodowych TVP Info. W postępowaniu dotyczącym BCMP Online odrzucono ofertę Lider Konsorcjum: Softengi (3,6 mln zł). Gorzej oceniono propozycje firm Proexe (3,6 mln zł) i Redge Technologies (5,6 mln zł).

Jakie treści znajdą się w serwisie?

 Prace nad Biblioteką Cyfrową Mediów Publicznych trwają od dłuższego czasu. Z nowej platformy będą mogły korzystać zarówno osoby prywatne, jak i dziennikarze. Materiały będą udostępniane na własny użytek i komercyjnie za opłatą. Wyszukiwanie treści w serwisie ma być proste. W niektórych przypadkach konieczne będzie wcześniejsze złożenie zamówienia na dane nagranie. Na razie TVP nie zdradza czy biblioteka będzie miała jedynie charakter portalu czy także aplikacji na Smart TV. W zasobach znajdą się produkcje TVP, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych.

Każdy będzie mógł przeszukać zasoby, odszukać materiał, który go interesuje i ten materiał pozyskać, czy to w formie płatnej czy bezpłatnej. To będzie uzależnione od formy jego wykorzystania. Przypuśćmy, że jakaś osoba wystąpiła w programie „Od przedszkola do Opola”. Minęło 30 lat, chciałaby wrócić do tamtych wydarzeń. Zobaczyć to jeszcze raz i przeżyć te emocje. Będzie miała tę możliwość. Trzeba będzie zalogować się na platformie, wyszukać materiał, obejrzeć bądź ewentualnie zamówić – zapowiadał w maju Przemysław Herburt, ówczesny dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP (cytat za radio.lublin.pl).

Część nagrań archiwalnych TVP już w sieci

Jesienią informowaliśmy, że Telewizja Polska promuje w internecie serwis cyfrowa.tvp.pl. - Archiwa TVP za darmo! Przenieśmy się do lat 60., 70., 90. Otwieramy dla Was archiwa TVP. Przenieś się do lat 70. i 80. z archiwalnymi materiałami TVP. Sprawdź perły archiwów TVP - zachęca nadawca publiczny.

- Zbiór dostępny pod adresem: https://cyfrowa.tvp.pl/sub-category/perly-archiwow,54726182 stanowi zwieńczenie projektu digitalizacji i rekonstrukcji zasobów ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej. W formie cyfrowej biblioteki udostępniono użytkownikom serwisu 2000 reportaży i dokumentów zapisanych na taśmach filmowych, przez wiele lat niedostępnych dla szerokiego grona widzów. Materiały te, zostały podzielone na 25 kategorii tematycznych takich jak: „Relacje reporterskie, „Ludzie i ich historie” czy „Miasta” - tłumaczył w rozmowie z  Wirtualnemedia.pl Zespół Rzecznika TVP.

Projekt miał być pozytywnie odebrany przez internautów. - Zgromadzone treści przedstawiają dużą wartość dla osób zainteresowanych materiałami archiwalnymi, dotyczącymi społeczności lokalnych. Projekt spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem użytkowników - wielu z nich umożliwił rozpoznanie na materiałach archiwalnych TVP krewnych, znajomych czy historycznego wyglądu rodzinnych miejscowości – informowała TVP. Latem serwis YouTube banował lub ostrzegał internautów zamieszczających nagrania pochodzące z TVP z lat 80. i 90.

Dołącz do dyskusji: Za ponad 3,5 mln zł powstanie Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dlg
I to byłaby duża rzecz.
odpowiedź
User
Hd
Wiele starszych programów w TVP VOD ma skandaliczną jakość. Miejmy nadzieję, że teraz doczekają się profesjonalnej rekonstrukcji cyfrowej.
odpowiedź
User
słuchacz
i tylko na takie projekty powinny iść publiczne grosze
odpowiedź