SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN Media nie podało jeszcze zasad sprzedaży na ten rok. "To utrudnia marketerom podejmowanie decyzji"

Biuro reklamy TVN Media wciąż nie opublikowało zasad polityki handlowej na bieżący rok. Domy mediowe starają się prowadzić negocjacje z klientami chcącymi się reklamować w kanałach reprezentowanych przez brokera. - Sygnały o przewidywanej publikacji, która ma mieć miejsce najwcześniej pod koniec stycznia są jednak niepokojące. Rozumiemy potrzebę redefiniowania celów po utracie TV Puls, ale czas potrzebny na wprowadzenie modyfikacji do polityki handlowej jest zaskakująco długi - komentuje Maciej Niepsuj, buying director w MullenLowe MediaHub.

Marek Zaborowski, head of media w BNP Paribas Bank Polska podczas organizowanej przez IAA Polska w środę online debaty "Oferta reklamowa mediów na 2021 rok vs. oczekiwania marketerów i agencji mediowych" zwrócił uwagę, że - mimo połowy stycznia to TVN Media jak dotąd nie podało zasad polityki handlowej na bieżący rok. Zwykle publikowano były już na przełomie listopada i grudnia.

- TVN nie ujawnia polityk reklamowych, nie mamy informacji, że TVN odstępuje od polityki jawności reklamowej. To pierwszy rok, kiedy tak duży podmiot, tak znaczący dla rynku, który do tej pory był uznawany za pewien wyznacznik w kwestii transparentności jeśli chodzi o kwestię polityk handlowych, nie ujawnił tych polityk. To oczywiście utrudnia nam, marketerom podejmowanie tych decyzji, wypracowanie przez nasze agencje mediowe strategii relokacji budżetów telewizyjnych. Jednocześnie też na rynku, na którym cały czas mówimy, że przejrzystość jest potrzebna, to wydaje się dużym krokiem wstecz - stwierdził Zaborowski.

Odpowiedział na to Jakub Bierzyński, szef OMD Polska: - To świeża sprawa, nie mamy informacji, że TVN odstępuje od zasady przejrzystości póki co. Mam nadzieję, że tak się nie stanie, że dotychczasowa formuła zostanie utrzymana. Natomiast odpowiedź na pytanie: „Dlaczego tak się dzieje?" jest bardzo prosta. Podstawowym powodem, dla którego w ogóle jest problem z transparentnością rynku jest fakt, że klienci i reklamodawcy nie akceptują tego stanu rzeczy, nie przyjmują do wiadomości, że rynek jest transparentny, a wydawcy wyceniają swój czas według jakiś reguł. W przypadku gdy dochodzi do przetargu, nikt nie pyta, czy ceny w przetargowym procesie są kalkulowane. Jako Stowarzyszenie Agencji Reklamowych stworzyliśmy dokument tzw. Białą Księgę, gdzie pokazujemy w jaki sposób można ocenić przejrzystość oferty - powiedział.

Biuro prasowe TVN Media nie odpowiedziało nam w środę, z czego wynika opóźnienie w publikowaniu zasad polityki handlowej na bieżący rok. Gdy pytaliśmy o to pod koniec grudnia, przekazano nam, że zostaną one podane w styczniu.

Z naszych informacji wynika, że agencje mediowe otrzymały ogólny zarys zasad, które mają obowiązywać w tym roku w kanałach obsługiwanych przez TVN Media.

Niepokojące opóźnienie, zaskakujący spokój

- Sytuacja jest niekomfortowa, aczkolwiek TVN Media podzielił się z rynkiem podstawowymi informacjami dotyczącymi planów na bieżący rok, więc pracujemy niemalże normalnie. Oczywiście bez oficjalnej publikacji nie mamy stuprocentowej pewności czy na koniec dnia nie pojawią się jakieś niespodzianki, niemniej ponieważ nasi partnerzy z biura reklamy zapewniają nas, że nie są przewidywane żadne niekorzystne dla rynku modyfikacje, pracujemy prawie normalnie - informuje nas Maciej Niepsuj, buying director w MullenLowe MediaHub.

Zaznacza przy tym, że sygnały o przewidywanej publikacji, która ma mieć miejsce najwcześniej pod koniec stycznia są jednak niepokojące.

- Rozumiemy potrzebę redefiniowania celów po utracie TV Puls, ale czas potrzebny na wprowadzenie modyfikacji do polityki handlowej jest zaskakująco długi. Przy tak rozbudowanych i sprawnych strukturach wewnątrz organizacji, mając w perspektywie prawdopodobnie niewiele spokojniejszy rok niż poprzedni, wydawać by się mogło że publikacja polityki, a tym samym zapewnienie sobie wysokich udziałów w budżetach marketerów będzie dla TVN Media sprawą kluczową. A konkurencja nie śpi, więc spokój na Wiertniczej jest jednak zaskakujący - komentuje ekspert.

Niepewność w zakresie przyszłości

Podobnymi spostrzeżeniami dzieli się Sergiusz Geller, video planning&buying director w Havas Media Group. Przekazał, że jego agencja prowadzi negocjacje w kwestii warunków na rok 2021 dla swoich klientów, mimo braku oficjalnej publikacji polityki handlowej, bo biuro reklamy TVN Media podzieliło się głównymi jej założeniami i podtrzymuje wolę jej publikacji.

- Taka decyzja może wprowadzać niepewność w zakresie przyszłości, zatem tym bardziej cieszy dzisiejsze potwierdzenie Marcina Idzika, dyrektora działu sprzedaży w TVN Media w trakcie panelu IAA, potwierdzające, że polityka handlowa zostanie opublikowana - mówi.

Jeden z ekspertów z agencji mediowej,prosząc o anonimowość zwraca z kolei uwagę, że publikacja zasad polityki handlowej to jedno, a drugie - to audyt. - Brak obu tych czynników daje TVN Media możliwość reagowania na bieżąco na sytuację na rynku, która jest bardzo niepewna i nikt tak naprawdę nie wie jak ten 2021 rok będzie wyglądał - komentuje nasz rozmówca.

Biuro Reklamy TVP przedstawiło swoją ofertę handlową na 2021 rok pod koniec 2020 roku. Polsat Media nie ujawnia mediom takich informacji.

W 2020 roku czas oglądania telewizji wzrósł o 5 minut

W 2020 roku nowym liderem oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów była TVP1, która wyprzedziła Polsat. W grupie 16-49 pierwsze miejsce zajął TVN. O 5 minut wydłużył się średni czas oglądania telewizji, ale zmniejszyły się wydatki reklamowe.

W 2019 roku TVN Media zanotowało wzrost przychodów brokerskich o 10,5 proc. do 265,89 mln zł oraz wyniku netto z 623,7 mln zł straty do 184,06 mln zł zysku. Spółka zatrudniała 312 osób.

Firma oprócz stacji swojego właściciela TVN Discovery Polska sprzedaj ofertę kanałów kilku zewnętrznych nadawców, m.in. Canal+ Polska, Viacomu, The Walt Disney Company i FOX International. Z początkiem br. Telewizja Puls przeniosła obsługę swoich stacji do Polsat Media.

Dołącz do dyskusji: TVN Media nie podało jeszcze zasad sprzedaży na ten rok. "To utrudnia marketerom podejmowanie decyzji"

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adam
***** *** i tyle w temacie TVN
odpowiedź
User
Oho
Bałagan w nowym cudnym disco?
Czyżby pierwsze efekty zwolnień i zmian struktur?
To dopiero początek.
odpowiedź
User
partyzanci broz tity
Czekanie na zatwierdzenie przez centralę, nagłe cięcia budżetu, niezrozumiałe decyzje z góry - oto rzeczywistość firmy.
odpowiedź