SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Terminal LNG ubezpieczony na 4,5 mld zł przez PZU

Konsorcjum firm ubezpieczeniowych z PZU na czele ubezpieczyło budowę terminalu LNG w Świnoujściu na 4,5 mld zł, za składkę w wysokości 18,5 mln zł, czyli 0,4% całkowitej sumy ubezpieczenia, poinformowało Polskie LNG, spółka odpowiedzialna za budowę.

Terminal LNG ubezpieczony na 4,5 mld zł przez PZU

„Po przeprowadzeniu - zgodnej z prawem zamówień publicznych - procedury udzielania zamówienia w trybie negocjacji z ogłoszeniem, Polskie LNG wybrało ofertę konsorcjum utworzonego przez PZU SA, TUiR Warta SA, STU Ergo Hestia SA, Generali TU SA, TUiR Allianz SA" – czytamy w komunikacie. Suma składek, które zostaną wpłacone w 3 ratach w ciągu 4 lat, wynosi 18.533.000 zł.

Polisy opiewające na 4,5 mld zł swoim zakresem obejmują ubezpieczenie wszystkich ryzyk budowlano-montażowych, ubezpieczenie utraty spodziewanych przychodów w związku ze szkodą, ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym i międzynarodowym w zakresie wszystkich ryzyk.

Wśród objętych ubezpieczeniem elementów terminalu znajdują się m.in.: instalacja do rozładunku skroplonego gazu, dwa zbiorniki LNG, instalacja do regazyfikacji. Polisa obejmuje również transport krajowy i międzynarodowy, w tym także poszczególnych specjalistycznych urządzeń.

W końcu czerwca Polskie LNG wskazało konsorcjum z udziałem PBG na wykonawcę terminalu LNG. Giełdowa spółka ma co najmniej 33-proc. udział w konsorcjum, które zaproponowało za prace 2,95 mld zł brutto.

Oprócz PBG, w skład konsorcjum wchodzi grupa Saipem z Francji, Techint Compagnia Tecnica Internazionale S.p.A. z Włoch i Snamprogetti Canada Inc.

Zadaniem wykonawcy jest wybudowanie terminalu LNG w Świnoujściu, wraz z przekazaniem do użytkowania, do 30 czerwca 2014 r.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m. sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m. sześc. gazu rocznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Terminal LNG ubezpieczony na 4,5 mld zł przez PZU

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl