SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serwis Trójkofan zamknięty, Polskie Radio groziło administratorowi konsekwencjami prawnymi. „Stałem się niewygodny"

Ponad 20 lat po otwarciu strony Trójkofan, jej administrator - Radosław Matusik został  (jak twierdzi) nakłoniony, by ją zamknąć. Polskie Radio wysłało mu bowiem list z zarzutem bezprawnego korzystania z loga Trójki i sugestią sięgnięcia po prawne rozwiązania w tej kwestii. - Stałem się niewygodny, gdyż ośmieliłem się skrytykować na stronie Trójkofana działania Polskiego Radia oraz dyrekcji Trójki - przekazał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Matusik.

fot. materiały prasoweArticle

Trójkofan to prywatna strona, na której znaleźć można było przez ostatnich ponad 20 lat informacje o radiowej Trójce, ale także o jej historii, postaciach tworzących tę antenę, oraz o najbliższych zamierzeniach.

Kilka dni temu administrator i twórca strony - Radosław Matusik - poinformował, że zamyka serwis. „Nosiłem się z tym zamiarem od dłuższego czasu, a czarę goryczy przelały próby ingerowania w treści pojawiające się na stronie. Nie mogę uczciwie prowadzić serwisu, zakłamując rzeczywistość i chwaląc działania włodarzy Polskiego Radia oraz Trójki. A nie mam już chęci / potrzeby zupełnie bezwarunkowego promowania Trójki, szczególnie w obecnym jej kształcie” - napisał.

„Stałem się niewygodny”

Jak się dowiadujemy, bezpośrednią przyczyną zamknięcia serwisu były pisma, wysyłane do Matusika przez Polskie Radio. - Stałem się niewygodny, gdyż ośmieliłem się skrytykować na stronie działania Polskiego Radia oraz dyrekcji Trójki. Otrzymałem pismo z Biura Prawnego Polskiego Radia z zarzutem nielegalnego wykorzystywania loga Trójki. Poczyniłem więc krok wstecz i dopisałem (na żądanie nadawcy) informacje, kto jest właścicielem znaku towarowego. Nie łudziłem się, że to zakończy sprawę, gdyż wiedziałem, że Polskie Radio będzie dążyło zmuszenia mnie do zamknięcia serwisu - mówi w rozmowie z nami Radosław Matusik.

Ustępstwa, na jakie zamierzał pójść administrator Trójkofana, zdaniem Polskiego Radia nie były jednak wystarczające: - Wkrótce dostałem kolejne pisemko z Biura Prawnego, w którym tym razem zażądano usunięcia krytycznych wpisów. Na taką ingerencję nie mogę sobie pozwolić. A nie mam już ochoty promowania Trójki i przepychania się pisemkami, choć moi prawnicy gorąco mnie do tego zachęcali – podsumowuje nasz rozmówca.

„Strona wróci w lepszych czasach”

Polskie Radio, jak ustaliliśmy, informowało administratora Trójkofana także o możliwych konsekwencjach prawnych jego działań. – Ciekawe jest to, że wykorzystywanie loga Trójki przez 20 lat było legalne. Stało się nielegalne miesiąc temu, po opublikowaniu krytyki  – podsumowuje nasz rozmówca.

Polskie Radio: "Treści naruszały przepisy"

Zapytaliśmy Polskie Radio, czy powodem wysłania wezwania do zaprzestania wydawania strony Trójkofan była krytyka działań zarządu Polskiego Radia. - Treści zamieszczane na stronie naruszały powszechnie obowiązujące przepisy prawa. W związku z tym, we wrześniu bieżącego roku Polskie Radio S.A. podjęło kroki prawne i skierowało do autora serwisu wezwanie do zaprzestania naruszania prawa do znaku towarowego oraz naruszania dóbr osobistych Polskiego Radia S.A. - odpowiedziała rzeczniczka nadawcy, Monika Kuś.

Jak przekazał nam Radosław Matusik – ma on nadzieję, że zamknięcie strony zakończy sprawę. „Serwis Trójkofan wróci, w lepszych czasach, które kiedyś muszą nastąpić” – kończy swój wpis na zamkniętym już serwisie Matusik.

Z najnowszego badania Radio Track wynika, że w okresie od maja do lipca 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,7 proc. i względem analogicznego okresu rok wcześniej spadł o 0,2 pkt proc.

Dołącz do dyskusji: Serwis Trójkofan zamknięty, Polskie Radio groziło administratorowi konsekwencjami prawnymi. „Stałem się niewygodny"

67 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kami
Kawał pięknej historii i dobrej roboty. Bieżący serwis informacyjny, rzetelna wiedza, a przede wszystkim aktualne informacje o 3. Ponad 20 lat nie przeszkadzał. Zaczął przeszkadzać dopiero teraz, prezesCe.
odpowiedź
User
Jan
Na stronie FB 3 od dawna jest cenzura, nie wolno krytykować nieudolnego zarządzania paniprezes. Z resztą komentarze na WM również giną, jeśli ktoś ośmieli się napisać prawdę. XXI wiek, niby demokratyczny kraj, a mamy cenzurę i złe zarządzanie publicznymi pieniędzmi.
odpowiedź
User
Witt
Bo wybitnie źle zarządzającym Polskim Radiem można tylko dobrze albo wcale. Komuś to coś przypomina? Totalitaryzm? Komuna? Stalinizm?
odpowiedź