SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzynaste urodziny RMF FM

15 stycznia RMF FM skończyło 13 lat. Przedstawiamy historię stacji

15 stycznia 1990 roku, punktualnie o godzinie 12, RMF FM, pierwsze radio prywatne w Polsce, rozpoczęło nadawanie swojego programu z Krakowa. Dziś jest to największa i najbardziej nowoczesna ogólnopolska stacja radiowa.

W październiku 1991 r. Radio RMF FM miało już 24-godzinny własny program z pełnym serwisem informacyjnym. Rok później było pierwszym, które mogło być odbierane przez satelitę Astra. W lutym 1993 r. zaczęło na żywo wysyłać program do Stanów Zjednoczonych. W maju 1994 roku RMF było pierwszą rozgłośnią, która dostała koncesję ogólnopolską. W tym samym dniu uruchomionych zostało szesnaście nadajników a pracę rozpoczęło 15 lokalnych oddziałów radia. Po pół roku Radia RMF FM słuchało już 7 mln osób.

Inwazja Faktów, po...Mocy, i Mocy

Od samego początku mocną stroną stacji było wykorzystywanie najnowszych technologii w przygotowywaniu szybkiego i profesjonalnego serwisu informacyjnego. Dzięki temu reporterzy ciekawie relacjonowali m.in. igrzyska olimpijskie w Atlancie, byli najbliżej kryzysu w Zatoce Perskiej i podczas nalotów w Iraku. Korespondenci wojenni RMF FM jako jedyni polscy dziennikarze relacjonowali przebieg wydarzeń z Bagdadu, Kuwejtu, Bahrajnu i lotniskowca "George Washington". 11 września 2001 Radio RMF FM przygotowało najdłuższy w historii polskiej radiofonii serwis informacyjny. Przez 480 minut non-stop RMF FM relacjonował tragiczne wydarzenia w USA. Korespondenci RMF FM jako pierwsi dziennikarze radiowi opisywali wydarzenia wojenne w Pakistanie i Afganistanie.

RMF FM najszybciej zareagowało na wielką powódź roku 1997 organizując "Inwazję po...Mocy". Radiowe skutery i śmigłowiec docierały tam, gdzie inni dostać się nie mogli. W lipcu 2001 roku po raz drugi RMF FM przeprowadził wielką akcję pomocy dla powodzian organizując konwoje, aukcje oraz koncerty muzyczne na rzecz powodzian pod wspólnym hasłem "Nadzieja nie tonie".

Specjalnością RMF FM stały się przygotowane z ogromnym rozmachem akcje promocyjne. Od 1995 roku odbyło się sześć edycji "Inwazji Mocy" - największej muzyczno-promocyjnej imprezy w Europie, gromadzącej co roku rekordowe, wielomilionowe ilości widzów. W 2000 roku na zaproszenie RMF FM przyjechały do Polski najsłynniejsze gwiazdy muzyki rockowej aby uczestniczyć w dziesięciu Megafestiwaliach na 10-lecie RMF FM czyli w Inwazji Mocy 2000. Na poszczególnych koncertach frekwencja dochodziła do 700 tys. widzów. Radio zorganizowało także w Polsce koncerty U2, Tiny Turner, Michela Jacksona.

Na początku 2001 roku RMF FM ufundowało bilet na pasażerski lot w kosmos! To "Odyseja kosmiczna 2001" wielka akcja antenowa poświęcona podbojowi kosmosu. Selekcja kandydatów na kosmonautów i wielki finał odbyły się w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą.

Trzynasty rok

należał do bardzo udanych. RMF FM był jedyną stacją ogólnopolską, która podwyższyła swój udział w rynku słuchalności, i to o ponad 1/6! Uzyskany wynik: 22,5% był najwyższy w historii radia. W grupie docelowej osób w wieku 20-39 lat udział RMF FM wyniósł aż 29,7%. Był to rok sukcesów w pozyskiwaniu nowych słuchaczy oraz dalszego poszerzania zasięgu RMF. Internauci uzyskali nieograniczony dostęp do sygnału dzięki uruchomieniu w marcu 2002 specjalnego serwisu internetowego z Pragi. Program RMF FM pojawił się w listopadzie 2002 także u prawie 400 tysięcy użytkowników platformy Polsat Cyfrowy. Od tej pory RMF FM jest jedyną polską stacją obecną na wszystkich polskich platformach cyfrowych. RMF FM rozpoczął rok, jak zwykle w takich sytuacjach, od intensywnej akcji informacyjnej związanej z atakiem zimy, który sparaliżowała cały kraj. Dziennikarze, którzy wykorzystywali 3 wozy satelitarne, 4 wozy reporterskie oraz 10 samochodów reporterskich na bieżąco informowali o nieprzejezdnych drogach, objazdach, sytuacjach w miejscowościach odciętych od świata.

W lipcu dziennikarze odkryli jedną z największych afer kryminalnych ostatnich lat. Zebrane informacje na temat grupy przestępczej z okolic Radomska, w której brali udział także policjanci, pomogły prokuraturze w aresztowaniu kilkunastu osób.

Rok 2002, to rok silnej obecności dziennikarzy RMF FM podczas ważnych wydarzeń na świecie. Wraz z eskalacją konfliktu arabsko-izraelskiego Radio RMF FM wysłało specjalnego korespondenta w rejon walk. Jan Mikruta relacjonował sytuację w Autonomii Palestyńskiej, zaś stały korespondent Radia RMF FM w Izraelu - Eli Barbur na bieżąco śledził wydarzenia z drugiej strony frontu. W październiku, specjalni wysłannicy RMF FM, pierwsi przedstawiciele polskich mediów obserwowali przygotowania amerykańskich sił zbrojnych do kolejnej wojny w Iraku, m. in. na lotniskowcu USS A. Lincoln. 15 lipca Prezydent George W. Bush udzielił wywiadu waszyngtońskiemu korespondentowi RMF FM

We wrześniu RMF FM przedstawił kampanie promocyjna Faktów pod hasłem " Rządzić każdy może" z udziałem Jerzego Stuhra, która znakomicie trafiła w nastroje społeczne i zastała natychmiast zauważona i zyskała szeroki rezonans w mediach

Posypały się nagrody

"Oddałem głos na muzykę w RMF FM" uznano za najlepszą kampanię reklamową ubiegłego roku. Nagrodę Tytana przyznano Agencji reklamowej ART FM (części Holdingu FM) w czasie XIII Ogólnopolskiego i Międzynarodowego Festiwalu Reklamy CRACKFILM. Trzecia edycja konkursu Media Trend przyznała radiu dwie statuetki. Kampania "Oddałem głos na muzykę w RMF FM" zwyciężyła w kategorii "Autopromocja medium" zaś 480 minutowe specjalne wydanie Faktów z 11 września 2001 roku znalazło uznanie Jury jako najlepszy przykład zmiany ramówki i natychmiastowego dostosowania jej do okoliczności. Broker FM - spółka akcyjna reprezentująca interesy handlowe spółek należących do Holdingu FM, znalazła się w elitarnym gronie "Gazel Biznesu 2001" - uczciwych i najbardziej dynamicznie rozwijających się firm.

RMF FM wygrywa z KRRiTV

24 października 2002 Naczelny Sąd Administracyjny wydał bezprecedensowy wyrok, w którym podważył legalność rozstrzygnięć Krajowej Rady Radiofonii o odebraniu RMF prawa do nadawania programów lokalnych a także uchylił zapisane w koncesji drastyczne ograniczenia w strukturze własnościowej radia, w myśl której jakiekolwiek ruchy kapitałowe spółki wymagały zgody KKRiT. Wyrok ten podważył wiarygodność i sensowność działań Krajowej Rady w stosunku do nadawców prywatnych.

Po trzynastu latach

RMF FM jest dziś jedynym holdingiem medialnym w Polsce bez udziału kapitału zagranicznego. Radio RMF FM obejmuje zasięgiem terytorium niemal całego kraju, dociera do blisko 40 mln ludzi. Ma 47 nadajniki, 14 oddziałów regionalnych, studia zagraniczne w Waszyngtonie, Londynie, Moskwie, Brukseli, Wiedniu, Paryżu, Rzym, Berlin, Tel Avivie i Barcelonie. Zatrudnia 100 dziennikarzy krajowych i 10 korespondentów za zagranicą. Program radia oprócz nadajników naziemnych dostępny jest także drogą satelitarną i przez Internet W każdym tygodniu RMF FM słucha średnio 18 mln słuchaczy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trzynaste urodziny RMF FM

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl