SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Puls ze spadkiem wpływów i zysku, Dariusz Dąbski wini za to Cyfrowy Polsat

W ub.r. Telewizja Puls, nadawca stacji TV Puls i Puls 2, zanotowała spadek wpływów ze sprzedaży o 6,4 proc. do 172 mln zł oraz 11,81 mln zł zysku netto (wobec 23,75 mln zł rok wcześniej). Prezes i właściciel spółki Dariusz Dąbski ocenia, że duży wpływ na jej wyniki miało przesunięcie TV Puls przez Cyfrowy Polsat na niższą pozycję na liście kanałów.

Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls Article

Wpływy sprzedażowe Telewizji Puls zmalały o 11,87 mln zł - ze 183,88 mln zł w 2016 roku do 172,01 mln zł w ub.r.

Za to koszty operacyjne firmy wzrosły o 7,95 mln zł do 156,76 mln zł (to 5,3 proc. w górę). Spółka dużo więcej niż rok wcześniej wydała na usługi obce (wzrost o 16,3 proc. do 59,68 mln zł) i pozostałe koszty rodzajowe (wzrost o 25,2 proc. do 8,07 mln zł). Zmalały natomiast jej nakłady na podatki i opłaty (z 12,04 do 11,52 mln zł).

Pozostałe koszty operacyjne Telewizji Puls zmalały z 3,3 do 2,81 mln zł, a koszty finansowe - z 2,71 mln zł do 982 tys. zł. Natomiast przychody finansowe spółki zwiększyły się z 1,14 do 2,79 mln zł

W konsekwencji zysk firmy zmalał o ponad połowę - zysk brutto z 30,31 do 14,35 mln zł, a zysk netto z 23,75 do 11,81 mln zł.

Zysk Telewizji Puls na kapitał zapasowy

100 proc. udziałów Telewizji Puls ma jej prezes i jedyny członek zarządu Dariusz Dąbski. Pod koniec czerwca Dąbski, jako jedyny wspólnik spółki, zdecydował, że cały jej zeszłoroczny zysk netto zostanie przekazany na kapitał zapasowy.

Jako prezes firmy Dariusz Dąbski zarobił w ub.r. 1,42 mln zł brutto, wobec 1,41 mln zł rok wcześniej. W spółce było zatrudnionych na etacie 85 osób.

Dąbski znalazł się na tegorocznej liście najbogatszych Polaków według „Wprost” z majątkiem wycenionym na 346 mln zł (jego główną część stanowi Telewizja Puls). Dało to biznesmenowi 96. miejsce w rankingu.

Dąbski: spadek wpływów reklamowych TV Puls to skutek decyzji Cyfrowego Polsatu

Zdecydowana większość przychodów Telewizji Puls pochodzi ze sprzedaży czasu reklamowego w TV Puls i Puls 2 (obie stacje są dostępne m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej). W ub.r. przychody reklamowe spółki wyniosły 166,09 mln zł, po spadku rok do roku o 11,27 mln, czyli 6,3 proc.

Wpływy ze sponsoringu programów wzrosły z 4,58 do 5,48 mln zł, a pozostałe przychody - ze 107,5 do 422,1 tys. zł. Do tego doszło 11,1 tys. zł wpływów z SMS-ów.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia oglądalność minutowa TV Puls wyniosła 184 401 widzów (po wzroście o 0,6 proc. w skali roku), a udział stacji w rynku oglądalności - 3,2 proc., natomiast Puls 2 zanotował odpowiednio 105 250 widzów (spadek o 0,5 proc.) i 1,82 proc. udziału. Przy czym w grupie komercyjnej widzów (w wieku 16-49 lat) TV Puls zanotował spadek o 13,9 proc., a Puls 2 - o 4,4 proc.

W sprawozdaniu finansowym Dariusz Dąbski stwierdza, że przyczyną spadku wpływów jego stacji jest decyzja Cyfrowego Polsatu z początku ub.r., kiedy TV Puls na liście kanałów u tego operatora została przesunięta z 84. na 157. miejsce, żeby zrobić miejsce dla Super Polsatu. Telewizja Puls zarzuciła Cyfrowemu Polsatowi nadużywanie pozycji dominującej i nieuczciwą konkurencję oraz zawiadomiła w tej sprawie Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która przekazała ją do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Sytuacja jest bardzo poważna. Szykujemy się na dochodzenie swoich praw w sądzie - jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do porozumienia - mówił Dariusz Dąbski portalowi Wirtualnemedia.pl w październiku ub.r.

W sprawozdaniu Dąbski stwierdził, że spadek wpływów Telewizji Puls „był wynikiem przesunięcia TV Puls na platformie Cyfrowego Polsatu i w konsekwencji niższej oglądalności i niższych przychodów z emisji reklam”. Z kolei wydatki operacyjne firmy wzrosły głownie z powodu „ponoszenia wyższych kosztów emitowanych programów w związku z uatrakcyjnieniem oferty programowej (w celu zrekompensowania strat związanych ze zmianą dystrybucji TV Puls na platformie Cyfrowego Polsatu)”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Puls ze spadkiem wpływów i zysku, Dariusz Dąbski wini za to Cyfrowy Polsat

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tadek
Panie prezesie kochany, jest to oczywiście mało prawdopodobne ale można tez hipotetycznie założyć że jest pan słabym prezesem. A w ostatnich prawie 10 latach miał pan sporo świetnych fachowców których albo pan wyrzucił albo obraził i sami odeszli. Przewiduję dalsze spadki niestety
47 14
odpowiedź
User
bolec
A może to brak inwestycji w ramówkę? Puszczanie stale powtórek powtórek i raz w roku kabareton na żywo to może za mało?
49 12
odpowiedź
User
Rita Tita
Żeby robić telewizję i mieć z niej zyski takie jakich się oczekuje. To trzeba inwestować w ramówkę. Nie wystarczy puścić kabaretu na żywo raz na rok , czy jakiejś gali muzycznej z udziałem gwiazdora Sławomira. Ile można oglądać powtórki-powtorek. To prawie tak jak na antenie Polsat. Panie Darku było tylu ludzi , którzy byli fachwcowami. Może trzeba to przemyśleć a potem wyciągnąć wnioski. A nie od razu obwiniać grupę CP
43 10
odpowiedź
User
Karol
Jak na pulsie nie ma nic ciekawego.. Ciągle powtórki.. Ludzie gadają na Polsat że są powtórki ciągle są ale nie do tego stopnia... A obwinianie grupy Cyfrowego Polsatu za swoje błedy to trochę nie na miejscu
36 12
odpowiedź
User
Marcin
O ile wiadomo mi CP może na własnej platformie robić i układać listę kanałów jak chce...
36 13
odpowiedź