SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TPSA dostanie 55,10 mln zł na dopłatę do świadczenia usługi powszechnej

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przyznał Telekomunikacji Polskiej (TPSA) dopłatę do świadczenie tzw. usługi powszechnej za 2010 r. w wysokości 55,10 mln zł, poinformował urząd w komunikacie.

"Po analizie zebranego w toku postępowania materiału dowodowego, prezes UKE postanowił:

- przyznać dopłatę w wysokości kosztu netto świadczenia usługi (...) świadczenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, z wyłączeniem aparatów publicznych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych za rok 2010 w kwocie 1.044.752,26 zł;

- przyznać dopłatę w wysokości kosztu netto świadczenia usługi (...) świadczenie usługi publicznych aparatów samoinkasujących za rok 2010 w kwocie 54.057.623,12 zł." - czytamy w decyzji urzędu.

Jednocześnie prezes UKE postanowił odmówić przyznania dopłaty do kosztów pozostałych usług wchodzących w skład usługi powszechnej świadczonych przez TPSA. Zdaniem urzędu, spółka nie spełniła kryterium jakości i dostępności.

"Prezes UKE postanowił odmówić przyznania dopłaty do kosztów pozostałych usług wchodzących w skład usługi powszechnej świadczonych przez TP, ponieważ usługi te nie były świadczone na odpowiednim poziomie określonym w decyzjach prezesa UKE. Sposób świadczenia przez TP usług wchodzących w skład usługi powszechnej nie odbiegał od normalnie prowadzonej działalności. Biorąc pod uwagę, że podobny zestaw usług świadczyli w roku 2010 inni operatorzy stacjonarni, brak jest podstaw, aby koszty normalnej biznesowej działalności TP ponosili inni uczestnicy rynku" - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Urząd wyznaczył TPSA do świadczenia usługi powszechnej w maju 2006 r. Przedsiębiorcy wyznaczonemu do tego zadania, przysługuje dopłata w przypadku nierentowności usług wchodzących w skład usługi powszechnej. Dopłatę przyznaje prezes UKE, a składać się na nią mają wszystkie firmy działające na rynku telekomunikacyjnym.

W skład usługi powszechnej wchodzi zestaw usług telekomunikacyjnych, jakie powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników "z zachowaniem wymaganej jakości i po przystępnej cenie". Obejmuje też zapewnienia ułatwień dla niepełnosprawnych.

W zeszłym roku TPSA również otrzymała niższą dopłatę od tej, o którą wnioskowała i odwoływała się od tej decyzji do sądu.

W I-III kw. 2011 roku TPSA miała 1.559 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 111 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 11.198 mln zł wobec 11.758 mln zł.

Dołącz do dyskusji: TPSA dostanie 55,10 mln zł na dopłatę do świadczenia usługi powszechnej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piko
1.559 mln zł zysku i jeszcze dopłata! za te kolosalne ceny rozmów! ciekawe ile pieniędzy poszło do prywatnych kieszeni!? panstwo nie ma pieniedzy na infrastrukturę drogową a dopłaca do "prywaciarzy"!
odpowiedź