SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Członek KRRiT wyjaśnia, dlaczego jest przeciw przedłużeniu koncesji TVN7. Żałuje, że nie przekonał prezydenta do „lex TVN”

W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kolejny raz nie przedłużyła koncesji naziemnej TVN7. Janusz Kawecki uzasadnił, że jest przeciw tak samo jak przy koncesji satelitarnej TVN24, ponieważ jego zdaniem struktura własnościowa TVN narusza ustawę o radiofonii i telewizji.

Prof. Janusz Kawecki, fot. materiały prasoweProf. Janusz Kawecki, fot. materiały prasowe

Podczas czwartkowego posiedzenia członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zgodnie z procedurą najpierw zagłosowali w sprawie uchwały o przedłużeniu na kolejne 10 lat naziemnej koncesji TVN7. Za byli przewodniczący Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk, a przeciw - prof. Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

Zgodnie z przepisami do przyjęcia uchwały potrzeba czterech głosów za. W tej sytuacji członkowie KRRiT poddali pod głosowanie uchwałę o nieprzedłużeniu koncesji TVN7. Układ głosów był odwrotny: za opowiedzieli się Kawecki i Sabatowski, a przeciw Kołodziejski, Bochwic i Więcławska-Sauk.

Obecna koncesja naziemna TVN7 wygasa 25 lutego. Jeśli Krakowa Rada nie zdecyduje wcześniej o prolongowaniu jej, kanał będzie musiał wstrzymać emisję naziemną, nawet jeśli KRRiT nie podejmie też uchwały o nieprzedłużeniu koncesji.

Rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska stwierdziła w rozmowie z reporterem TVN24, że kolejne głosowanie ws. koncesji TVN7 najprawdopodobniej odbędzie się na posiedzeniu Krajowej Rady w najbliższy wtorek.

Spółka TVN zgodnie z przepisami wniosek o koncesję dla TVN7 na kolejne 10 lat złożyła na ponad rok przed wygaśnięciem obecnej, w grudniu 2020 roku.

Janusz Kawecki: głosuję identycznie jak ws. koncesji TVN24

Brykczyńska odczytała też oświadczenie, w którym prof. Janusz Kawecki tłumaczy, dlaczego głosuje przeciw przedłużeniu koncesji TVN7. Kawecki podkreśla, że jako członek KRRiT kieruje się zapisami Konstytucji RP oraz Ustawy o radiofonii i telewizji.

Jego zdaniem Krajowa Rada już przy analizie w ub.r. wniosku o przedłużenie koncesji satelitarnej TVN24 „wykazała, iż struktura kapitałowa wnioskodawcy narusza wymagania występujące od 2004 roku w ustawie o radiofonii i telewizji”. Chodzi o to, że grupa TVN od 2015 roku ma właściciela z USA (początkowo Scripps Networks Interactive, a od 2018 roku Discovery), czyli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Mimo to w drugiej połowie września, na cztery dni przed wygaśnięciem ówczesnej koncesji TVN24, KRRiT ją przedłużyła. - Ja głosowałem przeciw tej uchwale - przypomina prof. Janusz Kawecki w oświadczeniu.

- Struktura kapitałowa TVN SA, który wnioskuje o przyznanie koncesji na program TVN7 na kolejny okres, jest nadal identyczna jak przy rozpatrywaniu wniosku o koncesję na program TVN24. Tak więc obecnie głosuję identycznie tzn. zgodnie z poprzednim rozpoznaniem - dodaje.

Żeby zabezpieczyć dalszą emisję TVN24 bez względu na decyzję KRRiT, TVN uzyskał dla kanału koncesję satelitarną w Holandii, która obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Janusz Kawecki na łamach „Naszego Dziennika” skrytykował przewodniczącego Krajowej Rady, że wpisał holenderską koncesję stacji do polskiego rejestru.

- Z tą decyzją Przewodniczącego nie identyfikuję się i uważam ją za błędną. Takie stanowisko wyraziłem również na posiedzeniu KRRiT w dniu 2 września 2021 r. - powiedział prof. Kawecki portalowi Wirtualnemedia.pl.

Kawecki żałuje, że nie mógł przekonać prezydenta do „lex TVN”

W swoim oświadczeniu członek Krajowej Rady odniósł się także do tego, że pod koniec grudnia ub.r. prezydent Andrzej Duda zawetował przyjętą krótko przed Bożym Narodzeniem nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji określają jako „lex TVN”. Zgodnie z przepisami nadawca, któremu KRRiT udziela koncesji, nie może być kontrolowany właścicielsko - także pośrednio, poprzez spółkę zależną, przez podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Uzasadniając weto, Andrzej Duda wyliczył, że przepisy stoją w sprzeczności z niedawnym przedłużeniem koncesji satelitarnej TVN24, mogą naruszać traktat gospodarczy USA i Polski z 1990 roku oraz wywołać spór, którego nie chce większość Polaków.

Prof. Janusz Kawecki w oświadczeniu komentuje, że prezydent „nie odniósł się do przedstawionego powyżej problemu niezgodności w struktury kapitałowej wnioskodawcy już obowiązującym prawem”.

- Miałem nadzieję że przed podjęciem decyzji prezydenta dojdzie do spotkania z Krajową Radą i wtedy będziemy mogli przedstawić nasze argumenty. Pomimo wielokrotnie przedstawionej prośby do spotkania nie doszło - dodaje.

Prof. Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski zostali powołani do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy we wrześniu 2016 roku. Ich kadencja skończy się we wrześniu br., dwa miesiące wcześniej upłynie kadencja pozostałych trojga członków obecnego składu KRRiT, których powołał parlament.

Grupa TVN apeluje do widzów ws. koncesji TVN7

Od wtorku w kanałach TVN Grupy Discovery pojawiają się spot i napis przy grafikach ekranowych informujące, ile dni pozostało do wygaśnięcia obecnej koncesji TVN7, oraz zachęcające widzów do pisania w tej sprawie skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Odebranie darmowej rozrywki najbardziej uderzy w zwykłego widza. Emitując spot chcemy uświadomić naszym widzom, że ich ulubione programy, seriale i bohaterowie mogą wkrótce zniknąć z ekranu. Prosimy ich więc o wsparcie. Mogą realnie pomóc apelując do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie nam koncesji na kolejny okres - wyjaśniła Katarzyna Mazurkiewicz, dyrektor programowa TVN7.

- Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN7, co jest jej obowiązkiem wynikającym z prawa, widzowie utracą bezpłatny dostęp do największego kanału rozrywkowego w Polsce. Wielu z nich zostanie całkowicie pozbawionych możliwości oglądania stacji - podkreśliła TVN Grupa Discovery w komunikacie.

W minionym tygodniu firma poinformowała, że uzyskała w Holandii koncesję satelitarną dla TVN7, więc kanał dalej będzie mógł być dostępny w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych.

W 2021 roku TVN7 miał 3,60 proc. udziału w rynku oglądalności (dane Nielsen Audience Measurement).

Dołącz do dyskusji: Członek KRRiT wyjaśnia, dlaczego jest przeciw przedłużeniu koncesji TVN7. Żałuje, że nie przekonał prezydenta do „lex TVN”

47 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Niech każdy, kto spotka Janusza Kaweckiego, ugodzi go nożem w gardło!
odpowiedź
User
zt
Poziom WM: "Krakowa Rada"
odpowiedź
User
Pz
Ci ludzie z KRRiT powinni bawić wnuki a nie zajmować się mediami o których nie mają pojęcia.
odpowiedź