SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Stańko nie żyje, zmarł w wieku 76 lat

W wieku 76 lat zmarł wybitny muzyk jazzowy Tomasz Stańko, uznawany za jednego z najlepszych trębaczy na świecie. Jego dorobek obejmuje występy i płyty solowe oraz z zespołami, muzykę do filmów i przedstawień teatralnych.

Tomasz Stańko, fot. youtube Article

Tomasz Stańko zmarł w niedzielę nad ranem w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie. Potwierdziła to córka artysty. W ostatnim czasie Stańko ciężko chorował, wiosną z powodu zapalenia płuc odwołano jego koncerty.

Stańko to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Ukończył w Krakowie Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w klasie trąbki, a w latach 1964-1969 - studia w klasie trąbki w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Swój pierwszy zespół Jazz Darings założył już w czasach licealnych w 1962 roku. Grupa jest uważana za jedną z pierwszych w Europie formacji freejazzzowych. W latach 1963-1967 Stańko grał w kwintecie Krzysztofa Komedy, z którym nagrał album „Astigmatic” uznawany za jeden z najwybitniejszych w polskim jazzie. Koncertował też wtedy z Michałem Urbaniakiem i Andrzejem Trzaskowskim.

Od 1968 roku nagrywał i występował z własnym zespołem, z którym na początku lat 70. nagrał płyty „Music For K.”, „Jazz Message From Poland” i „Purple Sun”. Ponadto współpracował z zagranicznymi muzykami, m.in. fińskim perkusistą Edwardem Vesalą i o niemieckim pianistą Alexandrem von Schlippenbachem.

W 1975 roku nagrał ze swoim kwartetem płytę „Balladyna”, jedną z wielu wydanych przez słynną wytwórnię EMC (Stańko współpracował z nią do końca życia). W latach 80. był związany z różnymi formacjami, m.in. nowatorskim zespołem Freelectronic wykorzystującym nowe technologie i rozwiązania elektroakustyczne.

 

W latach 90. Tomasz Stańko nagrał dla EMC m.in. albumy „Matka Joanna”, „Leosia”, „From the Green Hill” i „Litania” (ta ostatnia z kompozycjami Krzysztofa Komedy). Dorobek studyjny z poprzedniej dekady to „Soul of Things”, „Suspended Night” i „Wolność w sierpniu” (z muzyką skomponowaną dla Muzeum Powstania Warszawskiego), „Lontano” i „Dark Eyes”. W 2012 roku ukazała się ostatnia płyta Stańki - „Wisława”, poświęcona Wisławie Szymborskiej.

Ogółem Tomasz Stańko nagrał ok. 40 albumów, skomponował też muzykę do kilkudziesięciu filmów (m.in. „Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę”, „Pożegnanie z Marią”, „Cisza”, „Łóżko Wierszynina”, „Mała matura 1947”), serialu z lat 60. „Klub profesora Tutki” oraz kilku spektakli teatralnych.

Z jego twórczości w ostatnich latach masowej widowni może być znany motyw, który skomponował do oprawy programu „Kuba Wojewódzki” w TVN.

Od 2003 roku Stańko organizował w Bielsku-Białej festiwal Jazzowa Jesień.

 

Od dwóch dekad Tomasz Stańko był uznawany za jednego z najlepszych trębaczy na świecie, regularnie był w czołówce tego zestawienia w magazynie „DownBeat”.

W 2003 roku jako pierwszy otrzymał Europejską Nagrodę Jazzową (European Jazz Prize) przyznawaną przez władze Austrii, a rok później - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 roku dostał wyróżnienie ministra kultury i dziedzictwa narodowego za całokształt twórczości, a w 2011 roku - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Jest laureatem wielu nagród polskiej branży muzycznej, m.in. Fryderyków i ankiet „Jazz Forum. W 2013 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii Kreator Kultury.

W ostatnich latach Tomasz Stańko mieszkał przez większość czasu w Nowym Jorku. W 2010 roku ukazała się jego autobiografia „Desperado” - wywiadu-rzeka przeprowadzony przez Rafała Księżyka.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Stańko nie żyje, zmarł w wieku 76 lat

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maxxx golonko
taka znakomitość rodzi się raz na 100 a może więcej lat. Cześć Jego pamięci +
10 9
odpowiedź
User
frt
czas zadumy i refleksji nadszedł .Bo zapominamy o wartości rodziny a pędzimy za karierą . PYTANIE POCO ?
9 10
odpowiedź
User
Kawka
ECM !!!! a nie emc - barany
8 8
odpowiedź