SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Współpracownicy TVP ruszyli po etaty. Liczba chętnych zaskoczyła

Ponad 300 osób zgłosiło się do kadr Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, po tym, jak pod koniec grudnia prezes Mateusz Matyszkowicz zapowiedział, że współpracownicy Agencji mogą starać się o etat - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. TAI ma obecnie nieco ponad 200 pracowników etatowych; część z osób zgłaszających się obecnie także wnioskuje o taką formę zatrudnienia, pozostali chcą być zatrudnieni bez pośrednictwa firmy leasingowej, ale na innych warunkach niż etatowcy. Jakie są proporcje - to wykaże analiza.

W grudniu 2022 roku w siedzibie TAI przy placu Powstańców Warszawy odbyło się spotkanie opłatkowe. Prezes Mateusz Matyszkowicz złożył deklarację, iż ci współpracownicy, którzy wyrażą taką wolę - a są obecnie zatrudniani przez zewnętrzne firmy - w 2023 roku będą mogli wnioskować o zatrudnienie bezpośrednio przez Telewizję Polską.

- Jednocześnie chcąc zapewnić pracownikom możliwie stabilne warunki pracy, Telewizja Polska podejmie działania mające na celu zwiększenie liczby etatów kosztem umów współpracowniczych - informowała nas wówczas Telewizja Polska. - Aktualnie przygotowywane są szczegółowe rozwiązania pozwalające na wdrożenie tych działań - usłyszeliśmy także.

Ponad 300 chętnych, TAI zatrudnia 200 osób

Z naszych informacji wynika, że TVP w chwili ogłoszenia propozycji przez prezesa była przygotowana maksymalnie na 100-150 osób, które skorzystają z takiej zachęty i zgłoszą chęć zatrudnienia na stabilniejszych warunkach. Tymczasem zainteresowanie jest duże większe: - Ponad 300 współpracowników TAI chce zawrzeć umowy bezpośrednio z Telewizją Polską. Obecnie spółka analizuje różne możliwości, by wypracować rozwiązania, które byłyby korzystne dla obu stron - informuje nas biuro prasowe TVP.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

O co chodzi? Głównie o to, by pracownicy mogli teraz zawierać umowy bez pośrednictwa firmy leasingowej. Na obecnym etapie nie wiadomo, ile osób spośród zgłaszających się obecnie zainteresowanych jest etatem, a ile - inną formą współpracy z TVP. Spółka przygląda się każdemu zgłoszeniu, następnie będzie konsultowała je ze zgłaszającym współpracownikiem. Ten proces może potrwać całościowo od trzech do nawet sześć miesięcy, dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl. - Każdy, kto będzie chciał mieć umowę bez pośrednika, dostanie taką - słyszymy nieoficjalnie od jednego z menedżerów w TVP.  W 2021 roku liczba pracowników Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zmalała z 210 do 202 osób; na podobnym poziomie utrzymywała się także w 2022 roku.

Ogółem na koniec 2021 r. nadawca zatrudniał 2 913 osób na 2 888,95 etatach. W sprawozdaniu za ten okres zaznaczono, że limit wyznaczony przez zarząd spółki był wyższy o 110,05 etatów i 86 osób. Pracę w Telewizji Polskiej w 2021 r. zaczęło 249 osób, nadawca pożegnał się z 210 pracownikami. Ogółem zatrudnienie wzrosło w tym okresie o 53 etaty.

Czym zajmuje się TAI?

Telewizyjna Agencja Informacyjna produkuje programy informacyjne, publicystyczne i społeczne. To na Placu Powstańców powstają „Wiadomości”, „Teleexpress” czy „Panorama”. Tak też produkowany jest kanał TVP Info. TAI podlega Jarosławowi Olechowskiemu, podobnie jak (od września ub. roku) TVP3. Olechowski jest też pełnomocnikiem zarządu TVP do spraw krajowej informacji i publicystyki. Odpowiada on także za programy publicystyczne i informacyjne na wszystkich antenach.

TAI jest zatem łakomym kąskiem dla polityków, którzy liczą na antenową promocję, bezcenną w czasie kampanii wyborczej. Od kilku tygodni trwają więc podchody polityków skupionych wokół premiera, zmierzające do – przynajmniej częściowego – przejęcia TAI i informacji w TVP. Te starania skutecznie jednak blokuje Jarosław Kaczyński, zadowolony z funkcjonowania informacji w TVP. 

W 2021 r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Współpracownicy TVP ruszyli po etaty. Liczba chętnych zaskoczyła

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szczepański
Dla ludzi ważna jest stabilizacja. Na placu są tacy, którzy po kilkadziesiąt lat zasuwają na umowie o dzieło albo jako firma mimo, że mają grafik jak etatowcy. Każda choroba to brak dochodów, urodzenie dziecka, urlop to po prostu brak pracy czyli pieniędzy. I co teraz hipster zrobi? Obiecał etaty ale myślał, że nikt nie będzie chciał. Niech PiS sypnie etatami z puli willa+ albo od razu ludzie TAI niech wejdą na etat do KPRM bo i 5ak w sumie to telewizja rządowa.
odpowiedź
User
Trobek
TVP kłamie jak oni kłamią
odpowiedź
User
Brumek
Ruszyło koryto plus nabór trwa rzucili bezzębny na suchary...te same Adamczyk Cholecką
odpowiedź