SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizję ogląda prawie każdy Polak, 65 proc. codziennie (wideo)

Odbiornik RTV posiada prawie każdy Polak. Tyle samo przyznaje się do oglądania "szklanego ekranu" - wynika z badania IQS.

fot. shuttlerstockArticle

Ponad połowa badanych twierdzi, że do oglądania telewizji używa innych niż odbiornik RTV urządzeń elektronicznych. Przede wszystkim jest to laptop (43%) i komputer (25%), ale także smartfon (20%) i tablet (15%) – głównie przez osoby młode (15–18 lat). Niektórym zdarza się również oglądać treści telewizyjne za pomocą konsoli do gier (4%). Coraz częściej badani oglądają telewizję internetową (43%), a 1/3 Polaków korzysta z VOD.

W sumie do codziennego oglądania telewizji przyznaje się ponad połowa badanych (65%). Przede wszystkim są to kobiety (72% vs 59% mężczyzn), osoby powyżej 35 roku życia (79%), mieszkańcy wsi (77%) i osoby niepracujące (91%). Rzadziej, tj. kilka razy w tygodniu/miesiącu, ogląda telewizję 27% Polaków. 8% w ogóle nie ogląda TV, a najczęściej są to mężczyźni w wieku 25–34 lata, z największych miast, z dochodem powyżej 3000 zł.

73% badanych przyznaje, że ulubione programy, seriale i inne treści telewizyjne ogląda wieczorami. Porę tę preferują również osoby młode (15-18 lat).

Oglądanie telewizji to także często okazja do wykonywania innych czynności, w tym gotowania, sprzątania, prasowania i innych zadań domowych. Przede wszystkim dotyczy to jednak kobiet (78% vs 43% mężczyzn).

Telewizor w tle pozwala również na korzystanie z mediów społecznościowych (33%), sprawdzanie poczty e-mail (29%), korespondowanie z innymi poprzez wiadomości SMS lub inne komunikatory (28%), czytanie wiadomości na serwisach informacyjnych (27%), a nawet granie w gry (17%).

Badanie zostało przeprowadzone przez IQS w dniach 27-29 stycznia 2015 r. w ramach IQS 96 - Omnibus online techniką CAWI metodą RTS. W badaniu wzięło udział N=800 Polaków w wieku 15-50 lat.

 

Dołącz do dyskusji: Telewizję ogląda prawie każdy Polak, 65 proc. codziennie (wideo)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ex
Tak ogladam codziennie w sposob tradycyjny telewizje. Ogladam stacje niekodowane satelitarne i te w DVB-T. Nie zamierzam korzystac z platnych stacji bo te darmowe mi starczaja. Jestem mezczyzna w przedziale 25-30.
odpowiedź
User
nick
Nie, nie oglądam telewizji. Mam IQ znacząco powyżej średniej i nie chcę tego zmieniać :)
odpowiedź
User
kamyk
" ...8% w ogóle nie ogląda TV, a najczęściej są to mężczyźni w wieku 25–34 lata, z największych miast, z dochodem powyżej 3000 zł." Od wielu lat nie posiadam telewizora, nie oglądam tv nawet w necie, niestety - nie zarabiam 3 tys., nie jestem mężczyzną, nie mieszkam w największym mieście i niestety - nie mieszczę się już w przedziale wiekowym :(...ale to bynajmniej nie oznacza, że nie orientuję się w tym co dzieje się :) a ponadto zauważyłam, że mam jaśniejszy ogląd sytuacji! pozdrawiam myślących samodzielnie :-)
odpowiedź