SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TP: działania DPTG to próba nieuzasadnionego nacisku

TP SA ocenia, że decyzja Danish Polish Telecommunications Group (DPTG), które wszczęło postępowanie egzekucyjne przeciwko Telekomunikacji Polskiej w Wielkiej Brytanii i uzyskało tymczasowy nakaz egzekucyjny, jest przejawem kolejnej, nieuzasadnionej próby wywierania nacisku na TP - poinformował rzecznik prasowy grupy TP Wojciech Jabczyński.
 

TP: działania DPTG to próba nieuzasadnionego nacisku

"Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko TP w Wielkiej Brytanii przez spółkę DPTG uważamy za przejaw kolejnej, nieuzasadnionej próby wywierania nacisku na TP w sprawie sporu, który jest przedmiotem spraw prowadzonych przez dwa sądy - w Polsce i Austrii" - uważa Jabczyński.

"Jest to kolejny krok strony duńskiej podjęty przed rozprawą dotyczącą nadania klauzuli wykonalności decyzji arbitrów na terytorium Polski. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbędzie się 9 marca 2011 roku, dlatego niezrozumiałe są dla nas działania DPTG podejmowane poza granicami Polski i przed rozprawą w Polsce. Przed uzyskaniem klauzuli wykonalności dla decyzji sądu polubownego, jest ona bowiem nieprawomocna na obszarze naszego kraju. Wszczęcie postępowania najpierw w Holandii, a teraz w Wielkiej Brytanii uznajemy za typowe działania, których celem jest wywarcie presji na spółkę. Co więcej, nie wykluczamy kolejnych podobnych działań w jurysdykcjach niezwiązanych z działalnością TP" – dodał.

Rzecznik prasowy grupy TP zwraca uwagę, że TP SA nie posiada w Wielkiej Brytanii żadnych spółek zależnych, których aktywa mogłyby być zajęte w postępowaniu egzekucyjnym.

DPTG prowadzi szereg działań, aby otrzymać od TP 1,57 mld zł odszkodowania przyznanego przez Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu. Według strony duńskiej wstrzymywanie się od zapłaty kosztuje polski telekom pół miliona koron duńskich dziennie odsetek, czyli blisko 265 tys. zł. Wcześniej DPTG rozpoczęło postępowanie w Sądzie Rejonowym w Warszawie oraz w Holandii.

Telekomunikacja Polska uzasadniała odmowę wypłaty 1,57 mld zł odszkodowania tym, że wysokość zasądzonej kwoty wielokrotnie przewyższa rzeczywistą wartość przedmiotu sporu z DPTG i tym samym, podobnie jak wiele elementów uzasadnienia wyroku, narusza podstawowe zasady porządku prawnego w Polsce.

TP i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP Przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon połączenie światłowodowe. Według kontraktu, część zapłaty miała formę blisko 15 proc. dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się, co do kalkulacji tego przychodu.

W połowie 2008 roku Sąd Arbitrażowy postanowił rozdzielić roszczenie na dwa okresy i wydać w pierwszej kolejności rozstrzygnięcie, co do określenia praw DPTG dla okresu od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku. We wrześniu 2010 roku Trybunał przyznał DPTG 1,57 mld zł odszkodowania od TP za pierwszy okres.

Na początku grudnia TP złożyła pozew w sądzie w Wiedniu przeciw DPTG, o uchylenie tego wyroku.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP: działania DPTG to próba nieuzasadnionego nacisku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl