SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja WP zyskuje bez wzrostu inwestycji w ramówkę. WP Pilot bez pozytywnego wpływu epidemii i blackoutu TVN24

Ostatnie wzrosty oglądalności Telewizji WP nastąpiły bez większych inwestycji w ramówkę kanału. Natomiast na platformie WP Pilot pojawiły się niedawno TVN24 i TVN24 BiS, TVN na razie nie skorzystał z prawa do tzw. blackoutu wybranych treści. - WP Pilot rośnie rok do roku w tempie dwucyfrowym, ale nie łączymy tego wzrostu z epidemią. COVID19 uważamy za czynnik uderzający w nasz biznes - mówi szef usługi Tomasz Machała.

Article

W pierwszym kwartale br. Telewizja WP osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 43,1 proc. 6,59 mln zł, a jej skorygowany wynik EBITDA poszedł w górę z 1,76 mln zł straty do 159 tys. zł zysku. Kanał nadawany od końcówki 2016 roku pierwszy raz drugi kwartał z rzędu miał zysk EBITDA.

Od początku br. Telewizja WP notuje duże wzrosty oglądalności - w kwietniu miała 0,78 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej, wobec 0,61 proc. rok wcześniej. Ponadto od grudnia ub.r. jest stacja dostępna w Cyfrowym Polsacie, a jej obsługę w zakresie sprzedaży czasu reklamowego od TVN Media przejął Polsat Media.

- Wzrost oglądalności osiągamy przy porównywalnych wydatkach programowych, nie na skutek ich fundamentalnego zwiększenia, raczej w efekcie skuteczniejszej ramówki - stwierdziła we wtorek na wideokonferencji Elżbieta Bujniewicz-Belka, członek zarządu Wirtualna Polska Holding. - Zasięg MUX-8 rośnie, spodziewamy się, że do końca roku zasięg techniczny osiągnie 90 proc. Ale oczywiście on podnosi oglądalność wszystkich kanałów o drobne procenty, ale ma znaczenie - dodał prezes firmy Jacek Świderski.

- Skupiamy się na szukaniu synergii między telewizją a e-commerce’ami - zapowiedział. W ramach tej strategii przygotowywany jest program „Remont w prezencie”, w którym uczestnicy będą wysyłani przez nadawcę na urlopy, a w tym czasie w ich domach będzie przeprowadzana gruntowna metamorfoza. Program poprowadzą aktorka Klaudia Halejcio i architekt Marcin Grzelewski.

- Gdyby nie koronawirus, nasze spółki e-commerce’owe planowały wydać na reklamę telewizyjną blisko 30 mln zł. Staramy się, żeby te pieniądze zostały w grupie. „Remont w prezencie” to mam nadzieję pierwszy z wielu programów, które wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom - wyjaśnił Świderski.

Na razie nie było blackoutu TVN24 na WP Pilot

W połowie maja po wielomiesięcznych negocjacjach na platformie streamingu telewizyjnego WP Pilot pojawiły się kanały TVN24 i TVN24 BiS. Są oferowane w osobnym pakiecie kosztującym 9,90 zł miesięcznie.

Stacje wprowadzono do oferty WP Pilot, mimo że TVN od paru lat jest w sporze z platformą dotyczącym nieodpłatnej emisji głównego kanału TVN w ramach zasady must carry - must offer obejmującej kilka stacji ogólnotematycznych. TVN24 i TVN24 BiS pojawiły się na WP Pilot z powodu warunku postawionego przez Komisję Europejską przy udzieleniu na początku 2018 roku zgody na przejęcie Scripps Networks Interactive, ówczesnego właściciela Grupy TVN, przez Discovery. KE zobowiązała Discovery, że będzie udostępniać obie stacje za rozsądną cenę wszystkim operatorom telewizyjnym przez 7 lat.

- Nie poszliśmy na skargę do Komisji Europejskiej, dopóki TVN nie odpalił własnej usługi TVN24 GO. Dopiero kiedy pozycja konkurencyjna WP Pilota została zagrożona, przez to że TVN na swojej platformie oferował taką usługę (czyli kanały TVN24 i TVN24 BiS - przyp.), a nam jej zaoferować nie chciał, mimo że decyzja Komisji go do tego zmuszała, postanowiliśmy włączyć Komisję Europejską do sprawy - skomentował Jacek Świderski. Platforma TVN24 GO została uruchomiona rok temu.

- Nie mieliśmy z tego żadnej satysfakcji. To nie powinno mieć miejsca i mam nadzieję, że nigdy więcej miejsca mieć nie będzie - zaznaczył prezes Wirtualna Polska Holding o odwołaniu się do Komisji Europejskiej.

TVN zachował prawo do tzw. blackoutu, czyli nakazana Wirtualnej Polsce, żeby niektóre treści emitowane w TVN24 były na WP Pilot niedostępne. - To oczywiście nam się nie podoba, uważamy, że jest niezgodne z decyzją Komisji Europejskiej zezwalającą na zakup właściciela TVN przez Discovery. Póki co nie wpłynęła do nas żadna taka prośba i nie było blackoutu na streamie TVN24 - stwierdził Świderski.

WP Pilot nie zyskał na epidemii, bo zubożały ramówki tv

Od ograniczenia życia społecznego i gospodarczego w połowie marca wskutek epidemii duże wzrosty zanotowały serwisy VoD. Według badania Gemius/PBI w kwietniu osiem czołowych serwisów miało 18 proc. użytkowników i 50 proc. więcej odsłon niż rok wcześniej. Rekordowe wyniki odwiedzalności w Polsce osiągnął Netflix, który globalnie już w pierwszym kwartale br. miał najwyższe wyniki w swojej historii: wzrost liczby subskrybentów o 15,77 mln do 182,86 mln, 5,77 mld dolarów przychodów i 709 mln dolarów zysku netto.

Natomiast liczba subskrybentów CDA Premium w połowie maja przekroczyła 300 tys., podczas gdy na koniec ub.r. wynosiła 231,7 tys., a na koniec marca br. - 266,3 tys. Trendy wzrostowe zostały wzmocnione przez restrykcje narzucone przez rząd w związku ze stanem epidemiologicznym - skomentował zarząd CDA.

W przypadku WP Pilota nie zadziałał podobny efekt. - WP Pilot rośnie rok do roku w tempie dwucyfrowym, ale nie łączymy tego wzrostu z epidemią. COVID19 uważamy za czynnik uderzający w nasz biznes. WP Pilot to streaming kanałów telewizyjnych, tymczasem główne stacje telewizyjne znacząco ograniczyły ramówki, a więc atrakcyjność swojej oferty. Wyraźnie widać to w oglądalności kanałów wielkiej czwórki w marcu i kwietniu - tłumaczy Tomasz Machała, od lutego br. szef tej usługi. - Rozwój WP Pilota utrudniło też zamrożenie rozgrywek sportowych (sprzedajemy kanały Eleven) oraz masowe otwarcie przez operatorów kablowych dostępów do pakietów premium - zauważa.

- W naszej ocenie wzrost WP Pilota jest napędzany przez zmieniający się model konsumpcji linearnej telewizji. Polacy mniej chętnie wiążą się długimi umowami z operatorami kablowymi i satelitarnymi. My oferujemy im pełną elastyczność i niskie ceny - podkreśla Machała.

Wirtualna Polska nie podaje, ilu użytkowników korzysta na WP Pilot z płatnych pakietów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja WP zyskuje bez wzrostu inwestycji w ramówkę. WP Pilot bez pozytywnego wpływu epidemii i blackoutu TVN24

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Tv ta ma sporo ciekawych treści, oglądałem ją zawsze na kompie.
Przestałem oglądać jak zaczęli puszczać na WP pilocie 5-10 minutowe bloki reklamowe.
19 0
odpowiedź
User
Mikeway
Tv ta ma sporo ciekawych treści, oglądałem ją zawsze na kompie.
Przestałem oglądać jak zaczęli puszczać na WP pilocie 5-10 minutowe bloki reklamowe.


Gdyż monetyzować content trzeba z głową...ale nie ma co się dziwić jak "ktoś" jest jeźdźcem bez głowy i nachalnie próbuje zarobić.
10 0
odpowiedź
User
Muko
By mogli disco polo puścić a nie jakieś gowna zagraniczne open FM
0 3
odpowiedź