SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja WP 1,9 mln zł na plusie. „Posiadanie stacji tv przy newsach i transmisjach na żywo to rozsądne podejście”

- Gdybyśmy produkowali filmy i liczyli, że wygramy w konkurencji z Netfliksem, to oczywiście tego bym nie powiedział. Jednak posiadanie stacji tv, aby newsy były tam eksponowane czy inne wydarzenia na żywo - uważamy, że to rozsądne podejście, tu nie ma szczególnego ryzyka braku zwrotu z inwestycji - uważa Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding Article

W 2020 roku Telewizja WP osiągnęła wzrost wpływów o 30,7 proc. do 26,55 mln zł i skorygowanego wyniku EBITDA z 4,34 mln zł straty do 1,88 mln zł zysku. Pierwszy raz od początku powstania zanotowała całoroczny zysk EBITDA.

- Ten czas pokazał siłę holdingu, tego jak wzajemnie się wspieramy i uzupełniamy. Niższe wyniki w spółkach zajmujących się turystyką potrafiliśmy z nawiązką rekompensować przez inne spółki, zwłaszcza mediową, ale też te sprzedające samochody czy projekty domów - komentowała Elżbieta Bujniewicz-Belka, członek zarządu ds. finansowych w Wirtualnej Polsce.

- 2020 rok wymagał od nas wszystkich hartu ducha i go dostał, bo trafił na internetowe morsy. Mimo że trzecia dekada XXI wieku rozpoczęła się burzliwie, to dla naszej branży obecnie nie oznacza nic innego jak wcześniejszą realizację wieloletnich biznesplanów - podkreślał Jacek Świderski.

Telewizja dla newsów i transmisji na żywo to dobry pomysł

Zapytaliśmy zarząd Wirtualnej Polski Holding (w skład której wchodzi Telewizja WP) o ocenę wyników telewizji i o chęć tworzenia nowego kanału (WP składała wniosek w konkursie KRRiT na kanał w telewizji naziemnej - przyp.red.) w kontekście rosnącego znaczenia internetu i platform VoD.

- Oczywiście, że platformy VoD są zagrożeniem dla telewizji naziemnej jako takiej, całościowo. Natomiast są pewne elementy konsumpcji mediów, które zawsze będą wymagały chociażby transmisji na żywo. WP ma wiele programów, które transmituje na żywo. W związku z tym, dla nas rozszerzenie zasięgu internetowego o zasięg telewizyjny jest zawsze atrakcyjny. Działając w naszej skali w telewizji, nie widzimy szczególnego zagrożenia ze strony platform VoD – powiedział nam Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding.

Zaznaczył, że „gdyby produkowali filmy i liczyli, że wygrają w konkurencji z Netfliksem, to oczywiście tego by nie powiedział”. - Jednak posiadanie stacji tv, aby newsy były tam eksponowane czy inne wydarzenia na żywo - uważamy, że to rozsądne podejście, tu nie ma szczególnego ryzyka braku zwrotu z inwestycji - podkreślił.

- Odnotowaliśmy po raz pierwszy 2 miliony zysku na naszym projekcie telewizyjnym w 2020 roku, to pierwszy rok w którym odnotowaliśmy zysk. Wydaje mi się, że to warte podkreślenia, bo przez kilka lat notowaliśmy straty. Czekaliśmy 3-4 lata na zwrot z inwestycji, ale to standard. Chyba żadnej innej telewizji, przynajmniej w ostatnim czasie nie udało się szybciej wyjść na plus. Oceniamy to raczej jako pozytywne zjawisko, zgodne z naszymi założeniami - odpowiedział na nasze pytanie Świderski.

Stwierdził również, że Wirtualna Polska brała udział w procesie koncesyjnym na MUX-1 telewizji naziemnej, bo „ma sporo treści telewizyjnych, które mogłaby dystrybuować również na drugim kanale”.

- To specyfika pracy w telewizji, jesteśmy w stanie - mając dwa kanały - lepiej rozporządzać treściami. Dlatego braliśmy udział w postępowaniu. Wygrał ktoś inny, pewnie lepszy - tak należy wierzyć, bo decyzję podejmowała KRRiT. To nie ma jednak większego znaczenia w kontekście wyników naszego holdingu - przy 200 mln zysku te 2 mln z telewizji nieszczególnie zwraca uwagę i zabiera czas zarządu - ocenił prezes Wirtualna Polska Holding w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.

Według danych Nielsen Audience Measurement w całym ub.r. stacja miała 0,57 proc. udziału w rynku oglądalności, po wzroście rok do roku o 22,3 proc. Telewizja WP nadaje na multipleksie ósmym telewizji naziemnej.

Całoroczne przychody sprzedażowe Wirtualnej Polski w 2020 roku zmalały o 10,8 proc. do 632,29 mln zł, skorygowany zysk EBITDA - z 218,94 do 216,92 mln zł, a zysk netto - m.in. niższej kwocie podatku dochodowego wynikającej z wcześniejszych strat - wzrósł z 71,13 do 81,7 mln zł.

Głównymi akcjonariuszami firmy są członkowie jej zarządu Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota. Każdy poprzez spółkę zależną ma walory stanowiące 12,94 proc. kapitału i 18,63 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja WP 1,9 mln zł na plusie. „Posiadanie stacji tv przy newsach i transmisjach na żywo to rozsądne podejście”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ak
„To nie ma jednak większego znaczenia w kontekście wyników naszego holdingu - przy 200 mln zysku te 2 mln z telewizji nieszczególnie zwraca uwagę i zabiera czas zarządu”

To widać, ze cenne miejsce w naziemnej tv traktujecie byle jak. Mam nadzieje, że ten “malo istotny” zysk przełoży się na nieco ciekawsza ofertę programowa WP TV
15 0
odpowiedź
User
Lolik
No to gdzie te wlasne tresci? Poza dwona programami lifestylowo poradnikowymi i kilku minutami serwisu na zywo nie na tam nic wlasnego... Zadnej integracji z video z serwisu wp
12 0
odpowiedź
User
Gj
Tacy ludzie niszczą media, ale do czasu 😀
9 1
odpowiedź