SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych odrzuciła wniosek o dyskusję nad audytem w Trójce

Nie będzie audytu w Trójce po opublikowaniu raportu z kontroli NIK - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Członkowie Rady Mediów Narodowych przegłosowali we wtorek odrzucenie wniosku Marka Rutki o wprowadzeniu do porządku obrad dyskusji i głosowania na ten temat. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wnioski pokontrolne w połowie czerwca br.

fot. Polskie RadioArticle

Z raportu wynikało, że w ciągu dwóch lat od awantury wokół Listy Przebojów Trójki, Polskie Radio wydało łącznie pięć mln zł na promocję Programu trzeciego, ale to nie zdało się na nic i słuchalność wciąż spadała. W 2020 roku nakłady na promocję Trójki wzrosły o 1200 proc., rok później - o 1500 proc. Publiczny nadawca odpierał zarzuty twierdząc, że nie ma dobrej metody pomiaru słuchalności.

Poseł Marek Rutka z RMN, komentując raport NIK mówił: - To, że na promocję Trójki wydano blisko sześć mln złotych publicznych środków, a słuchalność szoruje po dnie oznacza, że słuchaczy nie da się kupić. Stoję na stanowisku, że wszelkie działania, które doprowadziły do strat finansowych jak i gwałtownych spadków słuchalności powinny być rozpatrzone na drodze prawnej, a osoby odpowiedzialne winny ponieść konsekwencje niszczenia dorobku pokoleń radiowców. Postuluję też objęcie gospodarki finansowej i majątkowej spółek Polskiego Radia kompleksową kontrolą wewnętrzną i (lub) audytem.

Idąc za ciosem Rutka przygotował na wtorkowe posiedzenie Rady Mediów Narodowych wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu poświęconego omówieniu raportu NIK. W szczególności członkowie Rady mieliby się skupić na dyskusji nad wzmocnieniem nadzoru nad realizacją programów programowo-finansowych anten, a także na tym, jak objąć gospodarkę finansową i majątkową spółek kompleksową kontrolą wewnętrzną lub audytem (także zewnętrznym) w celu wczesnego wykrywania niegospodarności i nadużyć. Ten wniosek przepadł jednak w głosowaniu. – Członkowie Rady zdecydowali, że nie warto rozmawiać o sytuacji w Polskim Radiu i Trójce w szczególności. Szkoda – komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Marek Rutka.

Co się stało z Trójką?

Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2015 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia zaszły duże zmiany programowe i personalne. W ciągu kilku lat została zwolniona lub odeszła większość zespołu, spadła też słuchalność stacji. Na początku 2016 r. ze stanowiska dyrektora Trójki została zwolniona Magda Jethon, a potem Jerzy Sosnowski. W radiu pojawili się prawicowi publicyści, tacy jak Piotr Semka i Paweł Lisicki. Słuchacze odebrali to jako próbę upolitycznienia radia i rozpoczęli protesty przed siedzibą stacji na ul. Myśliwieckiej 3/5/7.

W kolejnych latach odwołano Dariusza Rosiaka i Annę Gacek, na co zareagował Wojciech Mann, odchodząc z Trójki. Po tym, jak piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój” zajęła pierwsze miejsce w 1998. notowaniu Listy Przebojów i aferze z tym związanej, odszedł Marek Niedźwiecki, a za nim Hirek Wrona, Piotr Metz, Michał Olszański i Piotr Stelmach.

Według najnowszego badania Radio Track w okresie marzec-maj 2023 r. Trójka miała 1,9 proc. udziałów w rynku słuchalności.

W ub.r. przychody Polskiego Radia zmalały o 8 proc. do 315,8 mln zł, a strata netto pogłębiła się z 19,9 do 55,1 mln zł, bo nadawca tylko nieznacznie ograniczył koszty. Sprzedaż reklam i sponsoringu skurczyła się o prawie 40 proc. W tym roku spółka spodziewa się minimalnego zysku, głównie dzięki wyższej rekompensacie abonamentowej.

Zdecydowaną większość środków Polskiego Radia stanowią wpływy z abonamentu rtv i rekompensaty z budżetu państwa. Według planu biznesowego przekazanego przez nadawcę organom nadzorującym spółkę w ub.r. wyniosły one 252,87 mln zł, wobec 285,87 mln zł rok wcześniej. Nakłady na wynagrodzenia zwiększyły się ze 146,54 do 156,08 mln zł, a na inne świadczenia pracownicze - z 28,06 do 30 mln zł. Więcej kosztowały też emisja, częstotliwości i inne opłaty związane z nadawaniem (wzrost z 50,05 do 50,93 mln zł) oraz zużycie materiałów i energii (z 10,55 do 13,67 mln zł)

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych odrzuciła wniosek o dyskusję nad audytem w Trójce

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
J.
No jasne, że odrzucili inaczej prezeska razem z panem Cz. wylecieliby z hukiem. Tak się właśnie rżnie publiczne pieniądze.
odpowiedź
User
Usmy
Trzymanie tego starego dziada przy korycie przynosi efekty. Tak się niszczy Polskie Radio. Dopóki nie oddadzą go do domu starców, będzie bawił się w najlepsze jak dziecko w piaskownicy. To niesamowite, że w XXI wieku w niby cywilizowanym kraju dopuszcza się takiego szkodnika do zarządania mediami publicznymi. Tego radia nawet pisowcy nie chcą słuchać.
odpowiedź
User
Rumburak
W sumie taka dyskusja czy audyt są zbędne. Koń jaki jest, a w tym przypadku chabeta, każdy widzi.
odpowiedź