Towarzystwo Dziennikarskie przeprasza Rosjan za atak na ambasadę

Towarzystwo Dziennikarskie w liście otwartym do rosyjskich dziennikarzy przeprasza za atak na ambasadę Rosji, do którego doszło w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada. - Tylko wspólnie możemy zatrzymać siejących wrogość ekstremistów - podkreśla organizacja.

tw
tw
Udostępnij artykuł:
Towarzystwo Dziennikarskie przeprasza Rosjan za atak na ambasadę
Shutterstock.com

- Choć nie jesteśmy sprawcami poniedziałkowej napaści na ambasadę Rosji w Warszawie, przepraszamy Was za ten incydent, który został już zdecydowanie potępiony przez władze Polski - pisze Towarzystwo Dziennikarskie w liście do rosyjskich dziennikarzy podpisanym przez prezesa organizacji, Seweryna Blumsztajna (przez wiele lat dziennikarza „Gazety Wyborczej”). - Ci sami nacjonalistyczni chuligani, którzy zaatakowali przedstawicielstwo Waszego państwa, z taką samą nienawiścią atakowali też tych Polaków, których uważają za swych ideologicznych wrogów - dodaje organizacja.

Towarzystwo zwraca uwagę, że w środę to polska ambasada w Moskwie została w podobny sposób zaatakowana przez rosyjskich chuliganów. - To pokazuje, że konflikt, którego przejawem były oba ataki na przedstawicielstwa dyplomatyczne, nie ma charakteru narodowego. To nie Polacy walczą z Rosjanami, a wrogowie wolności z jej obrońcami - zaznacza organizacja.

Jednocześnie związek apeluje do rosyjskich kolegów po fachu o solidarność w tej sytuacji. - Nie pozwólmy, by wrogowie wolności, praw człowieka i demokracji nadawali ton w stosunkach pomiędzy naszymi społeczeństwami. Powstrzymajmy dalszą eskalację nienawiści, zastępując ją pozytywną licytacją życzliwości - pisze organizacja. - W tej walce uważamy Was, Koledzy i Przyjaciele, za sojuszników. Prosimy, byście wy też tak nas traktowali. Tylko wspólnie możemy zatrzymać siejących wrogość ekstremistów - podkreśla.

List w środę wieczorem został przekazany mediom oraz wysłany ambasadorowi Rosji w Polsce.

Towarzystwo Dziennikarskie działa od wiosny ub.r., a wśród jego członków założycieli są m.in. Seweryn Blumsztajn, Wojciech Maziarski, Jan Ordyński, Dorota Warakomska, Jacek Żakowski, Wojciech Mazowiecki, Cezary Łazarewicz, Joanna Solska i Jacek Rakowiecki (przeczytaj więcej o starcie organizacji).

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Przyjęto międzynarodowy dokument dotyczący AI. Podpisała go też Polska

Przyjęto międzynarodowy dokument dotyczący AI. Podpisała go też Polska

Canal+ liczy na wielomilionowe oszczędności po fuzji

Canal+ liczy na wielomilionowe oszczędności po fuzji

Netia z promocją "12 miesięcy za 0 zł"

Netia z promocją "12 miesięcy za 0 zł"

Znany Lekarz zarobił rekordowo nie tylko w Polsce. Kiedy pojawi się na giełdzie?

Znany Lekarz zarobił rekordowo nie tylko w Polsce. Kiedy pojawi się na giełdzie?

Sąd umorzył sprawę Słowika i Figurskiego. Chodziło o brak autoryzacji

Sąd umorzył sprawę Słowika i Figurskiego. Chodziło o brak autoryzacji

OpenAI bliskie pozyskania 100 mld dolarów finansowania

OpenAI bliskie pozyskania 100 mld dolarów finansowania