SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Zimoch odchodzi z Polskiego Radia, rozwiązał umowę z winy nadawcy

- Dzisiaj rozwiązałem umowę z Polskim Radiem. Z winy pracodawcy - poinformował Tomasz Zimoch. Z nadawcą był związany przez prawie 40 lat.

W piątek Komisja Etyki Polskiego Radia, która dwukrotnie spotkała się z Zimochem i jego pełnomocnikiem, wyraziła ocenę, że w wypowiedzi z wywiadu w „Dzienniku Gazecie Prawnej” porównującej obecną sytuację w Polskim Radiu do komuny i stanu wojennego, dziennikarz naruszył zasady etyczne, wykazał brak lojalności wobec nadawcy i naruszył jego dobre imię.

Już 14 maja, następnego dnia po ukazaniu się wywiadu z Zimochem, Polskie Radio w oświadczeniu mocno skrytykowało dziennikarza, uznając, że jego słowa o nadawcy są bardzo krzywdzące, mocno jednostronne i nieobiektywne, niegodne dziennikarza i naruszające etykę zawodową. Dwa dni potem Zimoch został bezterminowo zawieszony w obowiązkach pracowniczych, a zarząd Polskiego Radia jego wypowiedzi skierował do Komisji Etyki. Dziennikarza usunięto też z ekipy nadawcy wyznaczonej do relacjonowania Euro 2016 i igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

- 36 a właściwie 38. Lat pracy. To było coś przepięknego. Ale dzisiaj rozwiązałem umowę z Polskim Radiem. Z winy pracodawcy - napisał Tomasz Zimoch w poniedziałek rano na swoich profilach na Facebooku i Twitterze. - Do Polskiego Radia żaden dokument od red. Zimocha do tej pory nie dotarł - zaznaczył Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy nadawcy.

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl tydzień temu Zimoch podkreślił, że nie żałuje swoich słów z wywiadu w „DGP”, i zaprzeczył plotkom, jakoby miał już pewną pracę w którejś z rozgłośni komercyjnych.


Odsunięcie Zimocha od pracy przez władze Polskiego Radia zostało skrytykowane m.in. przez Press Club Polska, Krajową Radę Radofonii i Telewizji, Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, Stowarzyszenie Wolnego Słowa i czeskiego dziennikarza Petra Vavrouškę. W opiniach i stanowiskach podkreślano, że taka decyzja narusza wolność słowa i może wywołać autocenzurę u innych pracowników Polskiego Radia.

Tomasz Zimoch był związany z Polskim Radiem od początku lat 80., był związany z redakcją sportową Jedynki. Zajmuje się komentowaniem meczów piłkarskich, zawodów kolarskich, pływackich i konkursów skoków narciarskich. Relacjonował najważniejsze wydarzenia sportowe: letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, a także finały piłkarskich mistrzostw świata i Europy. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo emocjonalny komentarz i oryginalne metafory.

Wiosną ub.r. był jednym z jurorów w programie „Celebrity Splash” w Polsacie, a cztery lata temu użyczył swojego wizerunku do kampanii reklamowej piwa Tyskie „Poleć Zimochem”.

Dołącz do dyskusji: Tomasz Zimoch odchodzi z Polskiego Radia, rozwiązał umowę z winy nadawcy

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
I słusznie. Warto być przyzwoitym, choć nie zawsze musi się to opłacać.
odpowiedź
User
!!!
Czekam na opinie Macieja konserwatywnego, którą przekleja, kiedy się da...
A poza tym: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć". Choć przykro, ze w wolnej Polsce znów musimy dokonywać takich wyborów.
odpowiedź
User
lucky luck
no i dobrze, niech w innej redakcji poznają jego prawdziwą twarz.
odpowiedź