SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN będzie testował DVB-T2 przez rok, w zasięgu nadajników ponad 10 mln osób

Telewizja TVN rozpoczęła już testową emisję pięciu kanałów w nowym standardzie DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej w Gdańsku. Testy mają potrwać około roku, w zasięgu nadajników ma być w sumie ponad 10 mln osób - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

fot. pap / Jacek TurczykArticle

Pod koniec stycznia nadawca uruchomił testową emisję pięciu kanałów w DVB-T2/HEVC w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi, a od ubiegłego tygodnia także w Gdańsku. W naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC można już oglądać TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD.

Zapytaliśmy TVN Grupę Discovery, czy planuje rozszerzyć testy także na inne kanały ze swojego portfolio. Otrzymaliśmy odpowiedź, że obecnie mowa jest tylko o wskazanych wyżej propozycjach.

Natomiast w zasięgu obecnych nadajników testowych ma być już ponad 10 mln osób. - Zasięg tych nadajników wynosi kilkadziesiąt kilometrów, więc sygnał jest dostępny również w mniejszych miejscowościach - tłumaczy nam Katarzyna Issat z biura prasowego TVN Grupa Discovery.

Niewykluczone jest rozszerzenie testów DVB-T2/HEVC także na inne miasta - jak się dowiedzieliśmy, firma ma w tej chwili analizować możliwość realizacji testów w kolejnych miastach. Nadawanie nowego standardu telewizji naziemnej testowo ma potrwać ok. roku.
 
TVN tłumaczyło, że testy mają zweryfikować osiągane zasięgi i jakość emisji sygnału oraz dać odpowiedź, czy telewizory w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.

Zmiana standardu nadawania, lepsza jakość obrazu

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Co da DVB-T2? W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem DVB-T ma umożliwić lepsze wykorzystanie częstotliwości, a na multipleksach telewizji naziemnej drugiej generacji będzie mogło zmieścić się więcej kanałów. W związku z tym odbiorcy będą mogli zyskać również obraz w ultrawysokiej rozdzielczości i dźwięk o wyższej jakości.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że użytkownicy korzystający z takiej formy transmisji sygnału będą musieli zakupić nowy model telewizora obsługującego DVB-T2/HEVC lub odpowiednią przystawkę.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. przeciętna widownia minutowa TVN wynosiła 487 027 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 6,81 proc. (po spadku rok do roku o 8,5 proc.).

Dołącz do dyskusji: TVN będzie testował DVB-T2 przez rok, w zasięgu nadajników ponad 10 mln osób

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
suseł
dlaczego w ramach tzw.testowania, tylko najwięksi nadawcy testują sygnał a taki tv puls czy stopklatka nie testuje co wiąże się z tym że wciąż nie nadają w hd, naziemnie? jeszcze jedno pytanie może ktoś mi potrafi odpowiedzieć czy pozostali nadawcy z mux8 będą mogli nadawać w dvb-t2/hevc?
odpowiedź
User
Czesiek
Czyli rok przed zmianą standardu wywalą te kanały z nadajników. Bardzo mądrze
odpowiedź
User
mike
Co tu testować przez rok? Albo coś działa (a działa bo jest oficjalnym standardem), albo nie działa.
odpowiedź