SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT bez decyzji ws. koncesji TVN24, tylko Kołodziejski za przedłużeniem

W czwartek na posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dwa razy głosowano w sprawie dalszej koncesji dla TVN24. Za przedłużeniem koncesji był tylko szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT)Article

Rzecznik KRRiT zdradziła, że rada będzie zajmować się tematem koncesji dla TVN24 na kolejnych posiedzeniach. – Na dzisiejszym posiedzeniu odbyły się głosowania nad przyznaniem koncesji jednak żadne nie uzyskało wymaganej większości - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik KRRiT.

Jak rozłożyły się głosy?

Pierwsze głosowanie dotyczyło przyznania koncesji dla TVN24 na kolejne pięć lat. Za takim rozwiązaniem opowiedział się jeden z członków Rady (przewodniczący Witold Kołodziejski), czterech było przeciwko, a jeden wstrzymał się od głosu. Zgodnie z procedurą, w tej sytuacji przeprowadzono drugie głosowanie dotyczące nieprzyznania koncesji. Proporcje głosów były podobne: trzy za nieprzyznaniem (Teresa Bochwic, Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski), jeden przeciwko nieprzyznaniu (Witold Kołodziejski) i jeden wstrzymujący (Elżbieta Więcławska-Sauk).

Brykczyńska informuje, że do podjęcia decyzji potrzeba bezwzględnej większości, która wynosi cztery głosy.

Zobacz także: Szef KRRiT ma propozycje do „Lex TVN”. Niemal cała Rada za nieprzedłużaniem koncesji TVN24

Witold Kołodziejski powiedział dziennikarzom, że na najbliższych posiedzeniach KRRiT odbędą się kolejne głosowania ws. koncesji TVN24. - Uważam, że Krajowa Rada musi podjąć decyzję i będziemy próbować taką decyzję podjąć - stwierdził.

TVN24 podaje, że w czwartek po południu w siedzibie KRRiT przebywał Marek Suski. Potwierdziła to rzeczniczka oraz sam Suski. Poseł nie chciał zdradzić szczegółów na temat swojego pobytu. - Rozmawialiśmy na temat propozycji KRRiT do tzw. ustawy medialnej. Rada ma uwagi i propozycje dotyczące okresów przejściowych, rozmawiałem o tym z panią Elżbietą Więcławską-Sauk - przyznał polityk PiS w rozmowie z wp.pl.

TVN nie zdradza czy wystąpi o koncesję w innym kraju

Głos na temat czwartkowych głosowań w KRRiT zabrała TVN Grupa Discovery. - Zwłoka w wydaniu decyzji rekoncesyjnej jest z punktu widzenia prawa zupełnie niezrozumiała. Do tej pory utartą praktyką było, iż wnioski rekoncesyjne są rozpatrywane w przeciągu 6-12 miesięcy. W przypadku TVN24 trwa to już prawie półtora roku. Kilka miesięcy temu KRRiT przyznał kolejną koncesję dla kanału TTV - wówczas regulator nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. Podobnie było z koncesją dla kanału TVN24 BiS - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Issat, szef ds. komunikacji korporacyjnej TVN. Czy TVN24 będzie ubiegać się o koncesję w Niderlandach lub Czechach? - TVN jest największą grupą medialną w Polsce i jednym z najważniejszych podmiotów europejskiego rynku medialnego. Czujemy się odpowiedzialni za naszych pracowników, partnerów biznesowych i naszych widzów - dlatego też analizujemy możliwe scenariusze - odpowiada Issat.

Rekordowo długie postępowanie

KRRiT prowadzi postępowanie w sprawie koncesji dla TVN24 od 17 miesięcy, czyli rekordowo długo. W KRRiT zasiadają: Witold Kołodziejski (przewodniczący, wybrany przez Sejm), Teresa Bochwic (wybrana przez Senat), Janusz Kawecki (wybrany przez prezydenta), Andrzej Sabatowski (wybrany przez prezydenta) i Elżbieta Więcławska-Sauk (wybrana przez Sejm).

Zobacz także:  „Lex TVN” poczeka do 11 sierpnia. „Ludzie na urlopach będą dyskutować o awanturze z USA”

Obecna koncesja TVN24, na emisję satelitarną, wygaśnie 26 września. TVN24 jest zdecydowanie najpopularniejszym kanałem informacyjnym w Polsce. Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia widownia minutowa stacji wynosiła 307 820 osób, a udział w rynku oglądalności - 4,78 proc. (o 7,36 proc. mniej niż rok wcześniej).

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na "różne warianty", gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media niedawno sugerował, że takie działania nie będą potrzebne, bo koncesja powinna zostać przedłużona. Przekonywał, że spółka powstała po połączeniu sił Warner Media i Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN.

- Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - stwierdził Urban w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W tle „Lex TVN”

Wątpliwości członków KRRiT budzi struktura kapitałowa TVN Grupy Discovery. Artykuł 35 ustawy o radiofonii i telewizji mówi, że koncesjonowane mogą być rozgłośnie radiowe lub stacje telewizyjne, których właścicielem jest spółka zarejestrowana w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Formalnym właścicielem TVN jest Polish Television Holding z siedzibą w Niderlandach, a więc w EOG. Spółka w Amsterdamie należy jednak do amerykańskiego koncernu Discovery. To budzi wątpliwości KRRiT.

Zobacz także: Ustawa PiS ma doprowadzić do sprzedaży TVN. Lichocka: reeuropeizacja mediów

Nazywany „Lex TVN” projekt posłów PiS zakazuje sprawowania pośredniej kontroli nad koncesjonowaną w Polsce stacją przez spółkę spoza EOG. Gdyby przepisy weszły w życie, Discovery musiałby odsprzedać Grupę TVN. TVN24 poinformował, że we czwartkowym posiedzeniu KRRiT wziął udział poseł PiS Marek Suski, jeden z twórców „Lex TVN”. KRRiT twierdzi, że nie wpływał na jej członków, tylko konsultował harmonogram prac poselską ustawą.

Wielu komentatorów oceniło, że ustawa wymierzona jest w należącą do Amerykanów telewizję TVN, której informacyjny kanał TVN24 stara się obecnie o przedłużenie koncesji na nadawanie. Zgłoszony projekt nowelizacji krytycznie ocenili przedstawiciele administracji Stanów Zjednoczonych. - USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji" - napisał na Twitterze Bix Aliu, chargé d’affaires ambasady USA w Polsce.

- W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - stwierdził Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu.

- Jak na razie przyszłość projektu medialnego rysuje się raczej w kolorach ciemnych, a może nawet czarnych, skoro nawet we własnym obozie politycznym nie mamy poparcia dla takiego rozwiązania; trudno zrozumieć o co im chodzi, bo zachowują się, jakby byli w opozycji, a nie w koalicji - ocenił w zeszłym tygodniu Marek Suski na antenie TV Republika.

TVN od 2015 roku w rękach kapitału z USA

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Udział TVN24 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 roku wyniósł 5,36 proc.

Dołącz do dyskusji: KRRiT bez decyzji ws. koncesji TVN24, tylko Kołodziejski za przedłużeniem

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edek pisze dla Ciebie
Teatr dla gojów
odpowiedź
User
djkl
Powinniście na końcu tego zdania:
"Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii"
napisać: "... na lotnisku i w ubiegłym roku nie zatrudniała ani jednej osoby".
Między innymi dlatego są te wątpliwości.
odpowiedź
User
Mikołaj
Mi już TVN24 wyłączyli.
odpowiedź