SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PiS zapłaci Telewizji Trwam za transmisje mszy

Prawo i Sprawiedliwość przedłużyło na br. umowę z Fundacją Lux Veritatis, nadawcą Telewizji Trwam. Płaci jej 39,6 tys. zł miesięcznie za transmisje mszy świętych.

Ojciec Tadeusz RydzykArticle

Aneks do umowy Prawa i Sprawiedliwość i Fundacji Lux Veritatis, podpisany na początku stycznia br., znalazł się w rejestrze udostępnianym w serwisie internetowym partii. Zawarto go w trybie negocjacyjnym.

Ze strony partii aneks podpisali skarbniczka Teresa Schubert i członek komitetu politycznego, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, natomiast Fundację Lux Veritatis - członkini jej zarządu Lidia Kochanowicz-Mańk.

W rejestrze nie podano, ilu transmisji mszy świętych dotyczy umowa ani w jaki sposób są one udostępnianie partii, że płaci za to 39,6 tys. zł. PiS pierwszą umowę w tym zakresie z nadawcą Telewizji Trwam zawarł w marcu 2015 roku. W bieżącym rejestrze PiS nie ma umów z wcześniejszych lat, więc nie wiadomo, jakie były w nich stawki.

Ekonomista Rafał Mundry, który zwrócił uwagę na tegoroczny aneks, podał, że gdyby kwoty płacone dotychczas identyczne jak w br., łącznie partia zapłaciłaby fundacji ok. 3,5 mln zł.

TV Trwam za darmo w telewizji naziemnej

W Telewizji Trwam msze święte, z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, są pokazywane codziennie: od poniedziałku do soboty o godz. 13:30, a w niedziele o 9:30. W ramówce stacji są też inne codzienne modlitwy: Anioł Pański o godz. 18:00, różaniec po godz. 20 i Apel Jasnogórski o 21:00.

Stacja jest dostępna o 2014 roku w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. W 2021 roku średnia widownia minutowa kanału wynosiła 32 131 osób, a udział w rynku oglądalności - 0,52 proc., po spadku rok do roku o 0,03 pkt proc. (dane Nielsen Audience Measurement).

W ostatnich latach modlitwy codziennie transmituje też Telewizja Polska. W TVP1 o godz. 7:00 można oglądać mszę świętą (od poniedziałku do soboty z sanktuarium w Częstochowie, a niedzielę z sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach), a w TVP3 - od 2020 roku Koronkę do Miłosierdzia Bożego ze świątyni w Łagiewnikach.

Państwowe dotacje i budżety reklamowe w TV Trwam

Od objęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę do Fundacji Lux Veritatis i innych podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem trafił szeroki strumień grantów i budżetów reklamowych od państwowych instytucji, spółek i z samych ministerstw.

Dane o takim wsparciu w 2021 i 2022 roku część resortów przekazała niedawno w odpowiedzi na interpelacje posłanki Hanny Gill- Piątek. Ministerstwo Finansów przez lata podpisało umowy z Fundacją Lux Veritatis na prawie 300 tys. zł, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - na niemal 330 tys. zł, a Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uzyskała prawie 430 tys. zł dotacji od resortu spraw zagranicznych.

Natomiast Ministerstwo Edukacji i Nauki zawarło łącznie 23 umowy z Fundacją Lux Veritatis, Akademią Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i Fundacją Nasza Przyszłość. Łącznie przekazało 2,1 mln zł, z czego 932 tys. na świadczenia dla studentów uczelni.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Telewizja Trwam w 2021 roku zanotowała wzrost przychodów z 11,86 do 12,06 mln zł. Wpływy krajowe (ze sprzedaży czasu reklamowego, praw do emisji oraz realizacji programów) zwiększyły się z 11,06 do 11,14 mln zł, a te z zagranicy (głównie z Kanady i USA, gdzie można oglądać stację) - z 798,7 do 917,3 tys. zł.

Łącznie Fundacja Lux Veritatis przy wzroście przychodów o 22,6 proc. do 56,4 mln zł osiągnęła 1,4 mln zł zysku netto. Suma otrzymanych przez nią darowizn zwiększyła się z 33,92 do 43,97 mln zł.

Dołącz do dyskusji: PiS zapłaci Telewizji Trwam za transmisje mszy

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tomasz
to nie za transmisję płacą tylko za głosy moherowych beretów
odpowiedź
User
EX
Obrzydliwe jest to płacenie takiej personie jak Rydzyk z naszych pieniądzy współnych. I tak przegracie wybory pisuary. A Rydzyk to szatan
odpowiedź
User
Max
Tak w praktyce wygląda rozdział kościoła od państwa. Jest to po prostu straszne.
odpowiedź